Τα cockatiel μου τρωνε τον τοιχο

Συζήτηση με θέμα Τα cockatiel μου τρωνε τον τοιχο, που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 4 Νοε 2008.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Καλησπερα στα μελη.Διαβαζα καποιες συζητησεις και μια κοπελα αν θυμαμαι καλα εχασε το πουλακι της γιατι ετρωγε τον τοιχο.Το ιδιο προβλημα εχω και εγω.Εκει που τα εχω κρεμασμενα και τα εχω μονιμως εκει,υπαρχει μια τρυπα και τρωνε το επιχρησμα!Τους ειχα και ψαροκοκκαλο και ουτε που το ειχαν πειραξει...Υπαρχει φοβος να παθουν και εμενα κατι?:(

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ίσως εχουν καποια έλλειψη ασβεστίου. Καλο θα ήταν να τα απομακρύνεις απο το σημείο ή να βαλεις στο μερος του τοίχου ενα λεπτό ξύλο σαν κόντρα πλακέ. Ενισχυσε την διατροφή τους με σουπιοκόκκαλο και άμμο και βάλε τους μερικά παιχνίδια στο κλουβί για να απασχολούνται.

3. melagio80

melagio80 PB Member

Αμμο εννοεις εκεινη για τον πατο στο κλουβακι?
    Παιχνιδια εχουν πολλα...

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

5. melagio80

melagio80 PB Member

Χμ...δεν εχω προσεξει αν τον τρωνε η αν απλα τον βγαζουν κομματακι κομματακι αλλα μαλλον ολο αυτο παει στο στομαχι τους!

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Εννοεί το grit που προορίζεται για βρώση.:)

Κοίταξε εδώ: https://petbirds.gr/threads/grit-minerals-Οστρακα.6554/

Εγώ θα σου πρότεινα εκτός από σουπιοκόκαλο και grit, να τους χορηγείς μία υδατοδιαλυτή μορφή ασβεστίου, ώστε να προσλαμβάνουν σίγουρα κάποια ποσότητα ασβεστίου.;)

Ρίξε μια ματιά εδώ: Calci-lux (Orlux)

7. melagio80

melagio80 PB Member

Με την πρωτη ευκαιρια θα κανω μια βολτα στα πετ σοπ να βρω και να τους αγορασω.Οταν τους εβαζα αμμο την αγοραζα χυμα με το κιλο.

8. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

δεν νομιζω να τους ειχες ψαροκοκαλο αλλα ΣΟΥΠΙΟκοκαλο:D

9. melagio80

melagio80 PB Member

.Nαι...το οτι το εγραψα λαθος το καταλαβα αφου εστειλα την απαντηση!

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

δεν πηραζει...

11. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Μπορούσες να κάνεις επεξεργασία (edit) στο μήνυμά σου και να διορθώσεις το λάθος σου. :)

Κοίταξε κι εδώ: .https://petbirds.gr/threads/Δημιουργία-ενός-Νέου-Θέματος-και-Απάντηση-σε-ένα-Μήνυμα.5087/ post #3

Μοιραστείτε

Φόρτωση...