Παρουσίαση Τα κοκκινα καναρινια μου

Συζήτηση με θέμα Τα κοκκινα καναρινια μου, που ξεκίνησε από lizard, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 21 Νοε 2008.

1. lizard

lizard PB Member Article Writer

Αυτα ειναι τα καινουργια καναρινια που αγορασα χθες οριστε και δυο φωτο το θυληκο ειναι το πρωτο και το δευτερο το αρσενικο.

Συνημμένα Αρχεία:

2. kimi

kimi PB New Member

Να σου ζησουν. Ειναι κουκλακια! Πως τα λες;

3. larys

larys PB Member

φτού φτου,σκόρδα που θα έλεγε και η γιαγιά μου:D
    Να σου ζήσουν φίλε:)

4. lizard

ευχαριστω παιδια.Δεν τους εχω βγαλει ονομα ακομα μπορειτε να μου προτεινετε εσεις.

5. lizard

μερικες ακομα φωτο ποιο καθαρες απο τις αλλες.

Συνημμένα Αρχεία:

6. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Να σου ζήσουν Άρη. Εκείνο το κόκκινο μέσα στο κυπελάκι τι είναι? Κάποια κόκκινη ''βιταμίνη'' ή κάποια αυγοτροφή?

7. lizard

ειναι κοκκινη βιταμινη την αγορασα συσκευασμενη απο ενα πετσοπ της γειτονιας.

8. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

9. lizard

για να πω την αληθεια δεν ξερω τι ακριβως ειναι βιταμινη η αυγοτροφη πως μπορω να καταλαβω τι απο τα δυο ειναι;

10. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Να σου ζήσουν Άρη, είναι πολύ όμορφα! :)

Δες την συσκευασία! Αν είναι αυγοτροφή είναι πολύ πιθανό να υπάρχει κάποια φωτογραφία που να απεικονίζει αυγό. Θα το λέει και η συσκευασία τι είναι!;)

11. sax1400

sax1400 PB New Member

μπραβο φιλε μου!να σου ζησουν κ καλους απογονους!

12. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Άρη να σου ζήσουν, αν δεν γράφει επωνυμία είναι μπισκότο με χρώμα που το συσκεύασε απλά το πετσοπ. Αν πάρεις κάτι θα πάρεις κόκκινη αυγοτροφή επώνυμη και δεν θα βάζεις πάνω από 1-2 φορές την εβδομάδα αυτή την εποχή. Αν είναι συνέχεια στο κλουβί θα σου παχύνουν. Επίσης δες στα συστατικά από ότι προϊόν πάρεις, αν έχει καθαξανθίνη και τρώει μεγάλες ποσότητες μπορεί να κάνει ζημιά στο συκώτι (οι αυγοτροφές συνήθως έχουν ελάχιστη ποσότητα χρωστικής αλλά φύλαγε τα ρούχα σου). Καρότο μπορείς να δίνεις άφοβα, είναι χρήσιμο για το πουλί και περιέχει και φυσική χρωστική.

13. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Να σου ζησουν Αρη ! Να ειναι υγιή και να σου δώσουν καλούς , γερούς και πολλούς απογόνους!

Το δαχτυλίδι στο πόδι του αρσενικού είναι ασημί ή δεν φαινεται καλά?? Ειναι ανοιχτού ή κλειστού τύπου??

14. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Πολυ ομορφα καναρινακια...το αρσενικο αν ετρωγε αυτη την κοκκινη ''βιταμινη'' πιθανον να μην ειναι κοκκινο και στην πορεια να σου βγει κιτρινο! Δυστυως στα πετ δινουν τετοιου ειδους αχρηστα σκευασματα και μετα δεν ξερεις τι εχεις παρει..στο λεω εγω απο πρωτο χερι,...ειχα ενα αρσενικο καναρινακι σαν το δικο σου το θυληκο και μετα απο 4-5 μηνες αρχισε να χανει το χρωμα του!ωσπου αρχησε να γινεται κιτρινο...παρακολουθησε το λοιπον...αν ειναι κοκκινο και θες να διατηρησεις ετσι το χρωμα του δινε του καροτο πατζαρι και κοκκινη αυγοτροφη για καναρινια!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...