Τα παραδεισια μου δεν κλωσσανε το βραδυ

Συζήτηση με θέμα Τα παραδεισια μου δεν κλωσσανε το βραδυ, που ξεκίνησε από pamel091, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 4 Αυγ 2009.

1. pamel091

pamel091 PB New Member

καλησπερα, ειμαι καινουργια στο forum και ηθελα να ρωτησω το εξης. Εχω ενα ζευγαρι παραδεισια και χτες εκαναν το πεμπτο αυγο. Ολη τη μερα κλωσσανε το βραδυ ομως οχι. Ειναι τιποτα ανησυχητικο?

2. fragos

fragos PB Member

απο΄τι ξερω κανονικα αφου βρισκεται στο πεμπτο αβγο θα΄πρεπε να κλωσσαι συνεχεια και το βραδυ.
    αυτο μπορει να το κανει λογο επειδη ειναι πολυ αργα για ζευγαρωμα και εχει πολυ ζεστη.

3. pamel091

pamel091 PB New Member

δηλαδη μπορει να δημιουργηθει προβλημα με τα αυγα?

4. fragos

fragos PB Member

μαλλον ναι αλλα περιμενε της απαντησης τον πιο εμπειρων.

5. efi

efi PB New Member

Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι μπορει να σου κανει κ αλλα αυγα...Οντως ειναι αργα σαν εποχη λογω ζεστης αλλα ισως και να μπορουν να επιβιωσουν...
    Υποθετω οτι δεν εχουν καθησει μεσα κανενα βραδυ ακομα ετσι δεν ειναι? Θεωρω οτι θα κανουν κ αλλα αυγα παντως...

6. pamel091

pamel091 PB New Member

oxi xtes itan to proto bradi pou i thlikia ekatse mesa sta auga k apo tote de tin exo di na sikonete

7. fragos

fragos PB Member

τοτε ειναι ενταξει,παντως η εποχη ειναι ακαταλληλη.

8. mamalos

mamalos PB New Member

μην τα ενοχλεις μια χαρα ειναι η εποχη μεχρι να βγουν θαχει ζεστη και αρκετη ηλιοφανεια,μετα απαγορευεται ομως

9. pamel091

pamel091 PB New Member

δηλαδη ποια ειναι η καταλληλη εποχη?

10. Mpikis

Mpikis PB New Member

ΘΑ ήταν καλύτερα να τα έβαζες να ζευγαρώσουν απο το Σεπτεμβριο...οπου δεν εχει κρυο αλλα ουτε και καυσωνα...τωρα δε ξέρω αν θα έπρπε να τα απομακρυνεις..εγω τα απομακρυνα απο το πιγκουινάκι μου αλλα ηταν και αρχές ιουλιου...τώρα αν βγουν τα μικρα θα είναι τελη αυγουστου..οπότε δε ξέρω...
    Πάντως μπορέι να έχει πρόβλημα και η θυληκία..να έχει τρελλές θερμοκρασίες μέσα στη φωλία και να πάθει τίποτα ή να σταματησει το κλώσσημα...

11. pamel091

pamel091 PB New Member

το καλο ειναι οτι η φωλια εναι ανοιχτη και στο σημειο που τα εχω εχει δροσια δεν εχει τοση ζεστη..

12. Mpikis

Mpikis PB New Member

Σκεψου οτι οι θερμοκρασίες την ώρα που κλωσσουν ανεβαινουν κατα πολυ σε σχεση με την εξωτερικη θερμοκρασια...Το οτι είνια ανοιχτη η φωλία είνια ένα θετικο μπορώ να πώ ως αναφορα τον αερισμο της φωλίας αλλα δε ξέρω κατα πόσο μπορούν τα παραδείσια να ζευγαρωσουν σε ανοιστου τύπου φωλιές...Ξέρω οτι προτειμουν της καλαθωτές (κλειστου τυπου) και αν τα βάλεις σε ανοιστου τυπου πέρνουν νήμα και προσπαθούν να την κλείσουν απο πανω...τωρα έχει εναδιαφερον να δουμε τη θα γίνει σε εσενα..Αλλα περίμεν καλυτερα κάποιος εμπειρότερος να σε βοηθήσει περισσότερο...

13. pamel091

pamel091 PB New Member

θα κανουν τη διαφορα χαχα. παντως τη φωλια μια χαρα την εχουν φτιαξει. τωρα θα δουμε. λογικα ποτε θα αρχιζουν να εμφανιζονται τα πουλακια? το πρωτο αυγο το εκανε στης 28 και τελειωσε στης 3 και απο χτες δεν εχει σηκωθει κακαθολου απο τα αυγα.

14. Mpikis

Mpikis PB New Member

Σε κάποια φάση σε κανα 5ημερο κάνε μια ωοσκοπηση για να δείς τι παίζει απο γονιμα αυγα και τωρα αν σου πω οτι ξέρω ποτε θα βγούν ψεματα θα σου πω..ΑΝ είνια οπώς τα πιγκουινάκια τότε σε 20 με μηνα..αλλά νομιζω πως λιγότερο κάνουν αυτα..τσέκαρε εδω
    https://petbirds.gr/threads/5550/

15. efi

efi PB New Member

Αλεξανδρε και Μαρια τα ζεμπρακια κανουν 12 με 13 μερες μεχρι να βγουν πουλακια! Μαρια καλη επιτυχια σου ευχομαι περιμενουμε να μας πεις τα αποτελεσματα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...