Τα budgies μου μαλωνουν

Συζήτηση με θέμα Τα budgies μου μαλωνουν, που ξεκίνησε από takaros13, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 29 Απρ 2014.

1. takaros13

takaros13 PB New Member

Καλησπερα σας!Ειμαι παρα πολυ αναστατομενος με το γεγονός ότι τα παπαγαλάκια μου τις τελευταίες ημέρες τσακώνονται διαρκώς.Τσιμπιούνται - η θηλυκιά επίτηθεται στο αρσενικό με αποτέλεσμα να έχει (πιθανώς) ματώσει.Έχουμε βοήθεια - κάποια ιδέα?

Φιλικά Παναγιώτης

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οταν οι καυγαδες φτανουν σε σημειο να πληγωνουν το ενα το αλλο τοτε φροντιζουμε για την ακεραιοτητα τους χωριζοντας αμεσα τα πουλια.

3. takaros13

takaros13 PB New Member

μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τον λόγο που μπορεί να τσακώνονται??

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

1. Αν ενα απο τα δυο προυπηρχε στο κλουβι τοτε ισως διεκδικει το χωρο του
    2. Εβαλες ταυτοχρονα μαζι 2 πουλια αγνωστα μεταξυ τους χωρις διαδικασια γνωριμιας
    3. Το ενα απο τα 2 ειναι σεξουαλικα ετοιμο και το αλλο οχι
    4. "Δεν ταιριαζουν τα χνωτα τους" διοτι οι παπαγαλοι ειναι πουλια που δενονται με χημεια μεταξυ τους.

Τα χωρισες?

5. takaros13

takaros13 PB New Member

Τα πουλια τα πείρα την ιδια μέρα και μου τα βαλαν με το διαχοριστικο στη μεση. Μετα που πηγα τα πηγα σπιτι μετα απολιγο ο αρσενικος καταφερε να περασει το διαχοριστικο και να φτασει την θηλύκια ετσι τα αφησα χωρις κανενα προβλημα ομως μετα απο ενα μηνα ξεκινησαν τα τσακονονται!Τωρα τα εχω χωριστά

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

υπάρχει περίπτωση να είναι ίδιου φύλου;

7. takaros13

takaros13 PB New Member

οχι

μολις τωρα που ειδα το κλουβι η θυληκια περασε το διαχοριστικο

8. Marco

Marco PB New Member

Καλησπέρα :) μήπως πρέπει να στερεώσεις κάπως το διαχωριστικό? Επειδη είναι σαν να μην υπάρχει, πρέπει να τα προφυλάξεις, κατα την γνώμη μου

9. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Αν ειναι αυτα στην φωτο.. Αν εχει μπλε η μυττη ειναι αρσενικο.. Ψαξε στο internet για το πως αλλαζει η μυττη οταν ειναι πυρωμενα τα συγκεκριμενα πουλια. Το εχω διαβασει παλια.. Νομιζω πως το αρσενικο εχει πιο σκουρο μπλε οταν ειναι πυρωμενο.

Ετσι θα μαθεις αν ειναι του ιδιου φυλου ή αν ειναι το ενα πυρωμενο και το αλλο οχι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...