Τα καναρίνια πυρώνουν καλύτερα όταν βλέπονται ή όταν δεν βλέπονται;

Συζήτηση με θέμα Τα καναρίνια πυρώνουν καλύτερα όταν βλέπονται ή όταν δεν βλέπονται;, που ξεκίνησε από xaxo4, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 2 Απρ 2014.

1. xaxo4

xaxo4 PB New Member

παιδιά τελικά τα καναρίνια πυρώνουν καλύτερα όταν βλέπονται ή όταν δεν βλέπονται? τι λέτε?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όταν βλέπονται, αρκεί να είναι κατάλληλη η εποχή βέβαια.

3. xaxo4

xaxo4 PB New Member

το κελάηδημα του αρσενικού όμως δεν είναι σημάδι πυρώματος και μάλιστα έντονου?

4. Stavros

Είναι. Δεν καταλαβαίνω όμως τι εννοείς με αυτό.

5. xaxo4

xaxo4 PB New Member

μήπως εαν δεν βλέπονται τα καναρίνια το αρσενικό πυρώνει πιο πολύ και για αυτό κελαηδάει πιο πολύ?

6. Stavros

Όταν δεν βλέπονται τον Οκτώβριο χαλάνε τον κόσμο. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι είναι πυρωμένα. :)

7. xaxo4

xaxo4 PB New Member

ευχαριστώ για τις απαντήσεις με βοηθάτε πολύ..έχω και μια πρακτική απορία..μου έδωσαν πριν 2 μήνες μία κανάρα, αλλά είναι αμφισβητίσιμο το γένος γιατί κελαηδούσε ικανοποιητικά..προχθες μου έκαναν δώρο μία σίγουρη όμορφη καναρά! ωραία δώρα! λοιπόν η πρώτη που είχα όταν βάζω χώρισμα να μην βλέπονται χαλάει τον κόσμο στο κελάηδημα! όταν βλέπονται σταματά..ερώτημα, είναι αρσενικό μήπως και μάλιστα πυρωμένο? ή απλά είναι ένα ιδιαίτερο θηλυκό που κελαηδά όταν χάνει την παρέα? έχω μπερδευτεί..ευχαριστώ εκ των προτέρων..

8. alicedros

alicedros PB Supporter

9. Stavros

Συμπληρώνοντας το μήνυμα της Αλίκης θα έλεγα ότι ο όρος "χαλάει τον κόσμο με το κελάηδημά του" δεν ταιριάζει σε θηλυκό πουλί. Υπάρχουν κάποια που κελαηδούν κατά την περίοδο της αναπαραγωγής αλλά δεν μπορείς να πεις ότι χαλούν τον κόσμο με αυτό το κελάηδισμα.

10. xaxo4

xaxo4 PB New Member

ευχαριστώ και πάλι, δυστυχώς πρώτη φορά έχω καναρίνια, δεν ξέρω και προσπαθώ να μάθω. κάποιος που είδε το θηλυκό που κελαηδάει από κάτω, μου είπε ότι σίγουρα τώρα δεν είναι πυρωμένο θηλυκό.πάντως και τώρα ακόμα κελαηδάει! τι με συμβουλεύετε να κάνω? πάντως μου αρέσει να το ακούω!

11. Stavros

Μην περιμένεις αυγά. Σε κανέναν δεν αρέσει να ακούει ένα θηλυκό καναρίνι. :)

12. xaxo4

xaxo4 PB New Member

οπως και να έχει τα καναρινάκια αρσενικά η θηλυκά είναι αξιολάτρευτα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...