Τα cockatiels μου δεν ζευγαρώνουν

Συζήτηση με θέμα Τα cockatiels μου δεν ζευγαρώνουν, που ξεκίνησε από Markos tsiftelis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 3 Φεβ 2014.

1. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

εχω ξεκινησει προετοιμασια στα κοκατιλ μου με αυγο βραστο λαχανικα σταγωνιτσες στο νερο για βυταμηνες αλλα ζευγαρωμα δεν βλεπω.τα εχω τα πουλακια μαζι εδω και 4μηνες δεν διχνουν να μησιουνται αλλα οχι και να αγαπιουνται μεχρι και φωλιτσα εχω βαλει αλλα απαξιουν να την επισκευτουν γιατι?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου !
    Έχουμε σιγουρευτεί ότι είναι ζευγάρι τα πουλάκια; Δηλαδή έχει τσεκαριστεί το φύλο μετά βεβαιότητας; Φωλιά δεν κάνουν κάτι ιδιαίτερο. Τι φωλιά τους έχεις βάλει; Την ειδική ξύλινη που είναι κάπως μεγάλη;

3. Markos tsiftelis

Γεια σου! Ναι ειναι ζευγαρακι το ενα εχει πιο εντονο μαγουλο απο το αλλο η ουρα του ειναι μαυρη απο κατω και οχι με ριγες μαυρες οπως το φυλικο καλα δεν τα λεω? Τωρα για φωλια τους εχω βαλει μεγαλη ξυλινη και βαθια με αρκετο πριονιδι μεσα απο συσκευασια που πουλανε για κουνελια.

4. maria p

Από την περιγραφή το αρσενικό πρέπει να είναι αρσενικό. Για το θηλυκό δεν είναι και απόλυτο. Βάλε μία φωτογραφία ωστόσο. Πριονίδι ελάχιστο βάλε δεν χρειάζεται πολύ, κάποιοι δεν βάζουν και καθόλου. Ίσως είναι νωρίς ακόμα, το φως της ημέρας δεν είναι αρκετό προς το παρόν. Συνέχισε εσύ την σωστή διατροφή και υπομονή. Βλέπω ότι έχεις και Lovebirds μην τα συνδυάζεις , άλλη ψυχολογία τα cockatiels καμία σχέση.

5. Markos tsiftelis

το θυλικο το διαλεξα εγω απο το μαγαζι με κριτηριο τις ριγες στο μεσα μερος της ουρας και το μη εντονο μαγουλο και στην πορεια φανηκε πως δεν κανει ενα περιεργο κελαιδησμα οπως το αρσενικο.καποιοι λενε πως ζευγαρωνουν απο τον απριλη και μετα αρα παιζει και η ποσοτητα του φωτος οπως καταλαβαινω.

6. maria p

ακριβώς :)

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι είναι αυτές οι σταγονίτσες στο νερό;

8. Markos tsiftelis

Eiναι βιταμίνη Ε σε πλαστικο μπουκαλι και η μαρκα του ειναι Quiko ελληνικα πάντως δεν εχει πανω.

9. maria p

Νομίζω αν θέλεις να δίνεις αραιά και που κάποιο συμπλήρωμα βιταμινών καλού κακού, να παίρνεις κάποιο πολυβιταμινούχο τύπου multi vit.

10. Markos tsiftelis

τυπου multi vit ενοεις τη μαρκα του?

11. maria p

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  12. Markos tsiftelis

Τα Cockateil καταφεραν να ζευγαρωσουν και η θυλικια καθοταν κανονικα στη φωλια της .Προχθες κοιταζοντας τη φωλια ειδα ενα αυγο με μια μεγαλη τρυπα. Αμεσως το αφερεσα και ειδα πως ηταν ςπασμενο και γεσα ειχε αρχησει να σχηματιζετε πουλι.Ολα αυτα ενω και τα δυο πουλια ηταν εκτως φωλιας.Χθες το πρωι πριν φυγω για δουλεια παρατηρω πως ειναι και τα δυο πουλια εξω αυτο αντικρισα και το βραδυ που κανονικα η θυλικια θα επρεπε να ηταν στη φωλια.Αυτη ομως δεν ειχε μπει καθολου μαλλων και τα αυγα ηταν παγωμενα.Τα πηρα αμεσως και τα εβαλα σε Lovebird που κλωσαει και τα δικα της τι αλλο να εκανα?

13. maria p

Σίγουρα τι άλλο να έκανες αλλά να είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένος ότι ενδέχεται να έχουν κρυώσει πολλές ώρες τα αυγά και να είναι άκυρη η προσπάθεια.
    Ενημέρωνέ μας για την εξέλιξη. Εύχομαι το καλύτερο.

14. Markos tsiftelis

Δεν ξερω αυτη η χρονια μπηκε στραβα.Και αυτο το νεο ζευγαρακι Lovebird πρι προλαβω να παρω τα πρωτα αυγα που ηταν κλουβια(τα αφησα φυσικα να τα κλωσησει)εκεινη μου εκανε παλυ αυγα ασπορα πιθανον και αυτη τη φωρα και ειναι ενα πολυ γλικο ζεθγαρακι με πολα χρωματα σαν πατσαβουρακια και τα δυο αλλα φωβαμε πως απο εκει που τα πειρα ο τυπος δεν μου ειπε πως ισως να ειναι και αδελφια γιατι ηλικιακα μιαζαν αλλα και ειναι υπερβολικα αχωριστα.Αληθεια αν ειναι αδελφια μπορει να εχουν γεννες ασπορες?

15. maria p

Όχι Μάρκο, τα Lovebirds έτσι είναι συνέχεια το ένα κολλημένο στο άλλο μην το συνδυάζεις λάθος στο μυαλό σου και μην αγχώνεσαι. Καλά να είναι τα πουλάκια θα γεννήσουν κάποια άλλη στιγμή. Πως ξέρεις ότι ήταν άσπορα τα αυγά; Όχι δεν έχω ακούσει ότι υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο λόγω συγγένειας να είναι άσπορα τα αυγά.

16. Markos tsiftelis

εχω ακουσει πως καλο ειναι να μην ζευγαρωνουν αδελφια γιατι βγαζουν ισως πρωβληματικους απογωνους αλλιως δε με ενωχλει η αςτοχη γεννα τους απλα κουραζονται και ισως να ακουστει κουφο αλλα στεναχωριεμε μηπως στεναχωριωνται εκεινα για την αποτυχημενη γεννα τους.

17. maria p

Ναι πολύ σωστό ότι πρέπει να αποφεύγουμε αιμομεικτικές γέννες. Αλλά πως σου ήρθε η ιδέα ότι είναι αδέλφια; Φρόντισε να έχουν πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και γενικότερα την καλή τους διατροφή και δεν έχεις κάποιο φόβο. Φυσικά δεν προβληματίζονται και δεν στεναχωριούνται :)

18. Markos tsiftelis

λεω μηπως ειναι αδελφια επειδη οταν τα πηρα ηταν τρεια μαζι σε ενα κλουβακι κολητα τοτε.

υποθετω πως ειναι αδελφια γιατι απο κει που τα πηρα ηταν τρεια μαζι κοντα κοντα και στην ιδια τοτε ηλικια

19. maria p

Μπορείς να πραγματοποιήσεις μία γέννα ακόμα και αν είναι αδέλφια αλλά δεν θα πρέπει να συνεχίσεις την αιμομειξία με τα υπόλοιπα άτομα στην συνέχεια, δηλαδή πάλι τα νέα αδέλφια μεταξύ τους .

20. Markos tsiftelis

καλα αυτο να λεγετε δεν θα βαλω αδελφακια μαζι αμα με το καλο ερθει γεννα εχω αλλο ζευγαρακι που αν κανουν μικρα θα τα συγκενεψω που ειναι και αλλο αιμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...