Τα πουλιά μου με φοβούνται και δεν ξέρω τι να κάνω

Συζήτηση με θέμα Τα πουλιά μου με φοβούνται και δεν ξέρω τι να κάνω, που ξεκίνησε από Kalaki, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 16 Μαρ 2015.

1. Kalaki

Kalaki PB New Member

Τα πουλιά μου με φοβούνται και αμα γεννήσουνε θα φοβούνται και αμα κανει αυγά θα με φοβαται και θα Βγενει απο τη φωλιά και αυτό ειναι κακο
    Υ.Σ πρέπει να χωρίσουμε το ζεύγος όταν γέννηση μιλάμε για παραδείσια πουλακια

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλώς ήρθες Kalaki και να χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
    Τι πουλάκια έχεις; Τι είδος;
    Αν μπορείς συμπλήρωσε και το όνομά σου να ξέρουμε πως να σε αποκαλούμε :)

3. Kalaki

Kalaki PB New Member

Μάριο με λένε και τα πουλάκια μου ειναι παραδεισια

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Παραδείσια (εξωτικά πιο σωστά) υπάρχουν πολλά είδη. Εσύ ποια έχεις; Να υποθέσω ζεμπράκια;

zebra finch.jpg

5. Kalaki

Kalaki PB New Member

6. χρηστη Kalaki πρεπει οσο το δυνατον να εισαι υπομονετικος γιατι δεν σαν τον ανθρωπο να εκπαιδευονται σε μια στιγμη θελει υπομονη και οι κινησεις σου να ειναι αργες προς αυτα γιατι ειχα και εγω και ομολογω φοβουνται παρα πολυ τους ανθρωπους.Γι αυτο και εσυ θα τα παιρνεις στα χερια σου με απαλες κινησεις και θα τα ταιζεις με σπορακια πανω στο χερι σου για να σηνυθισουν!;)

7. Kalaki

Kalaki PB New Member

Ευχαριστώ να σε ρωτήσω και κάτι άλλο όταν ειναι έγκυος η θηλικία βγάζει κάποια σημάδια π.χ φουσκώνει κλπ

8. YannisK

YannisK PB Known Member

Τα ζεμπράκια δεν είναι πουλιά για να τα πιάνεις.. Με αυτό τον τρόπο θα γίνουν πιο άγρια και νευρικά.
    Για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους θα πρέπει να τους δώσεις χρόνο. Με το καιρό και με ήρεμες κινήσεις ίσως δεχτούν τροφή από το χέρι σου (χωρίς να τα πιάσεις).

9. Kalaki

Kalaki PB New Member

Τα πουλία μου δεν κοιμήθηκαν όπως της άλλες μέρες ήταν το ενα μέσα στη φωλιά και το άλλο απο έξω και το αντίθετο υπαρχη κάποιο πρόβλημα ?????.

Ε απάντηση πλιζ

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν καταλαβαίναμε τι εννοείς εδώ:
    θα βοηθούσαμε....

11. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μαλλον εννοει οτι δεν κοιμηθηκαν μαζι(?), και οτι οταν το ενα ηταν μεσα το αλλο ηταν εξω και τουμπαλιν. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τιποτα απο εξωτικα, οποτε θα ηταν αχρηστο και το οποιοδηποτε σχολιο...

Οσο για το "ε απαντηση πλιζ" :D αμα βιαστουμε και πουμε κατι χωρις να περιμενουμε καποιον που οντως ξερει θα τα κανουμε και εμεις και εσυ μανταρα και δεν το θελουμε αυτο,ε? :)

12. Kalaki

Kalaki PB New Member

Εχω δυο πουλιά και σε λίγο καιρό θα γεννήσουν απο ότι νωμιζο πρέπει να βαλλω απο νωρίς την αυγό τροφή ???????

13. maria p

Έχουν ήδη κάνει τα αυγά και περιμένεις την εκκόλαψη; Έχεις δώσει αυγοτροφή το αμέσως προηγούμενο διάστημα;

14. Kalaki

Kalaki PB New Member

Δεν μου έχουν κανει αυγά ακόμα

15. maria p

Σ' αυτήν την φάση τότε πρέπει να δίνεις μεταξύ άλλων και αυγοτροφή και μπόλικες πρασινάδες.

16. Kalaki

Kalaki PB New Member

Αύριο θα στείλω μια φοτο να μου πείτε αν το κορίτσι ειναι εγκυος

17. maria p

Δεν μπορούμε να το δούμε από την φωτογραφία αυτό εκτός αν είναι την ημέρα που θα κάνει το αυγό.

18. Kalaki

Kalaki PB New Member

Τους εχω βάλη ενα αυγό και μια σουπιοκοκαλο

Δηλαδή να τους βάλλω ναι η όχι

19. maria p

Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς. Εσύ είπες ότι δεν έχεις δώσει αυγό και σου είπα να δώσεις. Τι τους έχεις βάλει; Μπορείς να γράφεις αναλυτικά και όχι σαν τηλεγράφημα;

20. Kalaki

Kalaki PB New Member

Τους εχω δοσει σουπιοκοκαλο και αυγο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...