Παρουσίαση Τα παραδείσια ζεμπράκια μου!

Συζήτηση με θέμα Τα παραδείσια ζεμπράκια μου!, που ξεκίνησε από Basilisbsl, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 14 Σεπ 2014.

1. Basilisbsl

Basilisbsl PB New Member

Αυτά είναι το ζευγαράκι που αγόρασα...[​IMG]

εδώ το θηλυκό μόνο του...

και τα δύο παιδιά τους... (ονόματα δεν έχω δώσει σε κανένα ακόμη)

... και δυό λόγια σχετικά με αυτά οι γονείς όταν τους είχα πάρει μετά απο 10 μέρες έκαναν την πρώτη τους γέννα, μεγάλοσαν τα παιδιά τους και μόλις βγήκαν απο τη φωλιά μετά απο λίγες μέρες ξαναγέννησαν 5 αυγά αλλα τα πήρα γιατί μου φάνηκε πολύ νωρίς για καινούρια γέννα τώρα πριν μία εβδομάδα περίπου ξαναγέννησαν 3 αυγά αυτά τα άφησα να τα βγάλουνε (περίπου στις 25 σεπτεμβρίου) τα παιδιά τους (που μάλλον είναι θηλυκά γιατί δε βλέπω να αλλάζει το χρώμα τους) τώρα είναι 3 μηνών και υγιέστατα στο μέλλον σκοπεύω να πάρω ένα αρσενικό ακόμη για να κάνω ακόμη ένα ζευγάρι και το ένα θηλυκό θα το χαρίσω σ'έναν φίλο μου!

2. Marina21

Marina21 PB New Member

Να τα χαίρεσαι είναι πανέμορφα! :) Ουαου τόσες πολλές γέννες και σε μικρό χρονικό διάστημα.. :)

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπράβο ..... (γράψε μας το όνομά σου στο προφιλ να το βλέπουμε) πολύ όμορφα!

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Κουνέλια! :)

Να τα χαίρεσαι Βασίλη.

5. Basilisbsl

Basilisbsl PB New Member

Σας ευχαριστώ!
    Το ζευγάρι μου βγήκε πολύ καλό!

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όλη η οικογένεια πανέμορφη, να τα χαίρεσαι!

7. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

να τα χαιρεσαι τα μικρα σου βασιλη ειναι πολυ πολυ ομορφα

8. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Να τα χαίρεσαι! Eίναι πολύ όμορφα! )

9. Basilisbsl

Basilisbsl PB New Member

Σας ευχαριστώ!

10. sakis ok

sakis ok PB New Member

πολυ ομορφα!:)

11. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Πανέμορφα!

12. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολυ ομορφα πουλακια, να τα χαιρεσαι. :) Τα ζεμπρακια ειναι ικανα να κανουν πολλες γεννες συνεχομενες, οποτε θα ηταν καλυτερα να τα σταματησεις μεσα στο χειμωνα λιγοστευοντας το φως (βαζοντας τα νωριτερα για υπνο) αν τα εχεις μεσα στο σπιτι με τεχνητο φως ή ισως χωριζοντας τα σε διαφοερικα κλουβια κατα φυλο. Οι ειδικοτεροι του φορουμ με τετοια πουλια θα σε συμβουλεψουν καλυτερα.;)

13. Basilisbsl

Basilisbsl PB New Member

Σας ευχαριστώ όλους!
    Προς το παρόν δε μπορώ να κάνω κάτι γιατί είμαι στο στρατό και αυτή τι στιγμή τα προσέχει η μητέρα μου, τις έχω δώσει οδηγίες για όλα αλλα επειδή δεν ασχολείται πολύ με τάτοια το μόνο που κάνω είναι να ελπίζω ότι τα προσέχει!

14. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

ετοιμασου για πολλους πολλους απογονους ειναι πουλακια που αν ξεκινησουν δε σταματανε!

15. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Πανεμορφη οικογενεια!Τα ασπρα ζεβρακια μαρεσουν πααρα πολυ οποτε λατρεψα την θηλυκια σου :p Ασε που τα αδερφακια ειναι σαν δυο σταγονες νερο!:D Να τα χαιρεσαι! :)

16. Basilisbsl

Basilisbsl PB New Member

Σήμερα πήρα την πρώτη μου άδεια απο το στρατό και επιτέλους μετά απο ένα μήνα ξανα είδα τα ''παιδιά μου'' άνοιξα την φωλιά απο τα παραδείσια και είχε μέσα δύο καφέ σαν ποντικάκια μωρά περίπου 15\17 ημερών και ένα αυγό που τελικά δεν εκολάφθηκε, αν τα καταφέρω και το θυμηθώ αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφία!
    Ειρήνη όντως τα δύο αδερφάκια στις πρώτες φωτογραφίες μοιάζουν παρα πολύ αλλα το ένα έχει μια λεπτή μαύρη γραμμή στο στήθος που δεν διακρίνεται καλά στις φωτογραφίες, επίσης και μένα μου αρέσουν πολύ τα άσπρα παραδείσια αλλα απ'ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν και πολλές πιθανότητες να βγεί κάποιο άσπρο απ'το ζευγάρι μου, βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι αγαπώ λιγότερο τα σκουρόχρωμα!

17. Basilisbsl

Basilisbsl PB New Member

...αυτές είναι και οι δύο ποιο καθαρές φωτογραφίες που κατάφερα να βγάλω...

18. smilenick

smilenick PB New Member

ασταματητα ειναι... βρες ασπρο αρσενικο ωστε να δημιουργησεις μεταλαξεις αν και να ξερεις οτι αυτα τραβαν γονιδια απο παππουδες και οχι απο γονεις..αν πετυχεις και διασταυρωση με σπινο θα ναι ακομη καλυτερα να τα χερεσε τα καμαρια σου και καλος πολιτης )))))

19. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

ειναι κουκλακια ομως κανε μια πρωσπαθια να καθαρισεις λιγω τη φωλια :)

20. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να σου ζήσουν φτου φτου, καλότυχα !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...