Τα κλουβιά των parrotlet's (Μάριου+Κάρλο)

Συζήτηση με θέμα Τα κλουβιά των parrotlet's (Μάριου+Κάρλο), που ξεκίνησε από Sissy, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 7 Μαρ 2014.

1. Sissy

Sissy PB Senior Member

Βλέποντας όλα αυτά τα κλουβιά μη φανταστείτε πως ''έχω θέμα'':D (δεν λέω, μου αρέσει να κάνω το καλύτερο για τους μικρούς μου φίλους) αλλά....
    Έχω δυο αρσενικά parrotlets 5,5 και 1,5 χρονών τα οποία δεν ζουν συνεχώς στο ίδιο κλουβί (λόγω τσακωμών). Συγκατοικούν όμως γι΄αρκετές ώρες την ημέρα (μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν!) Διαβάζοντας για τσακωμούς και ζευγαριών έχω αρχίσει να πιστεύω πως είναι ''ιδίωμα'' των πάροτλετς και δεν φταίει τόσο ότι είναι αρσενικά...Πως να το κάνουμε, πρόκειται πραγματικά για μικρούς γίγαντες με ιδιαίτερους χαρακτήρες και απαιτήσεις μεγάλων παπαγάλων.
    Οι συνθήκες της οικογένειας μας ''επιβάλουν'' να διαμένουμε (ανά εποχές και για μεγάλα χρονικά διαστήματα) σε 3 κατοικίες. Οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι μεγάλες οπότε αναγκαστικά και τα πουλιά πρέπει να έχουν διαφορετικά κλουβιά σε κάθε σπίτι....

....Συνήθως τους παίρνω μαζί όπου κι αν πάω, έτσι (αναγκαστικά) υπάρχουν και μικρότερα κλουβιά μεταφοράς (για ξενοδοχεία ή μεταφορά στους κτηνίατρους-πτηνίατρους)

η νέα τους ''ζευγαρώστρα'' ελπίζω να με βολέψει περισσότερο (από το να κουβαλάω δυο ξεχωριστά κλουβιά)

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τι να πούμε Σίσσυ; Δέκα ώρες "χαζεύω" τα έργα σου! Όλα καταπληκτικά , όμορφα, φροντισμένα. Χίλια μπράβο! Μαθαίνουμε από σένα , μαθαίνουμε και παραδειγματιζόμαστε :)

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ηθελα να ημουνα πουλι και να με αγάπαγες πολύ! Να σαι καλα Σισσυ μου ! Νομιζω ότι τα πουλακια σου θα πρεπει να είναι το πιο ευτυχισμένα πουλακια του κοσμου όλου!

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Να είστε καλά κορίτσια, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Απλά, από τη στιγμή που αναλαμβάνω την ευθύνη ενός πουλιού (ή ζώου) αισθάνομαι και την ''υποχρέωση'' να του παρέχω ότι καλύτερο γνωρίζω και μπορώ:)

5. Ελευθερια Ρ

Ελευθερια Ρ PB New Member

Αν ημουνα πουλακι θα ειχα πεταξει εως το σπιτι σου για να με φροντισεις μοναδικα εσυ!

6. konstantinosx

konstantinosx PB New Member

Γουάο! Σίσσυ μένω έκθαμβος!

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Η ερώτηση σου ταιριάζει περισσότερο σε αυτό το θέμα Ελένη:D
    Αυτές τις σχοινένιες πατήθρες τις αγόρασα από την Αγγλία, έχουν εσωτερικά σύρμα για να τους δίνουμε διαφορετικά σχέδια

8. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Πάντως έχει και στην Ελλάδα τέτοιες σε πολλά Pet Shop :)

Πραγματικά ο Μάριος μένει σε σωστό παλατακι.
    Κάθομαι και κοιτάω τα κλουβια και τα χαίρομαι!!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 16 Ιουλ 2016
  9. Sissy

Sissy PB Senior Member

Τα έχω αγοράσει 6-7 χρόνια πίσω (ο Μάριος σε λίγο θα κλείσει τα 8):):D

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Απίστευτο, σαν χθες μου φαίνεται που τον πήρες!

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

....και πως τον πήρα!!τον τόπο φάγαμε για να βρεθεί!;):D:p

12. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

ΑΧΧΧΧ!!! Ματωνουμε (οικονομικα) για το χομπυ μας! Αλλα αυτο το καθαρματακι ο Μαριος το αξιζει. Και το κοριτσι του βεβαια αλλα το Μαριονι παραμενει ο ζωντανος θρυλος του φορουμ. Πιστευω οτι ειναι το πουλι με περισσοτερα ποστ για την αφεντομουτσουναρα του χαχαχαχαχαχα

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

ποστ με...αποδείξεις!!;):p:D

Μοιραστείτε

Ετικέτες:
Φόρτωση...