Τα παραδεισια μου

Συζήτηση με θέμα Τα παραδεισια μου, που ξεκίνησε από gerolikos282, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 4 Μαϊ 2008.

1. gerolikos282

gerolikos282 PB New Member

παιδια προχθες πηρα τα πρωτα μου Ζεμπρακια και εγω, περιτο να πω οτι εχω τρελαθει με αυτα πλεον.

θα θελα να ρωτησω κατι χρειαζεται ζευγαρωστρα για να ζευγαρωσουν η απλα ενα κλουβι λιγο ευρυχωρο.υπαρχουν καποια tips που θα πρεπει να κανω?επισεις ρε παιδια το θηλυκο μου ειναι σε πτεροροια που πιστευω να τελειωσει σε κανα 2 βδομαδες.δεν ειναι λιγο νωρις για αυτο?

διαβασα οτι αν τελικα ξεκινησουν να ζευγαρωνουν το δυσκολο ειναι να τα σταματησεις.εχουν πολυ φαση.ειδικα το ασπρο μου μολις βαλεις δαχτυλο μεσα ερχετε και καθεται πανω και δεν με ξερει καθολου.σου κλεβουν την καρδια τα ατιμα

ευχαριστω!

Συνημμένα Αρχεία:

2. kimi

kimi PB New Member

Να σου ζησουν. Ειναι κουκλακια. Το ασπρο ... ολα τα λεφτα κ το αλλο εχει ωραια χρωματα.

3. annouk313

annouk313 PB New Member

Να σου ζησουν τα ζεμπρακια!γλυκα ειναι.Το αρσενικο ειναι το ασπρο ε?γιατι το γκρι ειναι σιγουρα θηλυκο αποτι βλεπω.Για να ζευγαρωσουν δε χρειαζεται ζευγαρωστρα ,απλα ενα καλο κλουβακι κ φυσικα η φωλιτσα τους.Τα εχεις δει δε μαλωνουν ετσι?ηταν ζευγαρακι απο πριν??Πτερορροια δεν εχω καταλαβει ακομα ποτε περνανε τα ζεμπρακια,παντως νομιζω ολο το χρονο αλλα πολυ ελαφρα.

4. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

να σου ζησουν αλλα αποσο ξερω και τα 2 ειναι θηλυκα οποτε μην περιμενεις απογονους!ξενερωμα ε?
    βεβαια μπορει νανε ο ασπρος ο αρσενικος,δεν ειμαι σιγουρος.

5. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Na sou zisoun! Poli omorfa!ki ego trelenome gia auta...kapote ixa ena zeygaraki...an tha arxiso na diavaso gia paradisenia tora tha anagasto na paro pali ...omos den mporo tora... Giauto den diavazo! Einai yperoxa ta poulakia sou! Ftou-ftou! Klino ta matia mou! Den kitao! :)Na ta xerese! Feugo! :) den ktao, den kitao!

6. gpontikakos

gpontikakos PB New Member

Να σου ζήσουν! Είναι πολύ όμορφα!
    Άσπρα είχα δει, αλλα τέτοιο γκρι όχι, πολύ ωραίο!
    Είσαι πολύ τυχερός που δεν σε φοβάται απο τόσο νωρίς!

7. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Το άσπρο είναι αρσενικό φαίνεται από το ράμφος. Στο αρσενικό είναι έντονο κόκκινο ενώ στο θηλυκό πορτοκαλί.

8. gpontikakos

gpontikakos PB New Member

Τώρα που ξαναείδα τις φωτό, σαν να έχει κατι στα πόδια του το άσπρο. Δεν είμαι και πολύ σίγουρος βεβαια, αλλά ρωτα να σου πουν.

9. gerolikos282

ευχαριστω πολυ παιδια να στε καλα.στα ποδαρακια του εχει κουτσουλιες.ειναι απο εκει που το πειρα ετσι.οχι παιδια δεν μαλωνουν καθολου.το ασπρο μλιστα κελαιδαει-φωναζει χορευοντας και κοιτοντας το θηλυκο διπλα διπλα εχουν πολυ φαση

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

:)παρα πολυ ομορφα! ειδικα το ασπρο με το εντονο κοκκινο ραμφος ειναι πανεμορφο! :D

11. annouk313

annouk313 PB New Member

Πολυ καλα!αφου δε μαλωνουν καθολου κ αποτι λες το αρσενικο τραγουδαει στη θηλυκια ολα θα πανε καλα!ταιριαξαν ως ζευγαρακι κ μαλιστα φλερταρονται κιολας!Να σου ζησουν!Τους εχεις βαλει φωλιτσα η οχι ακομα??Καλο θα ηταν παντως να περιμενεις λιγακι να εξοικειωθουν με το περιβαλλον τους,αν κ ειναι ημερα απο τι μας λες.

12. Να σου ζήσουν και καλούς απογόνους.

13. gerolikos282

δεν εχω βαλει ακομη φωλια γιατι το θηλυκο μου εχει πτεροροια ακομη αυτες τις μερες θα αγορασω ομως και θα βαλω!να στε καλα

14. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Βάλτους αν θες μπανιέρα. Θα καθαρίσουν τα πόδια του άσπρου (είναι επικίνδηνο να μένουν οι κουτσουλιές) αλλά και στη θηλυκιά θα κάνει καλό λόγω της πτερόροιας. Η διατροφή τους από τι αποτελείται; Αφού έχεις σκοπό να τα βάλεις για αναπαραγωγή πρέπει να τους ενισχύσεις τη διατροφή λίγο. Κάθε επιτυχία σου εύχομαι.

15. aggel

aggel PB New Member

να σου ζησουν καλουσ απογονους και τα δυο ειναι τελεια :) καλη συνεχεια!

16. gerolikos282

τους εχω παπαγαλινη ασπουρη αυγο βιταμινη κιτρινη που εχω στα καναρινια και σημερα δοκιμασαν ψωμι και μαρουλι δεν νομιζω να θελουν και αλλα.ε τι λετε

17. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Καλά είναι. Για την βιταμίνη (υποθέτω τη χύμα των petshops) διάβασε έχει κάποια posts, είναι λίγο αμφίβολης ποιότητας. Επίσης το ψωμί απόφευγέ το γιατί είναι πολύ παχυντικό. Κυρίως αν τα έχεις σε μικρό κλουβί. Επίσης μπορείς να τους δίνεις βιταμίνη στο νερό κατά διαστήματα και διάφορα φρούτα. Εγώ δίνω μήλο, μπανάνα, αχλάδι, αγγούρι, λάχανο, ακόμη και κολοκύθι και τρελαίνονται.

18. Θα συμφωνήσω με τον φίλο τον NASO πως και τα δύο είναι θηλυκά.Το αρσενικό ξεχωρίζει από το σημάδι στο μάγουλο που εδώ δεν το βλέπω. Μακάρι να κάνω λάθος.

19. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Τάκη είναι κάποιες μεταλλάξεις που δεν έχουν μάγουλο όπως η άσπρη που έχει ο φίλος. Ο μόνος τρόπος σε αυτές να ξεχωρίσουμε τα φύλλα είναι από το ράμφος. Επίσης υπάρχει και μετάλλαξη (μαύρα μάγουλα) στην οποία και το θηλυκό έχει μάγουλα και ξεχωρίζουν από τα πλευρά. Αυτό που λές ισχύει για τα αρχέγονα ζέμπρα και τις περισσότερες μεταλλάξεις. Ένας τρόπος για να ξεχωρίσουμε φύλλο ανεξάρτητα από τη μετάλλαξη είναι από το τραγούδι του αρσενικού.
    Δες και www.birdsworld.gr , http://www.efinch.com/

20. tassos

tassos PB New Member

Ωραία τα πουλιά σου συμπολίτη!Να σου ζήσουν!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...