Τα ματια καναρινιου ειναι ελάφρως πρησμενα

Συζήτηση με θέμα Τα ματια καναρινιου ειναι ελάφρως πρησμενα, που ξεκίνησε από malfurionjr, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 6 Ιουλ 2008.

1. malfurionjr

malfurionjr PB New Member

Αγόρασα πριν 2 μερες 3 θυλικα το προβλημα πιο ειναι,ενα απο αυτα παρουσιαζει τα εξεις.
    1.εχει ταλαιπωρημενα φτερα σε σχεση με τα άλλα
    2.Τα ματια του ειναι ελάφρως πρυσμενα σε σχεση με τα αλλα και τα εχει παρα πολλη συχνα κλειστά.

υπάρχουν 2 τροποι να λύσω το προβλημα Η να το επιστρεψω Η να το γιατρεψω και επειδη οπως οταν συστηθηκα ειπα οτι θελω να μαθω προτυμω των 2 τροπο
    ΑΡΑ φιλοι μου και γνωστες ΑΚΟΥΩ συμβουλες :)

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Πρώτη συμβουλή : Μην αγοράζεις πουλιά αυτή την εποχή. Είναι περίοδος πτερόρροιας και τα πιο πολλά δεν θα αντέξουν το στρες.

Τα ταλαιπωρημένα φτερά πιθανών να οφείλονται και στην πτερόροια. Μπορείς να βάλεις μια φωτό για να δούμε τα μάτια;

3. malfurionjr

αυριο θα βγαλω και θα στήλω φωτο

4. malfurionjr

:( το εδωσα το πουλακι τελικα ειχε αρχιση καθοταν μονο του και ανασενε πολλη γρηγορα ,Το ακουσα και 2 φορες να κανει κατι σαν να φτερνιζεται ,πολλα μαζι για μενα που ειμαι καινουργιος :(

5. Επειδη αυτα τα φτερνισματα ειναι λιγο υποπτα ( συνηθως ) εχε το νου σου μηπως παρουσιασουν κατι και τα αλλα 2 καινουρια , και μην ξεχνας την απαραιτητη 15νθημερη καραντινα.

6. nikos76

nikos76 PB New Member

Πάντα φίλε μου όταν θα αγοράζεις πουλιά να θυμάσαι μία αρχή. Αυτό που σου αρέσει το κοιτάς από απόσταση έτσι ώστε να νοιώθει ασφάλεια. Τότε παράτηρησε το με προσοχή, πρέπει να είναι δραστήριο! Εάν παρόλα αυτά δεις στην κλούβα αρκετές βρωμιές και κάποια άλλα καναρίνια νωχελικά απέφυγε να πάρεις και το καλό.
    Φιλικά
    Νίκος Νιανιόπουλος
    ΑΛ 114

7. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Να συμπληρωσω στο ποστ του Νικου...οτι ...
    1) επιλεγουμε το πιο δραστηριο...
    2)με λαμπερο φτερωμα...
    3)ποτε απο λυπηση...
    4)το τσεκαρουμε καλα...(τρωει..κελαιδαει..πεταριζει απο ξυλαρακι σε ξυλαρακι)...
    5)και βεβαια...(να επαναλαβω προς εμπεδωση)..αν σε μια κλουβα τα μισα ή καποια ειναι νωχελικα και καπως..δεν παιρνουμε κανενα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...