Παρουσίαση Τα μανδαρινάκια μεγάλωσαν

Συζήτηση με θέμα Τα μανδαρινάκια μεγάλωσαν, που ξεκίνησε από αγριοπαπιες, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 8 Ιουλ 2009.

1. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες PB New Member

τωρα ειναι περιπου 1 και 1/2 μηνων. μεχρι το τελοσ τησ εβδομαδασ θα πετανε κανονικα. τα μεγαλα φτερ στισ φτερουγεσ ειναι μισο ετοιμα. σημερα τα εβγαλα με τα αλλα. η μανα τους επιτηθεται σε ολα τα αλα παπια ακομη και στον αρσενικο πρασινοκεφαλο. ειναι σχεδον στο μεγεθοσ ενηλικου. δεν εχω καταλαβει ακομη το φυλο τουσ . μου ειπαν οτι τα αρσενικα εχουν κιτρινα ποδια και τα θηλυκα πρασινα αλα δεν ξεχωριζουν ακομη ισωσ η εγω δεν ξερω .

Συνημμένα Αρχεία:

2. πολυ ομορφα,θα πρεπει να περναν πολυ καλα.για το φυλο δεν μπορω να πω γιατι δεν εχω ιδεα.με μηχανη τα εβγαλες τα παπια η με φυσικο τροπο?

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Σταυρο, είναι εκπληκτικά και τα μανδαρινακια και οι φωτογραφιες!

Ποια θα ειναι τα τελικά τους χρώματα?:)

4. fragos

fragos PB Member

πολλη ωραια ειναι!
    τι ειδος παπιας ειναι?

5. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες PB New Member

einai μανδαρινοι καταγονται απο βορεια κινα , ιαπωνια και ανατολικη σιβηρια. δεν γινονται στη μηχανη οπως τα αλλα παπια γιατι εχουν ιδιεταιρες αναγκες (φωλιαζουν ψηλα σε κουφαλες δεντρων και τα παπακια χρειαζονται το πεσιμο απο μεγαλο υψος για να αρχισουν να τρωνε, )ειναι αγρια πλασματα και πολυ νευρικα . αν τα πλησιασεισ πολυ μπορει να σπασουν τον λαιμο τους πετοντας με φορα στις σιτες.μαθαινουν να μην φοβουνται (δινοντας τους λιχουδιες ) αλλα ειναι μια διαδικασια που μπορει να παρει χρονια .εγω εως τωρα εχω καταφερει να πληισιαζουν τις λιχουδιες μολις τις αφηνω και απομακρυνθω 2-3 μετρα (στην αρχη πλησιαζαν οτι αφηνα καναδυο ωρες αφου τουσ το εδινα . εωοιωθαν φοβο για οτι προερχονταν απο ανθρωπους.
    στη φοτο φαινονται τα ενηλικα. ( ειναι ο μαπαμπας και η μαμα απο τα παπακια στη φοτο) τωρα ο αρσενικος ειναι ιδιος με τη γυναικα του (εκτος απο το οτι αυτος εχει κοκινο ραμφος) θα ξαναγινει χρωματιστος με λοφια και ομορφα φτερα τον οκτωβριο και θα χασει ξανα τα ομορφα φτερα του τον ερχομενο ιουνιο το ιδιο ακριβως συμβαινει και με τισ καρολινες αλα και με τα πρασινοκεφαλα ως ενα βαθμο.η φυση ειναι εξυπνη οποτε σε περιοδο που η ανα παραγωγη του χρονου εχει τελειωσει τα αρσενικα δεν χρειαζονται τα ομορφα φτερα τους τα οποια τα κανουν να ξεχωριζουν στα ματια των εχθρων τους (γερακια αλεπουδες βιδρες κτλ) οποτε τα χανουν μεχρι να ξανα αρχισουν να ερωτοτροπουν
    τα λοφια τους σηκωνονται οταν θελουν να εντυποσιασουν τα θηλυκα και γινονται σαν περικεφαλεες τον χειμωνα που τα ζευγαρια χορευουν για να δειξουν την αφοσιωση τους το ενα στο αλο( ο αρσενικος στη φοτο το εχει κατευασμενο το λοφιο τωρα )

Συνημμένα Αρχεία:

6. pantazo

pantazo PB New Member

Πολύ ωραία όλα. Μπράβο.

7. Lazaridis Giannis

Lazaridis Giannis PB New Member

Πολυ ομορφα τα πουλακια σου να σου ζησουν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...