Τα κουφα της υποθεσης

Συζήτηση με θέμα Τα κουφα της υποθεσης, που ξεκίνησε από sophia pj., στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 2 Μαρ 2007.

1. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Γεια σας!
    Ο λογος της υπαρξης αυτης της ενοτητας ειναι καποιοι εντονοι προβληματισμοι που εξεφρασαν καποια παιδια (mythos ,Georgina,εγω,φανταζομαι και αλλοι τα σκεφτεστε) και επειδη το θεμα ειναι μεγαλο, ο πανσοφος κ.Σταυρος (boss) σκεφτηκαι να δημιουργησει αυτη την ενοτητα.Μπραβο!Φανταζομαι πως σκοπος του site δεν ειναι μονο η "παροχη'' χρηστικων πληροφοριων αλλα και η προστασια ολων εμας που συχνα πεφτουμε θυματα των διαφορων τυχαρπαστων εμπορων.
    Αν δεν εχω γνωσεις (επιπεδου) στην ορνιθολογια ,στην κτηνιατρικη ,στην γεωργια τοτε με εχουν πιασει κοροιδο...ετσι παει?????:D
    Δωστε λοιπον ολοι τις εμπειριες σας μπας και σωσουμε κανενα ανθρωπο .

2. muthos

muthos PB New Member

παιδια ακουστε αυτο:σημερα με πηρε ενας φιλος και μου ειπαι:ακου να δεις τη επαθα:πηρα πρην λιγο καιρο ενα καναρινακι αρσενικο το κιταξε απο κατω ο πετσοπας και μου ειπαι να δες και εσυ ειναι αρσενικο μου εδωσε και τροφη και βηταμηνες καποια στηγμη σκευτηκα εσενα που εχεις ζευγαρια και ειπα να δοκιμασω και εγω πηγα και πηρα και μια θυλικια και φολια και νιμα απο ολλα τα καλα την εβαλα μεσα εβαλα και την φολια και περιμενα να δω των αρσενικο να την κυνηγαει αλλα τηποτα και σκευτικα μπωρει οταν λειπω μια μερα βλεπω την θυλικια να καθετε στην φολια κηταω και βλεπω 1 αυγο εκανε συνολο 4 και την 5 ημερα βρικα το 5 και συνολο μαζευτηκαν 8 και καθοντε και οι 2 μεσα και μου λεει δεν ερχεσε να τα δεις?πηγα και ειδα οτι ειχαι 2 θυλικες αντη για 1 θυλικια και ενα αρσενικο!και πηγαμε μαζι στο μαγαζι και του ειπαμε τη εγινε και ειπαι αποκλιετε εγω δεν κανω λαθος ειναι η δουλια μου αυτη!πως σας φενετε το σκηνικο?

3. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Καλησπερα!
    Πες μας το μαγαζι μηπως χρειαστουμε κανα καλο θηλυκο !:D Εμενα μου ετυχε το αντιθετο.Ενω εψαχνα θηλυκο και δεν μπορουσα να βρω (κατι μου ειπανε λογο εποχης ) καταληγω σε ενα μαγαζι οπου το αφεντικο παλια καραβανα ειχε δικα του πουλια (εκτροφης του) μου δινει με τις ευχες του μια Ιζαμπελα πρασινη .Η χαρα μου δεν περιγραφοταν!Το βαφτησα Μπελα πηρα φωλια ,νημα ολα τα απαραιτητα .....περιμενα λοιπον να περασει η περιοδος προσαρμογης να την βαλω να ζευγαρωσει.....μετα απο 1 μηνα διαλεξα τον τυχερο τα εβαλα μαζι ...αλλα τιποτα...τσακωμοι φασαρια,χαμος...τα χωριζω .Περιμενα να πυρωσει τρομαρα μου...:D περασε ετσι 1 μηνας μετα κι αλλος η Μπελα ...αρχισε το τραγουδι.Για να μην τα πολυλογω τωρα που μιλαμε η..Μπελλα:eek: εγινε 2 φορες πατερας και ειναι απαιχτος φωνητικα .Στην περιπτωση μου ο πετ σοπας πιαστηκε κοροιδο μια που το πληρωσα για θηλυκο (φθινοτερο).

4. muthos

muthos PB New Member

σοφια και εγω το εχω παθει αυτο που επαθες και εσυ αρκετες φορες τα επερνα για θυκικα και βγενανε αρσενικα

5. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Καλημερα σας!
    Θα μου επιτρεψετε νομιζω ,να αναφερθω απο αυτη την ενοτητα για το θεμα του παπαρουνοσπορου ,μια που πιστευω πως ανηκει στην κατηγορια των κουφων της υποθεσης.Συχνα ολοι μας πεφτουμε θυματα παραπληροφορησης συχνα λογο αγνοιας για καποια θεματα η' λογο της εντονης επιθυμιας μας να προσφερουμε στα πουλακια μας το καλυτερο..(?)και την γρηγορη επιθυμια μας να κατακτησουμε την γνωση . Αυτη η εντονη επιθυμια να προσφερουμε ,να μαθουμε ,μας κανει ευκολοπιστους σε καποιους κυριους που γνωριζουν "μυστικα" του....επαγγελματος.Ποια μυστικα ????και γιατι ειναι μυστικα???Που πηγε η χαρα της μεταδοσης της γνωσης???Σιγα την γνωση !(αν ειναι τετοια)
    δηλαδη εδω που τα λεμε μπαρμπουτσαλα...
    Η γνωση ειναι αποτελεσμα υπομονης ,αναζητησης ,εμπειριων που ερχεται με τον χρονο...τα γρηγορα,τα ευκολα,τα....μυστικα ειναι αμφιβολου ποιοτητας, αποτελεσματος και συνεπειων.
    Εδω θελω να ευχαριστησω τον muthos για την αφορμη που μου εδωσε να επεκτεινω το θεμα των κουφων...και να πω ενα μπραβο στους AGiannak και Malinois canary,για την σωστη τοποθετηση τους επι του θεματος.
    Οσοι γνωριζετε και αλλα τετοια μυστικα παρακαλω πολυ να τα μοιραστητε .Μην μας αφηνετε στο.....σκοταδι :cool: .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...