Τα πρωτα μας αυγα (lovebirds)

Συζήτηση με θέμα Τα πρωτα μας αυγα (lovebirds), που ξεκίνησε από marie, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 12 Ιουλ 2008.

1. marie

marie PB New Member

με μεγαλη:D μου χαρα ανακοινωνω οτι τα Lovebirds μου κοκο και τινκι κανανε τα πρωτα τους αυγα!σημερα καταλαβα οτι η θηλυκια μου δεν βγαινει απο τη φωλια!ανοιξα και με μεγαλη μου εκπληξη συνειδητοποιησα οτι μεσα στη φωλια υπαρχουν 2 αυγα!:p
    δεν το πιστευα!θα βαλω και φωτο αλλα μαλλον οχι σημερα!μη την ξαναενοχλησω!
    δεν ξερω αν ειναι γονιμοποιημενα αλλα χαιρομαι που καταφεραν εστω κι αυτο!
    μπορω απο τωρα να κοιταξω τα αυγα με φακο???

2. larys

larys PB Member

Με το καλό να σκάσουνε Μαρία.Όσο για να δεις ανα είναι γόνιμα είναι πλύ νωρίς ακόμη.:)

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

μπραβοοο!χαιρομαι παρα μα παρα πολυ!επιτελους!δες τα σε καμια δεκαρι μερες!ελπιζω ολα να πανε καλα!θα περιμενουμε και φωτογραφιες!εμενα δεν εχουν κανει ακομα τιποτα...

4. marie

marie PB New Member

πραγματικα κανε υπομονη!ειμαι τοσο ευτυχισμενη!

5. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

μπραβο βρε μαρακι...να τα χεις ομως σε εσωτερικο χωρο...και που και που ψεκαζε την φωλια με νερο..απ εξω ομως!

6. marie

marie PB New Member

μεσα τα εχω απο τοτε που τα πηρα και απλα ανοιγω το παραθυρο και μπαινει αερας...χρειαζεται να την βρεχω οντως?

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

για να εχει υγρασια στις ξυρες μερες χρειαζεται!τουλαχιστον εγω ετσι εκανα και με τα δικα μου!

8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

πως ειναι σημερα τα πραγματα μαρι?ολα καλα?ι θηλυκια κλωσσαει?

9. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Μαράκι τι κάνουν τα αυγουλάκια; Όλα καλά; Μακάρι!:)

10. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

θα περιμενουμε!για ωοσκοπιση ειναι πολυ νωρις ακομα!

11. marie

marie PB New Member

ειναι φυσιολογικο που ο αρσενικος κυνηγαει συνεχεια την τινκι μου?αν και αυτη δεν καθεται...αλλα αυτος δεν το βαζει κατω

12. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

αα!επισης μαρια να σου πω οτι τα Lovebirds δεν κανουν καθε μερα αυγα οπως τα καναρινια!κανουν μερα παρα μερα!εμενα μου χει τυχει και να το κανει μετα απο 2 μερες!οποτε μπορει να χεις κι αλλο αυγο αυριο!

13. marie

marie PB New Member

επιτελους βρηκα το καλωδιο!:rolleyes:

Συνημμένα Αρχεία:

14. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Ωχ! η ψυχούλα με αυτή τη ζέστη. Πάντως είναι καλή μάνα:D

15. marie

marie PB New Member

τα εχω μεσα στο σπιτι με ανοιχτο το παραθυρο!ειμαι στον 5ο οποτε εχουν λιγο αερα τα γλυκα μου!τους εχω και μπανιερα...βγαινει και παιρνει και αερα...

16. marie

marie PB New Member

ηρθε και το τριτο μας αυγο...σημερα...14 07 08!:D

Συνημμένα Αρχεία:

17. annouk313

annouk313 PB New Member

Μαρια δε νομιζω οτι κανει καλο να τους εχεις μπανιερα τη στιγμη που κλωσσανε.εγω τουλ για τα ζεμπρακια ετσιι ηξερα.οτι εαν ειναι υγρη η μανα κ καθησει πανω στα αυγα ειναι επικινδυνο...μηπως κρυωσει ο νεοσσος κ ισως βραχει κ το αυγο κ εισχωρησουν μικροβια στο αυγο.νομιζω κατι τετοιο.λογικα θα ισχυει κ στα δικα σου αυτο.ας απαντησει κ καποιος αλλος για σιγουρα.

18. marillia_23

marillia_23 PB New Member

Μαρακι γεια σου. ειμαι καινουργια στο φορουμ αλλα μπορω να σου πω πωσ απο οτι βλεπω το παπαγαλακι σου ειναι καλη μανα. θα σου προτεινα να μην κοιταζεις συνεχεια τα αυγα. επισης θα σθμφωνησω με το αδερφακι μου. θα σου κανει και αλλα αυγουλακια

19. marie

marie PB New Member

σας ευχαριστω!αν ισχυει αυτο με το νερο και δω οτι παει να μπει θα τη βγαλω...δεν το γνωριζα!δεν τη βγαζω ακομη μιας και η θυληκια δεν εχει βραχει ακομα!το μονι που κανει ειναι να πηγαινει και να καθεται πανω απο τη μπανιερα...θα την παρακολουθω...

20. Μαρία καθε πόσες ημέρες κάνει αυγό η θηλυκια;
    Έχω και εγω ένα ζευγάρι.Το πρώτο η δικια μου το έκανε 10/7 και απο τότε με διαφορα 3 ημερών έκανε άλλα δύο. Τρώνε τα δικα σου αυγό ή αυγοτροφή ώστε αργότερα να ταίζουν και τα μικρα;Τα δικα μου δυστηχώς όχι.Τί γίνεται με αυτήν την περίπτωση μηπως γνωρίζεις;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...