Τα παπαγαλακια Μπάτζι μου

Συζήτηση με θέμα Τα παπαγαλακια Μπάτζι μου, που ξεκίνησε από StratosNik, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 23 Αυγ 2016.

1. StratosNik

StratosNik PB New Member

Να το ζευγαρακι μπατζι μου:

1-min.jpg

Ο Ρομπιν (ο πρασινος) και η Ολιβ (η τιρκουαζ)
    Εχω την εντυπωση οτι η Ολιβ ειναι μεταλαξη clearwing, διορθωστε με αν κανω λαθος.
    Ο Ρομπιν ειναι 4-5 μηνων ενω η Ολιβ 3-4 μηνων. Τα πηραμε απο πετ σοπ

Τελευταία επεξεργασία: 23 Αυγ 2016
  2. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Στράτο καλώς ήρθες στους LOS BUDGIESTAS! Να χαίρεσαι την Όλιβ και τον Ρόμπιν! Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσεις μια πιο κοντινή φωτό που να φαίνονται οι χαλινοί , διότι από αυτή, έχω μια αμφιβολία για φύλο και ηλικία. Η Όλιβ μάλλον για Ποπάϋ μου κάνει! :D:p! Για την μετάλλαξη δεν ξέρω , θα ψάξω και θα σε πω!

Για την μετάλλαξη δες εδώ:
    http://www.cutelittlebirdiesaviary.com/clearwing-budgies.html
    Απ ότι φαίνεται είναι clearwing! ;):thumbsup:!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 24 Αυγ 2016
  3. StratosNik

StratosNik PB New Member

Ευχαριστω για τις πληροφοριες φωτογραφιες θα ανεβασω σε λίγο

4. StratosNik

StratosNik PB New Member

1.jpg
    Οριστε και ο χαλινουλης μας

Για φυλο μας ειπαν στο πετ πως μαλον ειναι θηλυκο αλλα επειδη ειναι μωρο δε ξεχωριζειτο φυλο απο τον χαλινο . Πιατευω πως ειναι θηλυκο γιατι οταν τη πιασανε για να τη βαλουνε στο κλουβι , αυτη δαγκωνε μα δε συνεβη το ιδιο μς το αρσενικο . Εχω διαβασει οτι τα θηλυκα ειναι πιο επιθετικα απο τα αρσενικα.:)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Αυγ 2016
  5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δύο κουκλιά, το "θηλυκό" πολύ ιδιαίτερο!!! :)
    Όντως τα θηλυκά τσιμπάνε πιο δυνατά, είναι μια ένδειξη αυτό, συνήθως όμως πριν χρωματιστεί ο χαλινός τους, έχει ένα λευκό στεφάνι γύρω από τα ρουθούνια που εδώ δεν το βλέπουμε. Θα δούμε συν τω χρόνω, δεν έχει σημασία έτσι κι αλλιώς.

6. Eleni pepper

Eleni pepper PB Member

Κουκλιααα ζωγραφισταααααααα να σου ζησουννννν ...η θηλυκια σαν νεραιδενια μου μοιαζειιιιιι :rolleyes::)ειναιιιι πανεμορφαααααααααααααααα

7. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Πφφφφφφφ! Αυτές οι μεταλλάξεις πάντα μπερδεύουν! Πολύ σκούρο μωβ για θηλυκό, πολύ λευκό ρουθούνι για αρσενικό! :thumbsdown:. Δεν διακινδυνεύω πρόβλεψη, θα δείξει σε λίγο καιρό!

8. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Σε ποια ηλικια μπορουμε να μιλησουμε με σιγουρια για το φυλο τους;

9. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Γύρω στους 7-9 μήνες Αριάδνη μου! Δείχνουν και πιο νωρίς όταν μιλάμε για τα νορμάλ ( πράσινα, γαλάζια) και από τον 4-5 μήνα! Στις μεταλλάξεις όμως ακόμα και στον χρόνο μπορεί να υπάρχει αμφιβολία!!!!! :thumbsdown: Όσο πιο μεγάλη η μετάλλαξη τόσο πιο δύσκολα ξεχωρίζει!

10. Αλεκομανα

Αλεκομανα PB New Member

Να τα χερεσαι τα κουκλακια σου φτου φτου,
    3-4 μηνων απο πετ σοπ και με διαχωρισμο φυλου.. κρατα μια πισινη, παθουσα ειμαι για ενα μιση μηνα τον φωναζα Κιρκη τον δικο μου.
    Η διαφορα δεν ειναι στο αν τσιμπανε αλλα το ποσο δυνατα τσιμπανε;)

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

Να τα χαίρεσαι τα κουκλάκια σου!!

12. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Εμ , και γω γι αυτό επιμένω σε κοντινές φωτό Τάνια μου, σε βαθμό να φαίνομαι "στρίντζος" και "ψείρας" σε ανάλογες αναρτήσεις,γιατί είμαι παθών και μαθών, σε σημείο να μου έχει γίνει κόλλημα! Για να μην πω για τις ηλικίες που μας λένε τα Πέτ! Όλως περιέργως , όλα είναι 4-6 μηνών! :rolleyes:Τώρα που το λέμε ρε συ Στράτο, αν δεν σου είναι κόπος , ανέβασε και μια κοντινή του Ρόμπιν, καλού κακού!
    Υ.γ. Εεεεεε όχι και Κίρκη ο αρχηγός μας ο Μιχάλαρος Τάνια μου!:D:po_O!

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

αχαχαχαααα!!!:thumbsup::D:p

14. Αλεκομανα

Αλεκομανα PB New Member

Υ.γ. Εεεεεε όχι και Κίρκη ο αρχηγός μας ο Μιχάλαρος Τάνια μου!:D:po_O![/QUOTE]
    χαχαχαχα,
    ασε οι περισσοτεροι για κοριτσακι το χαν εδω και μετα επεφταν και στοιχηματα, μεχρι που πηγα στον κτηνιατρο και ησυχασα:D

15. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Είναι πολύ όμορφα να τα χαιρεσαι :)
    Το ωραίο με μπαντζι είνας ότι "βγαινουν" σε πολλά χρώματα.
    Είναι ιδιαίτερα!!

16. StratosNik

StratosNik PB New Member

Ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια:D
    Το μαλλον θηλυκο τσιμπαει οντως πολυ δυνατα ,μου αφησε σημαδι η δαγκονια της.το οποιο ομως μετα απο τεσσερις-πεντε ωρες εφηγε.

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Να τα χαίρεσαι!! Πράσινα κουκλάκια!! :D

18. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν ξέρω αν γύρισε ή άλλαξε η φωτογραφία σου, σ' αυτήν που βλέπω γκρο πλαν, μοιάζει αρκετά για θηλυκό και έχει τους λευκούς δακτύλιους που είχα αναφέρει. :)

19. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολύ όμορφα πουλάκια και σε ευρύχωρο κλουβί! ;)

Κι εμένα για ζευγάρι μου μοιάζουν. :thumbsup:

20. StratosNik

StratosNik PB New Member

Ευχαριστω πολυ!
    Μαρια δεν αλλαξε τιποτα στη φωτογραφια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...