Παρουσίαση Τα φτερωτά μου φιλαράκια

Συζήτηση με θέμα Τα φτερωτά μου φιλαράκια, που ξεκίνησε από lagreco69, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 2 Ιαν 2014.

1. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Να σας παρουσιασω και εγω την εκτροφη μου.

2. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Τα καρδερινακια.

Ειναι ζευγαρακι.
    Και τα δυο εκτροφης με δαχτυλιδια του 13'.

Παραθετω φωτογραφια, οπου φαινονται καθαρα τα δαχτυλιδακια τους.

3. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Τα αρσενικα Timbrados.

4. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Και τα θηλυκα Timbrados.

5. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Ο λευκος υπολειπομενος αντρακος μου.

Ο Μαριος ενα κοινο καναρινακι, γεματο ενεργεια.

6. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Και οι τρεις κοινες θηλυκες καναρες μου.
    Η λευκη εχει αιμα απο κυριαρχο. φωτογραφιες με το υπολοιπο κοπαδι.

7. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Το αρσενικο Gouldian.

Το θηλυκο καρδερινοκαναρο, το οποιο ειχα παρει απο Pet shop, γιατι βρισκοταν σε αθλια κατασταση.

Στο ενα ποδαρακι του δεν εχει καθολου δαχτυλα και στο αλλο του λειπει το ενα.

Οταν το πηρα ειχε κομμενα τα φτερα πτησης στην μια του φτερουγα, ηταν βρωμικο και γεματο ξεραμενες κουτσουλιες επανω του.

Εδω και λιγους μηνες επανηλθε πληρως και τωρα περναει μια χαρα!

8. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Τα Cockatiels.

9. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Τα Parrotlets.

10. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Και η Lovebird-ινα μου, η αδυναμια μου. την εχω κοντα στα εξι και κατι χρονια.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Πω πω ποικιλιααα! Ποσα πουλακια εχεις συνολικα?? Ποσα καναρινακια?? Να τα χαιρεσαι! ΕΙναι ολα τους πολυ ομορφα! Τα εχεις πολυ περιποιημενα και καθαρα! Μπραβο σου! :)

Η λευκη σου η καναριτσα νομιζω ειναι μωζαικ.. Επισης καπου διαβασα οτι απαγορευεται να βαζουμε χοντρα σχοινια μεσα στα κλουβια γιατι βρωμιζει... Το Gouldian σου δεν εχει ζευγαρακι?? Οι παπαγαλοι σου ειναι ολοι αγριοι?? Τα τιμπραντο τα εχεις στον ιδιο χωρο με τα κοινα σου καναρινακια?? Δεν επηρεαζεται το τραγουδι τους??

Αυτες ηταν οι αποριες μου! Λιγες εε?? :p

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δημήτρη ζηλεύω λίγο. :oops: Να είσαι καλά και εσύ και αυτά και να τα χαίρεσαι! :)

Η γειτονιά δεν παραπονιέται;

13. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Καλημερα! Αλικη.

Σε ευχαριστω!

Εχω 9 καναρινακια, 5 παπαγαλους, 2 καρδερινακια, 1 Gouldian και το θηλυκο καρδερινοκαναρο.

Η καθαριοτητα ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας. οταν εχουμε να κανουμε με ζωντανες ψυχουλες που εξαρτωνται αποκλειστικα απο εμας. ειναι υποχρεωση μας να τους προσφερουμε οτι καλυτερο. μια απο αυτες τις υποχρεωσεις ειναι και η τακτικη καθαριοτητα τους.

Η λευκη μου καναρα ειναι κοινη με αιμα απο κυριαρχο καναρινι, απο την μερια του πατερα.

Για να βρωμισει το σχοινι, θα πρεπει και να το αφησουμε καιρο. το οτι βρωμιζει το σχοινι, ειναι δικιαολογια για αυτους που βαριουνται να τα πλυνουν η να τα αντικαταστησουν με καινουρια.

εγω τους κανω αλλαγες καθε 10-20 ημερες. τα πλενω με χλωρινονερο, δοσολογια 1/10 το ενα μερος χλωρινη και οποια ξεφτιζουν .. τα δινω στους παπαγαλους, σε μορφη παιχνιδιου για να τα αποτελειωσουν.

Τον αντρακο αυτον μου τον εχουν χαρισει απο περυσι και δυστυχως δεν εχω βρει ενα απολυτα υγιες θηλυκο ακομα. καποια στιγμη ομως θα γινει και αυτο.

Υπαρχει ενα θεμα εδω! οταν αρχιζουν ολα μαζι .. δηλαδη και τα κοινα. τα Timbrados τα σκεπαζουν και τα κοινα ισα που ακουγονται.

14. lagreco69

lagreco69 PB New Member

Καλημερα! Σταυρο.

Σε ευχαριστω!

Με τους γειτονες δεν εχω καποιο προβλημα. αλλωστε εδω και τρια χρονια τωρα .. εχω χαρισει μερικους παπαγαλους, σε καλους μου γειτονες. και φετος θα τους χαρισω και καναρινακια.

Με αυτον τον τροπο και η φασαρια δεν γινεται μονο απο εμενα.

Και τα μικρα μου μπορω να ακουω και να βλεπω. ;)

15. Δημητρη πανεμορφα -καθαρα-νοικοκυρεμενα ,και σε τελειες ενκαταστασεις ,τι να πω πουλια και πατηθρες ολα πεντακαθαρα, αυτο με το καρδερινοκαναρο μονο εσυ μπορουσες να το παρεις κι ευτυχως ηρθε στα χερια σου ,ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα

16. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Την εκτροφή του Δημήτρη την έχω δει από κοντά.

Ολα τα πουλάκια που έχει στην κατοχή του είναι "στην πένα".

Αυτές οι καρδερινούλες δε.

17. Αφου που τις ειδα κι εγω Ζηλεψα κι αρχισα να το σκεφτομαι...... αχ ρε Δημητρη τι μας κανεις

18. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Κάποτε μου έλεγε και ο Μήτσος ότι το σκεφτότανε κι αυτός....χαχαχα

Οταν το αποφασίσεις.....εδώ είμαι γω.;)

19. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

η μασκα της αρσενικης καρδερίνας είναι απλα εξαιρετικη. από τις καλυτερες μασκες για μπαλκανικα που εχω δει στην ζωη μου (και δεν εχω δει και λιγες)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...