Τα φτερά του lovebird μου μαυρίζουν

Συζήτηση με θέμα Τα φτερά του lovebird μου μαυρίζουν, που ξεκίνησε από birdgirl, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 4 Αυγ 2014.

1. birdgirl

birdgirl PB New Member

Αρκετα προσφατα πηρα διο lovebirds τοαρσενικο ειναι μπεζ και τα φτερατα του μαυριζουν τι να κανω????α

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τι ειδος ειναι και τι ηλικια εχει? Μπορεις να βαλεις μερικες φωτογραφιες εστιαζοντας εκει που ειναι το προβλημα?

3. birdgirl

birdgirl PB New Member

Θα βγαλω το συντομοτερο ειναι πολυ μικρο μπορει να μαυρισαν φα φτερα του απο το σκοινι που εχω το οποιο εχει ανοιχτα και σκουρα χρωματα γιατι αρχιζει και καθαριζει!

Α ξεχασα να πω οτι ειναι lovebird στην εικονα του προφιλ μου ειναι το θυληο

4. paulpaul

paulpaul PB New Member

Ίσως μαβριζει γιτη ειναι βρόμικο οι παπαγαλοι εχουν μια σκονι στα φτερα που εκει κολανε ολες οι ακαθαρσιες ετσι οστε οταν πλενοντε να βγενουν ολες οι βρομιες μαζί

5. birdgirl

birdgirl PB New Member

Δηλαδη μπορω να τους βαζω νερο να βουτανε???

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπορείς να τους βάζεις να κάνουν μπάνιο. Προσοχή όμως, είτε τα έχεις μέσα ή έξω, προσοχή στα ρεύματα αέρα! Μπορεί να κρυωσουν..

7. birdgirl

birdgirl PB New Member

Εννοειται αυτο!:);)

8. paulpaul

paulpaul PB New Member

Μπορεις να του κανεις μπανιο με ψεκαστηρα που θα βρεις σε πετ σοπ

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τελικά για να καταλάβω καταλήξαμε ότι το μαύρισμα είναι επειδή είναι λερωμένα τα φτερά;

10. birdgirl

birdgirl PB New Member

Αφου υπαρχει η σκονη στα φτερα το διαβασα στο internet

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Η σκόνη των παπαγάλων η οποία στα lovebirds δεν είναι τόσο έντονη, πάντως είναι λευκή όχι μαύρη.

12. birdgirl

birdgirl PB New Member

Με τις βρομιες γινεται μαυρη

13. Φοίβος

Αυτο που λετε περι ασπρης σκονης που γινεται μαυρη δεν νομιζω να ισχυει. Βρωμιες (τι αλλες βρωμιες εκτος απο κουτσουλιες κι αποφαγια?) ισως εχουν τα κλουβια που τα κρατατε. Οι παπαγαλοι ειναι απο τη φυση τους πεντακαθαρα ζωα.

14. birdgirl

birdgirl PB New Member

το θυληκο ειναι πεντακαθαρο ενω το αρσενικο ειναι λιγο βρομικο παρολο βπου καθαριζω το κλουβι μεχρι και τα καγκελα τριβω τι αλλο πρεπει να κανω για να ξεβρομισει το αρσενικο μηπως ξερετε κανενα αλλο τροπο?????

15. Φοίβος

Μπορεις να μας βαλεις μερικες φωτογραφιες να δουμε για τι πραγμα μιλας?

16. birdgirl

birdgirl PB New Member

Ναι αμε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...