Τα πουλιά μου τρώνε τα αυγά τους. Τι πρέπει να κάνω γιαυτό

Συζήτηση με θέμα Τα πουλιά μου τρώνε τα αυγά τους. Τι πρέπει να κάνω γιαυτό, που ξεκίνησε από Stickers, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 30 Μαϊ 2015.

1. Stickers

Stickers PB New Member

Καλησπέρα, έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό ότι τα ζεμπράκια μου τρώνε τα αυγά τους.
    Κάθε φορά που γεννάνε ένα μετά το τρώνε. Γιατί το κάνουν αυτό; Χρεάζεται να κάνω κάτι γι' αυτό κι εγώ ; (υπόψην : τους έχω βάλει να τρώνε αυγοτροφή).

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Το γεννουν κανονικα στη φωλια και μετα εξαφανιζεται? Περιεγραψε μας αν μπορεις ακριβως τι γινεται.

3. Stickers

Stickers PB New Member

Γεννούν τα αυγα στη φωλιά μια χαρα και μετα η εξαφανίζονται τα αυγα ή τα βλεπω ανοιγμένα.
    Επίσης εχω παρατήρηση πιο πολυ οτι το αρσενικό τα τσιμπάει.

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εάν έχεις δει τον αρσενικό να το κάνει, θα πρέπει να τον χωρίσεις αμέσως μόλις η κανάρα κάνει το πρώτο αυγό στη φωλιά.

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να προσθέσω πως αφού κάνεις τα παραπάνω.. βάλε δυο τρία ψεύτικα αυγά μέσα στο αρσενικό... θα διαπιστώσει και μόνος του πως πλέον δεν είναι μεζέδες τα αυγά και ίσως μελλοντικά σταματήσει.

6. ianos

ianos Daily Active Member

Επιπρόσθετα, βάζε τους καθημερινά να τρώνε αυγό ( κότας ), και αύξησε τους την ποικιλία και τη διαθεσιμότητας τροφών, ειδικα οχυρών με υψηλότερα ποσοστά σε πρωτεΐνη.

7. Stickers

Stickers PB New Member

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας

Μοιραστείτε

Φόρτωση...