Τα lovebirds μου τρώνε επιτέλους φρούτα

Συζήτηση με θέμα Τα lovebirds μου τρώνε επιτέλους φρούτα, που ξεκίνησε από mariah, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 15 Ιαν 2009.

1. mariah

mariah PB Member

Θελω να μοιραστω τη χαρα μου μαζι σας:) αλλα και να βοηθησω και οσους εχουν αναλογο προβλημα με τα παπαγαλακια που δυσκολευονται να φανε φρουτα.Τελικα ναι το καταφερα.Αυτο που με βασανιζε εδω και καιρο το πετυχα.Τα Lovebirdakia μου τρωνε φρουτακια.Και πως το καταφερα?Τους εχω παρει ενα ξεχωριστο μπολακι(μπολακι του σνακ,ετσι το εχω ονομασει) και την τελευταια εβδομαδα τους αλεθω φρυγανια με μηλο αχλαδι μπανανα καροτο και λιγο πορτοκαλι.Επισης δοκιμασα και βρασμενο αβγο με φρυγανια.Ξετρελαθηκαν.Το εχω καμουφλαρει μια χαρα με λιγα σπορακια.χιχι!Καθε μερα τους αλεθω και διαφορετικο φρουτο.Ειχαν χωσει τη μουριτσα τους στο μπολακι και δεν το αφηναν:D.Σιγα σιγα θα προσθετω και πιο μεγαλα κομματακια.
    Και θελω επισης να ευχαριστησω ολους οσους με βοηθησαν με τις ιδεες τους;))!

2. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Πολυ χαρηκα Μαρια με αυτο που ακουσα γιατι απο οτι θυμαμαι το ειχες παραπονο...
    Συγχαρητηρια... :)

3. mariah

mariah PB Member

Σας ευχαριστω παιδια.Ναι το ειχα παραπονο!Νομιζα οτι θα σποριαζαν στο τελος.Επομενος στοχος να τρωνε απο το χερι μου και να μη φοβουνται τοσο πολυ.

4. melagio80

melagio80 PB Member

Ειδες που επιτελους το καταφερες!
    Μπραααβο!

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καλα ειναι να αρχισεις σιγα σιγα να τους δινεις και αλλα λαχανικα εκτος απο καροτο. :) Δοκιμασε σπανακι, μπροκολο,κοκκινη πιπερια, λαχανο και αλλα της εποχης. ;)

6. mariah

mariah PB Member

Τελικα με θεληση και με αγαπη ολα γινονται.Ετσι να σκεφτεσαι και εσυ για τον Γιουτζακο!

7. mariah

mariah PB Member

Σ'ευχαριστω Ανεστη.Λοιπον στο ψυγειο εχω σιγουρα κοκκινη πιπερια φλωρινης και λαχανο.Θα το δοκιμασω αυριο κιολας.Καμουφλαρισμενα βεβαια!χιχι!(Μην τους το πειτε ειναι μυστικο)

8. melagio80

melagio80 PB Member

Χαχα...
    Εμενα δεν τρωει πιπεριες-τουλαχιστον αυτες που ειναι μεσα στην τροφη.
    Ομως τρωει πατατα,λαχανο και μαρουλι.

9. mariah

mariah PB Member

Σαν μωρακια τελικα ειναι οι μικροι μας φιλοι.Μερικες φορες πρεπει να τα ξεγελας!

10. mariah

mariah PB Member

Επισης ξεχασα να σας πω το πιο σημαντικο.Για πρωτη φορα ειδα να ταιζονται οταν τρωγανε απο το μπολακι.Το ενα ετρωγε απο το στομα του αλλου.
    Αυτο το κανουν μονο οταν ειναι αρσενικο και θηλυκο ή ολα τα Lovebirds για να δειξουν φροντιδα?

11. katerinaa

katerinaa PB New Member

Μαρια χαιρομαι τοσο πολυ για σενα η επιμονη σου επιτελους εδωσε καρπους! Μπορω να πω οτι αυτο που εγινε μου δινει υπομονη να συνεχισω να κοβω πολυ μικρα κομματακια φρουτα και λαχανικα για τα δικα μου με την τσιμπλα στο ματι πρωι πρωι και αυτα να μην τα ακουμπουν!Που θα παει θα τα ακουμπησουν και μενα καποια στιγμη! :D

12. anatoly

anatoly PB Member

Μπραβο Μαρια!
    Η επιμονη κ η υπομονη σου σε δικαιωσαν!:)

13. mariah

mariah PB Member

Τι γνωμη εχετε γι'αυτο???

14. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αυτό μπορεί να το κάνουν και δύο αρσενικά ή και δύο θηλυκά, να συμπεριφέρονται δηλαδή σαν "ζευγάρι". :)

15. mariah

mariah PB Member

Σ'ευχαριστω Αναστασια!;))

16. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Χμμ αν αντικαταστήσεις τη φρυγανιά με ρυζάλευρο περιγράφεις αυτό που κάνουμε για να μάθει τις φρουτόκρεμες η μπέμπα μας:D Τελικά είναι σαν μωρά τα πουλιά. Συγχαρητήρια για την πρόοδο στη διατροφή. Τελικά η υπομονή ανταμείβεται.

17. mariah

mariah PB Member

Σ'ευχαριστω Βασιλη.Λοιπον να σας πω και τα σημερινα!Σημερα στο μπολακι-καμουφλαζ-σνακ τους εβαλα τριμμενη πιπερια φλωρινης και τριμμενο λαχανο(φυσικα πολυ καλα πλυμενα) με λιγοτερη φρυγανια και λιγοτερους σπορους.Τους αρεσε παρα πολυ!Δεν το περιμενα να τους αρεσει η πιπερια.Ειχαν χωσει τα ραμφακια τους και τα δυο και δεν το αφηναν.Ειχε γεμισει η μυτη τους λαχανο και πιπερια και με κοιτουσαν.Ηταν λιγο αστειο το θεαμα να τα βλεπεις πασαλειμενα,χιχι!Καθομουν διπλα τους και εγω και ετρωγα κατι.Οσο ετρωγα εγω τοσο ετρωγαν και αυτα.Τελικα ειναι πολυ ζηλιαρικα πλασματα οι παπαγαλοι μας!

18. mlt

mlt PB New Member

Μαρία, χαίρομαι με την χαρά σου και επί πλέον, επειδή και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με τα μπάτζι μου, αν και λίγο μαρουλάκι κρεμασμένο στο κλουβί τους το τρώνε, αλλά μήλα και μπανάνες όχι.
    Βοήθησε με απαντώντας μου σε μία ερώτησή και μη σου φανεί παράξενη...εργένης είμαι και δεν γνωρίζω από αυτά.
    Όταν λές αλέθω...τι εννοείς?
    Σε κάποιο μύλο, μπλέντερ, ή μίξερ?

19. mariah

mariah PB Member

Ειναι πανευκολο!Στο μπλεντερ ή στο μουλτι βαζεις λαχανικα ή φρουτα με λιγη τρμμενη φρυγανια.Τα αλεθεις για λιγο και τσουπ ετοιμα.Και τα βαζεις στο μπολακι.Ριχνεις και απο πανω λιγα σπορακια για καμουφλαζ και το σνακ τους ετοιμο για σερβιρισμα!Καλη επιτυχια!

20. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αν δεν εχει κατι τετοιο (μπλεντερ κτλ) μπορεις να τα λιωσεις (τα φρουτα τουλαχιστον που ειναι πιο μαλακα) με ενα πιρουνι και να κανεις αυτο που σου προτεινε η Μαρια. Τα λαχανικα αν τα βρασεις λιγο μπορεις και παλι να τα λιωσεις με το πιρουνι.;) Να τα αφησεις να κρυωσουν τελειως πριν τα ταισεις. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...