Τα budgie μου εχουν ακαρεα;

Συζήτηση με θέμα Τα budgie μου εχουν ακαρεα;, που ξεκίνησε από Αγγελικη Πετρουλακη, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 27 Σεπ 2014.

1. καλημερα τα παπαγαλακια μου κανουν εναν ηχο σαν να σπανε σπορακια,υπαρχει περιπτοση να εχουν ακαρεα;Τρωνε,παιζουν και πινουν κανονικα.Θα προσπαθησω να βαλω φωτογραφιες απο το κινητο αλλιως αν δεν μπορεσω απο τον υπολογιστη.

2. billdere

billdere PB Member

Kαλημερα!
    Το κανουν ολη την ωρα? ή μονο οταν πας εσυ κοντα?
    εμενα μου το εκανε το αρσενικο μονο οταν πηγαινα κοντα..και μου ειπε η Μαρια να του βαλω πρασινα να τρωει..τωρα δεν θυμαμαμι συγκεκριμενα..παντως ειχαμε πει για βασιλικο και του εδωσα 3-4 μερες συνεχομενες και σταματησε να το κανει. Βεβαια η συνηθεια να ανοιγοκλεινει το στομα δεν εφυγε..αλλα σταματησε αυτον τον ηχο

3. Όταν πάω κοντά,δεν τα έχω ακούσει κάποια άλλη στιγμή.Τί να τους βάλω για να τρώνε;

4. billdere

billdere PB Member

και τα 2 σου κανουν αυτον τον θορυβο?
    ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι, δενδρολίβανο. Τα βάζεις σε ξεχωριστή θήκη - αυγοθήκη και τα ανανεώνεις μία φορά την εβδομάδα (εφόσον είναι ξηρά). Τα ίδια μπορείς και πρέπει να τα δίνεις και χλωρά εναλλάξ κάθε λίγες μέρες.

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αγγελική πρέπει να παρατηρήσεις αν το κάνουν και το βράδυ κατά την διάρκεια του ύπνου τους.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...