Τα καναρινια μου τσακωνονται συχνα, να τα χωρισω;

Συζήτηση με θέμα Τα καναρινια μου τσακωνονται συχνα, να τα χωρισω;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 16 Ιουν 2014.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

τα καναρινια μου τον τελευταιο καιρο συχνα τσακωνονται (το περιεργο ειναι πως το πρωι τσακωνονται και το βραδυ φιλιουνται:p) Δεν τσουρομαδιουνται ουτε καν τσιμπιουνται, απλα καμοια φορα τα ακουω που το ενα τσιριζει στον αλλον.Να τα χωρισω;

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ναι, να τα χωρίσεις. Τέτοιου είδους συμπεριφορές στις 16 Ιουνίου δεν χρειάζονται αντιμετώπιση, χρειάζονται διακοπή.

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

μεχρι τωρα δεν τα χωριζα γιατι κατατα αλλα τα πηγαινουν καλα και δεν τραυματιζει το ενα το αλλο απλα τσιριζουν καμοια φορα απο αποσταση

4. Stavros

Δεν υπάρχει χρόνος πλέον για την ανατροφή των μικρών. Είναι προτιμότερο να τα χωρίσεις.

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

ευχαριστω, αλλα δεν καταλαβα, ποια ανατροφη; δεν εχουν βγαλει κανενα μικρο φετος:confused:

6. Stavros

Αυτό/α που θα προκύψουν από το ζευγάρι. Για ποιον άλλο λόγο μπορεί να 'χει κανεις δυο καναρίνια διαφορετικού φύλου μαζι στο ίδιο κλουβί;

7. EiriniKt

EiriniKt PB Member

βασικα τα πηρα για να ζευγαρωσουν αλλα δεν ειχε επιτυχια η αναπαραγωγη φετος και αφου δεν ειδα να τραυματιζονται και να γινεται επικυνδινη η διαμονη τους στο ιδιο κλουβι υπεθεσα οτι πρεπει να τα αφησω ως εχει

8. Stavros

Λάθος υπόθεση. Χώρισε τα και φρόντισε να μη βλέπονται για να σου κελαηδά ο αρσενικός μέχρι του χρόνου τον Απρίλη - Μάη που θα ξαναπροσπαθήσεις να τα ζευγαρώσεις.

9. EiriniKt

EiriniKt PB Member

ευχαριστω σταυρο! αλλα δεν θα στεναχωρηθουν αμα τα χωρισω;:p

10. Stavros

Καθόλου. Συναντιούνται μόνο την άνοιξη και μόνο για συγκεκριμένο λόγο (αναπαραγωγή).

11. EiriniKt

EiriniKt PB Member

οκ σε ευχαριστω! μια τελευταια ερωτηση * αν απλα βαλω το χωρισμα της ζευγαρωστρας και το καλυψω με κατι ωστε να μην εχουν οπτικη επαφη πειραζει ή πρεπει να μπουν σε ξεχωριστα κλουβια;

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Όπως είπε ο Σταύρος το καλύτερο είναι να είναι σε διαφορετικά κλουβιά και να μην έχουν οπτική και ακουστική επαφή ώστε να ξεπυρώσουν. Έχεις αυτή τη δυνατότηρα?

13. EiriniKt

EiriniKt PB Member

αυτη τη στιγμη εχω γεματα ολα μου τα κλουβια:/

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Τότε βάλε διαχωριστικό και ένα χαρτόνι ενδιάμεσα να μην βλέπει το ένα το άλλο και πρέπει πιο μετά λόγω πτερόροιας να μπούνε σε μεγαλύτερο κλουβί ώστε να πετάνε.. Ειδικά η θηλυκιά!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...