Τα gouldian πεταξαν κατω νεοσσους

Συζήτηση με θέμα Τα gouldian πεταξαν κατω νεοσσους, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 23 Ιαν 2016.

YannisK
Best Answer YannisK, 24 Ιαν 2016
Καλώς ήρθες στο κόσμο των gouldians! :D Η απόρριψη των νεοσσών είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε πολύ συχνά. Θα έπρεπε να το περιμένεις όμως αφού... Ολόκληρο το Post
  1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Παιδιά καλημέρα.. Χθες βγήκε ένα πουλάκι. Και σήμερα πήγα κοίταξα την φωλιά. Οι γονείς μέσα και από κάτω τους δύο πουλάκια και δύο αυγά. Λέω μα που πήγαν τα αλλά. Κοιταω κάτω στο πάτο. Ακόμη δύο μικρά. Ήταν ζωντανά. Τα ζεστανα στην παλαμι μου και τα έβαλα πίσω. Έτσι θα γίνεται; Γιατί τα έριξαν κάτω; Τι μπορώ να κάνω για να μην ξανά συμβεί;

2. Best Answer:
    Post #305674 by YannisK, 24 Ιαν 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ωχ δεν έχω ιδέα από αυτά. Πρέπει όμως να είσαι έτοιμη για τάϊσμα στο χέρι. Είσαι;

4. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εεε όχι. Διάβασα πως τα gouldian πετάνε αυγά,πουλιά.. Αλλά δεν διάβασα τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτωσεις

5. maria p

6. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Πάντως οι γονείς κάθονται και τα ζεσταινουν. Κίνηση να τα ταισουν δεν είδα. Θα παρακολουθησω αν δω και δεν τα ταιζουν θα προσπαθήσω να το κάνω εγώ.

7. maria p

Την πρώτη μέρα δεν ταΐζουν. Σήμερα έσκασαν;

8. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Το ένα χθες. Τα υπόλοιπα σήμερα μάλλον. Δεν ξέρω αν βγηκε κανένα απόγευμα. Είχα εξετάσεις και δεν ήμουν σπίτι.

9. maria p

Χωρίς να τα ενοχλήσεις κοίτα τους πρόλοβους αν είναι γεμάτοι (κάπως κίτρινοι και φουσκωμένοι). Τους έχεις βάλει αυγό ή αυγοτροφή για να ταΐσουν;

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Έχω βάλει ναι. Δεν είναι κίτρινοι. Φαίνονται ότι δεν έφαγα. Βγήκαν από την φωλιά και απομακρύνθηκα. Θα πάω να δω σε λίγο αν τα ταισαν..

11. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

αυτό είναι και το πιο σημαντικό! αν όχι, πιστεύω πως πρέπει να πάρεις δραστικό ρόλο στην συνέχεια..για τάισμα στο χέρι!!
    μία πολύ καλή και φθηνή τροφή είναι της King hand rearing 300ml(3,00€), αλλά υπάρχει και το σενάριο να φτιάξεις μόνη σου μείγμα..για πιο οικονομικό!

12. maria p

Και γιατί και μπορεί να μην βρει Σαββατιάτικα.

13. Dimitris.P

οπότε..τι να κάνει κάποιος σε τόσο ιδιαίτερη περίπτωση?

14. maria p

Εσύ θα μας πεις που έγραψες το πιο πάνω :)

15. Dimitris.P

κρίνοντας από τα γραφόμενα της Αριάδνης(ότι είναι ατάιστα)..εγώ θα τα έβαζα πάλι στην φωλιά,μεχρι να περάσει η πρώτη μέρα,μιας και τα γκούλντιαν δεν ταίζουν την πρώτη και στην συνέχεια θα ακολουθούσα κατά γράμμα τις συμβουλές της Πωλίνας..σωστός χώρος,σωστή θερμοκρασία χώρου,σωστή θερμοκρασία της κρέμας ταίσματος(39-40οC),μία καλή κρέμα νεοσσών και θα το πάλευα! αν είμαι λάθος,παρακαλώ πολύ διόρθωσε με,Μαρία μου..:(

16. maria p

:confused: Κατά λάθος ή ζητάς βοήθεια από την Τζωρτζίνα;

17. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν δεν υπάρχει άλλη φωλιά να φιλοξενήσει τα μικρά και οι γονείς να πετούν τα μικρά έξω από τη φωλιά τότε το τάισμα γίνεται μονόδρομος...
    Ελπίζω όμως πως μετά την επιστροφή και το καλό τάισμα.... πως όλα θα πάνε καλά.

18. Dimitris.P

μάλλον κάτι έκανα και σε στενοχώρησα..ειλικρινά δεν είχα τέτοια πρόθεση.
    θέλω όμως να πω πως αν και εκτρέφω καναρίνια,διαβάζω και ενημερώνομαι τόσο για τους παπαγάλους όσο και για γκούλντιαν,που τα λατρεύω! αν εκφράζοντας την αποψη μου και πέρνοντας θέση στο θέμα της Αριάδνης,έκανα λάθος..ζητώ ταπεινά συγνώμη! δεν θα επαναληφθεί..δεν θα ξαναμιλήσω!:(

19. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Το μόνο πουλάκι που τάισα ήταν τον Λάζαρο. Εβαζα αυγο,αυγοτροφη και καπιρα και τον ταιζα. Αλλά είχε αναπτυχθεί λιγο. Αυτά είναι πολύ μικρά.
    Μένω σε χωριό και είναι δύσκολο μου να βρω pet shop. Μακάρι να μην χρειαστεί και να τα ταισουν.

20. maria p

Κάνεις λάθος και δεν ξέρω και γιατί :) και τι πρέπει να εξηγήσω :confused:

21. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Καλά κανεις και μιλάς. Η Μαρία δεν σου θύμωσε απλά ρώτησε για να μαθει αν υπάρχει άλλος τρόπος. Αν την ηξερες θα καταλαβαινες πως δεν θα θυμώσει ποτέ. Μονο να συμβουλέψει.
    Γιαννη δεν με αφήνουν να κοιτάξω. Κάθεται μια αυτή και μια αυτός. Όταν πάω να ανοιξω δεν μετακινούνται. Και μια-δυο φορές που δοκιμασα σπρωξω γύρισαν να δαγκώσουν. Περιμένω μήπως τους πετύχω και τους δύο έξω. Δεν θέλω να τα ενοχλω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...