Τα φύλλα καρότου επιτρέπονται στα διατροφή των καναρινιών;

Συζήτηση με θέμα Τα φύλλα καρότου επιτρέπονται στα διατροφή των καναρινιών;, που ξεκίνησε από alicedros, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 5 Μαϊ 2014.

1. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλησπέρα!
    Στις ζαρντινιέρες και στις γλάστρες μας χωρίς να κάνουμε τίποτα ούτε καν λιπάσματα έχουν φυτρώσει πολλά και ωραία καροτάκια! Φυσικά αυτά προορίζονται για τα καναρινάκια μου που είναι ασφαλή και χωρίς τοξίνες! Το φύλλο του καρότου κάνει ή απαγορεύεται??

2. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Αλίκη το καρότο δεν είναι κακό ,μάλιστα όταν το τρώνε είναι πολύ ωφέλιμο . Δεν έχω ακούσει για το φύλλο αλλά τι να πειράζει;

3. marakilil2013

marakilil2013 PB New Member

αν ειναι δικα σου χωρις φυτοφαρμακα δεν νομιζω να εχουν καποιο προβλημα

4. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Αλίκη σχετικά με τα φύλλα νομίζω επιτρέπονται.
    Off topic: Τα καρότα χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα για να ωριμάσουν???

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Σας ευχαριστώ και τους δύο! :) θα τα βάλω τότε.στην αυγοτροφή!

Γιάννη δεν έχω ιδέα! Σε όλες τις ζαρντινιερες και τις γλάστρες μας έχουν φυτρώσει καρότα! Χωρίς τίποτα παρά μόνο αυτόματο πότισμα! Δεν έχω καταφέρει ακόμα να βγάλω ένα ολόκληρο αλλά όλα είναι πολύ μικρά σε μέγεθος... :p

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αλίκη την πρώτη φορά καλύτερα να τους δώσεις σκέτο φύλλο. Παρακολούθησε αντιδράσεις ξεκινώντας από ένα πουλάκι. Δώσε μετά από μια δύο μέρες και στα υπόλοιπα και αφού γίνει αποδεκτό από όλα, βάλε στην αυγοτροφή.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Σ ευχαριστώ Σταύρο! Έχεις δίκιο.... Απλά δε ξέρω... Έχει βιταμίνες το φύλλο του καρότου ή δεν αξίζει να το βάλω καν????

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Κακό δεν κάνει κανένα βρώσιμο φύλλο. Αρκεί να είναι βρώσιμο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...