Τα καναρίνια μου γέννησαν ένα αυγό, τι να κάνω;

Συζήτηση με θέμα Τα καναρίνια μου γέννησαν ένα αυγό, τι να κάνω;, που ξεκίνησε από ντουμ τεκ τεκ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 25 Απρ 2009.

1. ντουμ τεκ τεκ

ντουμ τεκ τεκ PB New Member

γεια σασ παιδια εχω 2 καναρινια κ σημερα μου γενισαν τ πρωτο αυγο τ να κανω;

2. ντουμ τεκ τεκ

μηπωσ μπορειτε ν μ απαντησετε

3. sainer

sainer PB New Member

εχεις πολυ περιεργο ονομα σπαρτιατη!λοιπον εσυ τωρα δεν κανεις τιποτα.αυριο θα σου κανουν κι αλλο αυγο και θα σταματησουν στα 4-5.οταν κανουν το τελευταιο τους μετρας 7 μερες και κανεις ωοσκοπηση.απο αυριο κοβεις αυγο,αυγοτροφη και πολυβιταμινες και δινεις μονο νερο και σπορους μεχρι να δεις τον 1ο μπομπιρα και μετα τα ξαναβαζεις μαζι με μηλο.μετα οτι αποριες εχεις ξαναρωτας.

4. ντουμ τεκ τεκ

βασικα τ ονομα ηταν ιδεα μιας φιλης μ απο ενα ξενο τραγουδι. ευχαριστω για τ βοηθεια αγαπατε sainer οταν εχω νεωτερα θα σασ στειλω

5. sainer

sainer PB New Member

α...καταλαβα απο που το βρηκες ...απο την τουρκαλα που παει γιουροβιζιον!καλη τυχη σου ευχομαι!

6. ντουμ τεκ τεκ

Ρε εσείς σήμερα η Καναρά μου γέννησε το 2 αυγό αλλα δεν καθεται ;΄;΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄;΄;΄;΄;΄;΄΄;΄;;΄΄;΄;;΄΄;΄;΄ ;΄;΄;

7. ντουμ τεκ τεκ

Λέτε να έχουν πουλάκια τα αυγά ;

8. sainer

sainer PB New Member

μην ανχωνεσαι!σχεδον ολες οι καναρες καθονται για τα καλα μεσα στη φωλια μετα τη γεννηση του τελευταιου η του προτελευταιου αυγου.αυριο θα σου κανει κι αλλο αυγο.οταν κανει και το τελευταιο θα μετρησεις 7 μερες και θα κανεις ωοσκοπηση να δεις αν εχουν σπορο.

9. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

αν ταχεις δει να ζευγαρωνουν πολυ πιθανο θα κατσει η θυλυκια σταυγα μην ανυσηχεις

10. ντουμ τεκ τεκ

Σήμερα η καναρά είδα να έχει βάλει και τα 2 αυγά στον πάτο τις φωλιάς είναι κάτι που πρέπει να ανησυχήσω; E; αγαπητέ μου Sainer μπορείς να απαντήσεις σύντομα;

11. ντουμ τεκ τεκ

Βοήθεια είμαι κάτι κακό

12. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ε αρα ηταν ασπορα μαλλον

13. Vagos

Vagos PB New Member

Στον πάτο της φωλιάς,ή στον πάτο του κλουβιού?

14. ντουμ τεκ τεκ

Στου κλουβιού Vago

15. sainer

sainer PB New Member

ακου τι θα κανεις...θα παρεις 1 εσωτερκη πλαστικη φωλια και θα την βαλεις χαμηλα στον πατο του κλουβιου.βαλε εσυ νημα και με ενα μηλο στρωστην καλα.μετα βαλε μεσα τα αυγα.πιστευω να σου τα κλωσησει.καντο συντομα ομως.

16. Vagos

Vagos PB New Member

Φοβάμαι τότε ότι η κανάρα έκανε την επιλογή της.Αν δεν έσπασαν όμως ξανατοποθέτησέ τα στη φωλιά,δεν ξέρεις καμμιά φορά...Εάν όμως δεν συμβεί το παραμικρό,ξεψάχνισε το φόρουμ και θα βρεις όλες τις απαντήσεις σε ότι αφορά την αναπαραγωγή των καναρινιών(προετοιμασία,διατροφή κλπ),από έμπειρους εκτροφείς,καθώς και απλούς ιδιώτες που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο και είναι εξπέρ.Εγώ που είμαι πρωτάρης,κινήθηκα εώς τώρα βάσει αυτών των πολύτιμων συμβουλών αυτών των ανθρώπων που μοιράζονται τις γνώσεις τους μαζί μας!

17. ντουμ τεκ τεκ

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΟ

18. ντουμ τεκ τεκ

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΘΑ Τ ΚΛΟΣΕΙΣΕΙ ΟΥΤΕ ΘΑ Τ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ Τ ΠΑΤΟ

19. ντουμ τεκ τεκ

ΣΑΙΝΕΡ ΜΠΟΡΕΙΣ Ν ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ Η ΚΑΝΑΡΑ ΕΧΕΙ Τ ΑΥΓΑ ΣΤΟ ΠΑΤΟ ΤΗΣ ΦΩΛΙΑΣ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΣΗΚΩΣΕΙ;;

20. Vagos

Vagos PB New Member

Όχι,δεν θα τα πάρει μόνη της απ'τον πάτο!Θα χρειαστεί την βοήθειά σου.Βάλε τα στη φωλιά προσεκτικά με ένα κουταλάκι και την έβδομη ημέρα από τη γέννησή τους κάνε ωοσκόπηση για να δεις εάν είναι γονιμοποιημένα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...