Παρουσίαση Τα φτερωτά μέλη της οικογενειάς μου

Συζήτηση με θέμα Τα φτερωτά μέλη της οικογενειάς μου, που ξεκίνησε από CLIT, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 31 Ιαν 2009.

1. CLIT

CLIT PB New Member

Τα φτερωτά μέλη της οικογένειάς μου.

Τον ringneck (ο Ρούντολφ) τον βρήκα αδέσποτο κι εξαντλημένο στο μπαλκόνι μου, απ' τη πείνα. Δεν είναι από σπίτι, είναι άγριος. Ελεύθερο πουλί, κυριολεκτικά και δε θά 'θελα να πω πόσο τσιμπάει.

Ξέρω οι φωτογραφίες δεν είναι και πολύ καλές. Επιφυλάσσομαι για καλύτερες.

Συνημμένα Αρχεία:

• 002.jpg
      002.jpg
      File size:
      95,4 KB
      Προβολές:
      132
    • 005.jpg
      005.jpg
      File size:
      93,8 KB
      Προβολές:
      135
    • 006.jpg
      006.jpg
      File size:
      89,9 KB
      Προβολές:
      138
    • 009.jpg
      009.jpg
      File size:
      84,5 KB
      Προβολές:
      122
    • 010.jpg
      010.jpg
      File size:
      93,1 KB
      Προβολές:
      126
  2. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Να σου ζήσουν όλα καλά δεν είχα προσέξει πόσα έχεις.

3. CLIT

CLIT PB New Member

έχω κι άλλα. ανεβάζω κι άλλες φώτο

4. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Πολυ ομορφα τα πουλακια σου.Μπραβο.Οι σπινοι σου ειναι σιγουρα ολοι καλα?Γιατι ολοι ειναι φουσκωμενοι.Μηπως τα πιασες στον υπνο?:D

Οσο για το ρικνεκ τι εννοεις οτι ειναι αγριος και δεν ειναι απο σπιτι?Φοραει δαχτυλιδι?Μηπως ειναι αγριος παπαγαλος απο αυτους που υπαρχουν στην Ελλαδα και δεν επρεπε να τον πιασεις?

5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

δεν νομιζω πως γεννιθηκε ελευθερος...θα ηταν σε κανα παρκο και δεν θα το εβρησκες στο μπαλκονι σου...

μαλλον καποιος τον αφησε ή ξεφηγε απο καπου...
    ειναι πολυ ομορφος και αυτος παντως!

6. CLIT

CLIT PB New Member

Οι σπίνοι είναι ευτυχώς μια χαρά. Απλά μάλλον τά 'πιασα την ώρα της ξεκούρασης. Σήμερα τα πήρα. Η Χιονάτη (cockatoo) είναι 4 ετών και πάρα πολύ χαδιάρα. Έχω και 5 καναρίνια, αλλά δε τά 'χω τραβήξει φωτογραφίες και ένα, πλέον, red-rump που φαίνεται εδώ:

https://petbirds.gr/threads/Αναζήτηση-red-rump-ωδικό-παπαγαλάκι.10283/

Όσο για το ringneck, τα φτερά του δεν είναι καθόλου κομμένα, δαχτυλίδι δεν έχει. Πλέον, μετά από 5 μήνες, όταν βάζω το χέρι μέσα στο κλουβί δεν αντιδράει όπως στις αρχές.

Συνημμένα Αρχεία:

• 034.jpg
      034.jpg
      File size:
      101,4 KB
      Προβολές:
      132
    • 018.jpg
      018.jpg
      File size:
      108,2 KB
      Προβολές:
      115
    • 012.jpg
      012.jpg
      File size:
      98 KB
      Προβολές:
      122
    Τελευταία επεξεργασία από moderator: 16 Ιουλ 2016
  7. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ολα σου τα ζωα ειναι πανεμορφα!να σου ζησουν και να εχεις παντα την ορεξη που εχεις για να τα φροντιζεις!

*το κλουβι των κοκατιλ ειναι πολυ κοντο...το κοιτουσα και εγω να το παρω αλλα το απεκλησα..;))

8. Sissy

Sissy PB Senior Member

Να ζησουν και να χαιρεσαι ολους τους φτερωτους σου φιλους!:)

9. CLIT

CLIT PB New Member

Σ' ευχαριστώ. Ναι ε? Με τη πρώτη ευκαιρία θα πάρω κάποιο άλλο. Βασικά θά 'θελα κάποια στιγμή ν' αποκτήσω κι ένα sun conure ή μια Αμαζόνα. Η αρραβωνιαστικιά μου έχει κι ένα ζακό, 5 μηνών. Πολύ τσίμπημα ο άτιμος. Η Χιονάτη απεναντίας όλο χάδια θέλει κι αν δεν της τα δίνεις φωνάζει.

10. CLIT

CLIT PB New Member

Ευχαριστώ. Να σας ζήσουν και τα δικά σας.

11. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

το καλο με εσενα ειναι οτι δεν λυπασε να παρεις αλλο κλουβι...το παλιο πχ ειναι πολυ καλο για τα παραδισια ή τα καναρινια σου;))

12. CLIT

CLIT PB New Member

Το μόνο που δε θέλω είναι να ταλαιπωρούνται. Είναι κάποιο κόστος το να πάρεις άλλο κλουβί, αλλά αφού έχεις αποφασίσει να πάρεις κάποια πλασματάκια, πρέπει να τους παρέχεις τις κατάλληλες συνθήκες. Αλλιώς να μη τά 'παιρνες. Αλλά συνήθως κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ. Δε τα πήρα όλα μαζί. Κάποια κλουβιά μου φάνηκαν χρήσιμα όταν πήρα κάποια καινούρια.

13. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Να τα χαιρεσαι ολα, ειναι ολα τους ξεχωριστα και πολυ ομρφα.:):D Και δειχνουν ολα ευτυχισμενα!

Τον κοκατου τελικα τον πηρες δοκιμαστικα η ειναι τελικη αποφαση? :)

14. CLIT

CLIT PB New Member

Τελική απόφαση. Με το που το γνωρίσεις σε σκλαβώνει. Επέμενε κι η γυναίκα μου γιατί εδώ κι ένα χρόνο θέλαμε να πάρουμε ένα cockatoo, οπότε τη πήραμε. Είναι πάρα πολύ ήμερη, μη τυχόν και δε τη χαϊδέψεις κάηκες. Δεν έχω φάει τη παραμικρή τσιμπιά, δε φωνάζει, εκτός κι αν τη χαϊδεύεις και ξαφνικά τη παρατήσεις για να κάνεις κάποια δουλειά που προέκυψε. Τότε θ' ακούσεις τα σχολιανά σου! Γενικώς είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια, τώρα δυσκολεύει η περίπτωση να πάρω μια Αμαζόνα Orange Wing που ήθελα. Πρέπει να βρω τρόπο.

15. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ειναι παρα πολυ ομορφα.Ειδικα τα κοκατιλ(μ επιασες στην αδυναμια μου).Ειναι ζευγαρια?Αυτο το κλουβι το χω κι εγω στο δικο μου ζευγαρακι κοκατιλ κι οντως δεν ειναι κι οτι καλυτερο..

16. CLIT

CLIT PB New Member

Ναι ζευγαράκια είναι. Απλά το γκρι δε φαίνεται καλά. Κι εμένα μ' αρέσουν πάρα πολύ τα κοκατίλ, είναι φατσούλες. Σε κοιτάνε καλά καλά, μεσ' τα μάτια. Κι είναι πολύ καλά. Μόνο το ένα φωνάζει συνέχεια κι όταν το κάνει το κυνηγάνε ακόμη και τ' άλλα. Τά 'χει ζαλίσει. Αλλιώς συνυπάρχουν ειρηνικά.

17. rancho papagayo

rancho papagayo PB New Member

Πωπω χαμός! η κακατούα είναι όνειρο..αλλαξε τις κούρνιες της μονο..πάρε φυσικό ξύλο!

18. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τι μεγάλη ποικιλία σε πουλιά είναι αυτή!

Μπράβο, να τα χαιρεσαι! Ειναι πραγματικά χαρμα οφθαλμών να τα βλέπεις και μάλιστα όταν είναι τοσο προσεγμένος ο χώρος διαμονής τους! Φανταζομαι θα είναι κουραστικό και αρκετα πολυέξοδο να περιποιέισαι τόσα πουλιά! Ευτυχώς που η συντροφός σου είναι δεκτική , γιατι δεν μπορείς να φανταστείς τί βασανο είναι να μη έχεις συμπαρασταση απο τον ανθρωπό σου!

19. CLIT

CLIT PB New Member

Ok, ευχαριστώ, θα το φροντίσω για τις κούρνιες. Περισσότερο κουραστικό είναι στη σκέψη ότι πρέπει να τα περιποιηθείς, παρά στη πράξη, γιατί μόλις ξεκινήσω ξεχνιούνται όλα. Μόλις βλέπεις τις φατσούλες να πετάνε δεξιά αριστερά ξεχνάς τα πάντα, ακόμη και τα καθημερινά προβλήματα.

20. mariah

mariah PB Member

Μπραβο σου να τα χαιρεσαι ολα.Ειναι ολα τους υπεροχα.Τα Lovebirds που ειναι και η αδυναμια μου ειναι γλυκες...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...