Τα περιστερια ντουνεκια ή ντουνεκ, ειναι ευκολη ρατσα;

Συζήτηση με θέμα Τα περιστερια ντουνεκια ή ντουνεκ, ειναι ευκολη ρατσα;, που ξεκίνησε από Σταυρος, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 25 Αυγ 2009.

1. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

γεια σας παιδια αν και δεν εχω περιστερια θελω να κανω μια ερωτιση τα περιστερια ντουνεκ ή ντουνεκια ειναι ευκολη ρατσα ρωταω γιατι ο θειος μου εχει παρα πολλα και δεν μπορω να καταλαβω πως τα συντηρει??

2. Φιλε μου τα ντουνεκια ειναι μια ιδιαιτερη ρατσα,εχουν πολλες λεπτομερειες ως προς το γιαρεμα τους,το πεταγμα,και την αναπαραγωγη.Μετα ειναι θεμα επιλογης πια πουλια σου αρεσουν-δηλαδη αυτα που εχουν κλειστο τρυπανιπ,ανοιχτο,μπαλα κ.τ.λ
    Ο θειος σου μπορει να σου πει πολλα.

3. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

τι ειναι το γιαρεμα και το τρυπανιπ? ειχα παλια ντουνεκια καμια 7-8

4. Γιαρεμα ειναι να μαθουν το μερος τους και να μην χανονται η' πιανονται απο αλλους περιστεραδες.Το τρυπανι και τα αλλα που γραφω ειναι σχεδια στο πεσιμο που κανουν τα πουλια,δεν σου εδειξε ο θειος σου?;;;

5. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

οχι αυτες τι λεξεις δεν μου τις εχει πει ακομα εγω σε εφτο που ειπες στο να μην χαθουν τους κολουσα με σελοτειπ(αυτη το μαυρο) τα φτερα πτισης και τα εβγαζα εξω μετα απο 5-10 μερες εβγαζα το σελοτειπ ολα αυτα με την βοηθια του μπαμπα μου

6. n-i-k-o-s

n-i-k-o-s PB New Member

τα ντουνεκια η κουτρουμαδες οπως τα λεν αλλοι ειναι δυσκολο περιστερι στο γιαρεμα.ειδικα μες στις πολεις με τοσους περιστεραδες γυρω.αν διασταυρωθει με βουτα βγαζουν τα ντουνεκοβουτα που ειναι καταπληκτικα πουλια.δεν αρκει το πιασιμο των φτερων.ας παρεις πρωτα μια γενα να τα εχεις εξω να μαθουν τον χωρο.το σουρουπο να τα δινεις ενα πεταγμα και σιγα σιγα να μαθουν το μερος. αλλα με τα ντουνεκια ποτε δεν θα εισαι σιγουρος οτι ειναι γιαρικα.εγω θα σε προτεινα αν ξεκινας τωρα περιστερια να βαλεις μισιρακια γιαρεβουν ευκολα και ειναι καλα περιστερια για αρχη

7. pablitoskg

pablitoskg PB New Member

λοιπον κουντρουμα η γκουντρουμα ειναι ο τροπος πεταγματος των ντουνεκιων (οχι πολυ ψηλα ) αλλα και τοσο οσο το περιστερι να δειξει τι μπορει να κανει στον αερα

ειναι δυσκολα πουλια γιατι θεωρουνται και ειναι (μαλακα πουλια) χανωντε ευκολα

οταν αγιαρεψεις (δηλαδη τα πουλια μαθουν το μερος τους) αυτο γινετε οταν πισουν φωλια και ζευγαρωσουν συνηθως ξεκιναει το πεταγμα τα πουλια τα πετας ενα ενα την φορα η το πολυ δυο δυο (ντουνεκι με ντουνεκι η ντουνεκι με μυσιρακι η ντεμικο ) δες τις φωτο μου
    το θεαμα που θα απολαυσεις οταν πεφτουν ειναι εντυπωσιακο καλη αρχη

8. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

τα μυσιρακια πως ειναι δεν εχω ξαναδει και ακουσει

9. n-i-k-o-s

n-i-k-o-s PB New Member

αυτα ειναι

υπαρχουν και λευκα και με αλλα χρωματα στα φτερα

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...