Τα καναρινια μου λαγοκοιμουνται το μεσημέρι

Συζήτηση με θέμα Τα καναρινια μου λαγοκοιμουνται το μεσημέρι, που ξεκίνησε από kingXristos, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 6 Ιουν 2014.

1. kingXristos

kingXristos PB New Member

Καλησπέρα είναι φυσιολογικό
    Το ζευγάρι που έχω, να λαγοκοιμουντε το μεσημέρι? Μόνο σήμερα το είδα, η καναρα γλάρονε στην φωλιά της και αυτός ακριβώς δίπλα έκανε το ίδιο. Δεν είχαν φούσκωμα καθόλου. Να είναι κάτι αυτό?

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν το κάνουν μόνο το μεσημέρι δεν είναι κάτι ανησυχητικό.. Ειδικά τώρα με τη ζέστη νυστάζουν τα καημένα και αυτά! :p Παρατήρησε τα το πρωί και το απόγευμα, που είναι οι πιο δραστήριες ώρες, και αν τα δεις πάλι να λαγοκοιμόνται τότε μόνο να ανησυχήσεις..

3. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Δεν είναι κάτι κακό . Τα πουλιά κουράστηκαν από την μεγάλη διάρκεια της ημέρας ,εάν είναι από ασθένεια είναι ξεκάθαρο , θα το καταλάβεις ...

4. kingXristos

Και λίγο τεντομα είχε και λίγο ξύσιμο

5. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Χρήστο κ εμενα κάποια ψιλοκοιμουνται το μεσημεράκι. Ανησύχησα οταν το παρατήρησα. Όμως εφόσον ειναι δραστήρια τις αλλες ώρες της ημέρας ειναι φυσιολογικο.

6. katerinoylitsa

katerinoylitsa PB New Member

και τα δικά μου κοιμούνται το μεσημέρι. ο παπαγάλος δε πέφτη πολλές φορές από τήν πατήθρα του στον πάτο του κλουβιού και συνεχίζη εκεί τόν ύπνο τού μέχρι τις 6 το απόγευμα.

7. kingXristos

Φυσιολογικά είναι και τα δικά μου τις άλλες ώρες και κάτι ακόμα, η θηλυκια κάθετε λίγο με ανοιχτό το στόμα σαν να ζεσταίνετε αλλά πιστεύω πως δεν κάνει και πολύ ζέστη ακόμα..

8. katerinoylitsa

katerinoylitsa PB New Member

έχεις νάυλον γύρω από το κλουβί?

9. kingXristos

Οχι

Τώρα έχει 31 βαθμούς εδώ στον ίσκιο.ΣΣηκώθηκε όρθια πάνω στα άνοιξε ράμφος και φτερά

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Βαλτης μπάνιο.. Προφανώς ζεσταίνεται.. Η θερμοκρασία που θεωρείται φυσιολογική για τα καναρίνια κυμαίνεται 15-25 βαθμούς Κελσίου..

11. kingXristos

Την ράντισα σήμερα λίγο σήμερα δεν ξέρω αν έκανα καλα

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιατί δεν βάζεις μπάνιο?? Κλωσαει??

13. kingXristos

Ναι το είχαμε ξανασιζητισει. Το ράντισμα καλό είναι?

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Που να θυμάμαι ότι η δικιά σου κλωσαει?? Ξέρεις σε πόσα θέματα και ερωτήσεις απαντώ??

Καλό είναι και το ραντισμα αλλά.την ενοχλείς και βγαίνει από τη φωλιά.. Μόνο μεσημέρι, όταν κάνει πολύ ζέστη και πολύ λίγο γιατί αν βραχουν τα αυγά μπορεί και να κρυώσει το έμβρυο μέσα...

15. kingXristos

Πιάνει και τη μισή ζευγαροστρα ο ήλιος το είχα επίτηδες πριν καιρό που ήταν πιο δροσερος ο καιρός . Να βάλω μια σκεπή καλύτερα? Φοβάμαι γιατί σήμερα καθόταν πολύ ώρα όρθια στα αυγά. Καθόταν στην αρχή και μετά σηκωνόταν αφήνοντας απόσταση από τα αυγα

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν δεν την ενοχλήσεις θα.ήταν καλό με κάποιον τρόπο να βάλεις κάτι και να μην χτυπάει απευθείας ο ήλιος το κλουβί ειδικά το μεσημέρι.. Θα λιώσει η φουκαριάρα!

17. kingXristos

Παντός δεν νομίζω να κρυωσουν τα αυγά όταν σηκώνεται γιατί είναι αρκετή η ζέστη εκείνη την ωρα

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Χρήστο μέσα στη φωλιά η θερμοκρασία που θέλουν τα αυγά είναι ακριβώς 41.5 βαθμούς Κελσίου, το να πέσει έστω και μια σταγόνα νερό μπορεί να έχει επιπτώσεις στο έμβρυο.. Είτε είναι από τον ψεκασμό που κάνεις εσύ είτε αν η κανάρα κάτσει στη φωλιά με βρεγμένη κοιλιά. Είναι ρίσκο, τώρα αν θα το πάρεις είναι δικό σου το θέμα...

19. kingXristos

Δεν έχει πέσει νερό και ούτε πρόκειται... Έλεγα μήπως κρυωσουν τα αυγά την ώρα που κάθετε σε απόσταση ανάμεσα τους?

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Όχι όχι.. Όταν κάθεται έτσι προφανώς ξέρει τι κάνει! ;)

Εκτός αν είσαι εσύ πολύ κοντά στο κλουβί και φοβάται και είναι έτοιμη να φύγει από τη φωλιά και γι αυτό κάθεται έτσι...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...