Τα παραδεισάκια μου τρώνε τα αβγά τους

Συζήτηση με θέμα Τα παραδεισάκια μου τρώνε τα αβγά τους, που ξεκίνησε από spiros corfu, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 8 Οκτ 2009.

1. spiros corfu

spiros corfu PB New Member

Τα παραδεισάκια μου τρώνε τα αβγά τους, τι να κάνω;

2. annouk313

annouk313 PB New Member

οταν τρωνε τα αυγα σημαινει συνηθως οτι εχουν ελλειψη ασβεστιου και προσπαθουν να την αναπληρωσουν τρωγοντας τα τσοφλια των αυγων τους που περιεχουν ασβεστιο.βαλε τους σουπιοκοκκαλο και ασβεστιο σε σκονη (αμμο κοινως που περιεχει ασβεστιο-φωσφορο κ.α.) ωστε να παιρνουν απο εκει οτι τους λειπει.

3. spiros corfu

spiros corfu PB New Member

Μηπως πρεπει να τα χωρισω γιατι νομιζω οτι τα τρωει το αρσενικο.Να τους βαλω αυγο βραστο?Ποσο να περιμενω να τα βγαλουν?

4. margie

margie PB New Member

Να τους βάλεις και αβγό βραστό και σουπιοκόκαλο και τα λοιπά που σου λέει και η Αννα παραπάνω. Και αυγοτροφή που υπάρχει στο εμπόριο μπορείς να τους δώσεις. Γνώμη μου είναι αν η θηλυκιά έχει γεννήσει πολλά αβγά να τα χωρίσεις για λίγο γιατί οι συνεχόμενες γέννες θα την εξαντλήσουν. Και ξαναδοκιμάζεις αργότερα, να κάνεις όμως προετοιμασία πρώτα για να μην έχεις τέτοια δυσάρεστα. Προετοιμασία εννοώ να τους έχεις στο κλουβί τα συμπληρώματα που αναφέρουμε.

5. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Είσαι σίγουρος ότι τα τρώνε και δεν πέφτουν από τη φωλιά; Κάποιες φορές το να εξαφανίζονται αυγά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα τρώνε οι γονείς. Μπορεί να πέφτουν και μετά αφού είναι σπασμένα τα περισσότερα πουλιά τα τρώνε.

6. efi

efi PB New Member

Βασιλη εγω στην αρχη της τωρινης γεννας "επιασα" τη θηλυκια ενω ειχε τη φωλια ετοιμη να γεννα το αυγο στον πατο (?!) και καπακι να το τρωει...ειχα ολα τα απαραιτητα (πολυβιταμινες απο μερες και σουπιοκοκκαλο ολο το χρονο) κι ομως το εκανε...πρωτη φωρα...τελικα απο την επομενη μερα αρχισε να κανει τα υπολοιπα αυγα μεσα στην φωλια...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...