Τα μικρά timbrados άρχισαν τα σαλιαρίσματα

Συζήτηση με θέμα Τα μικρά timbrados άρχισαν τα σαλιαρίσματα, που ξεκίνησε από k9train, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 17 Απρ 2015.

1. k9train

k9train PB New Member

Σήμερα κλείσαμε τις 28 ημέρες....
    Τέσσερα στα πέντε Τιμπραντακια μου σαλιαριζουν σαν τρελα μόλις βγήκαν στον ήλιο και μετά το μπανάκι τους....
    Ειναι λογικό ή σύνηθες ;;
    Να γελάω η να κλαίω δηλαδή;;( τα έχω κάνει πάνω μου) lol

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Η χαρά είναι έκδηλη... το καταλαβαίνουμε από πολύ μακρυά...
    Καλή συνέχεια!

3. YannisK

YannisK PB Known Member

Να γελάς. Ο ήλιος και το μπάνιο τα κάνει να αισθάνονται ωραία (όπως και εμάς εξάλλου). Από αυτό καταλαβαίνεις ποιες είναι οι ανάγκες τους!

4. k9train

k9train PB New Member

Έτσι Ετσι Χαχαχα ...
    *και έρχονται αλλα πέντε !
    ** πάμε για κλούβα τώρα στην κρίση !

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Έμενα πέρσι μου σαλιαριζε ένα μικρό συνέχεια, το ονόματα με αντρικό όνομα και αυτές τις μέρες που μιλάμε είναι στη φωλιά με 5 αυγά! Να τα χαίρεσαι όλα τους! Κορίτσια αγόρια! ;)

6. k9train

k9train PB New Member

Αλίκη τελικά μακάρι να υπάρχουν και θηλυκά γιατί θα με κουφάνουν...και τα 5 έχουν τρελαθεί στο σαλιάρισμα και στις κόντρες για την ψηλότερη πατήθρα....
    Μπορεί σε μια γέννα να είναι όλα ιδίου φύλου ????

7. YannisK

YannisK PB Known Member

Ναι μπορεί!

8. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ασφαλώς και ναι... όμως θα πρέπει να μην μπερδεύουμε το σαλιάρισμα που θα κάνουν όλα σχεδόν τα πουλιά στους αρχικούς μήνες της ζωής τους με το μουρμούρισμα των αρσενικών που προετοιμάζονται για το τελικό ωδικό τραγούδι τους.
    Είναι ένα σαλιάρισμα που προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ... συνήθως τα παρακολουθώ και χαμογελώ... Είναι το που το ξεκινούν σχεδόν πάντα με μισόκλειστα μάτια και από 'κει προέρχεται και το όνομά του.... "ονειρικό τραγούδι".
    Θα σου πρότεινα να περιμένεις μερικούς μήνες ακόμη πριν βγάλεις συμπέρασμα. Γιατί όλα όσα αρχικά "σαλιαρίζουν" δεν θα είναι απαραίτητα και αρσενικά.

9. pyroferus

pyroferus PB New Member

Με το καλο και τα υπολοιπα.

10. k9train

k9train PB New Member

Ευχαριστω... Να εισαι καλα !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...