Τα καναρίνια μιμούνται ήχους;

Συζήτηση με θέμα Τα καναρίνια μιμούνται ήχους;, που ξεκίνησε από orfea, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 28 Οκτ 2008.

1. orfea

orfea PB New Member

Για σας τα καναρινια μπορουν και μιμουντε ηχους σωστα;Αμα του βαλω να ακουσει ενα τραγουδι θα κανει το ρυθμο του τραγουδιου μετα ξερω οτι ειναι παραλογο αλλα γινετε

2. orfea

orfea PB New Member

καμια απαντηση;

3. TAKAROS

TAKAROS PB New Member

απο οτι ξερω μιμουντε τα δικα μου τα ειχα κοντα σε καρδερινες και δν ειχα αρσενικο να τα μαθει και κελαιδαγαν σαν καρδερινες!τωρα να του βαλεις ενα τραγουδι και να το κελαιδισει μου φενετε περιεργω...

4. redbird

redbird PB New Member

Όταν ημουν μικρή είχαμε ένα κίτρινο καναρίνι που είχε μάθει να μιμηται μια σειρήνα αυτοκινήτου!Τα καναρίνια πάντως δεν μιμούνται.Νομιζω!

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Καλησπέρα Ορφέα!

Πρώτα από όλα θα σε παρακαλούσα θερμά να μη βιαζεσαι να παρεις μια απάντηση. Δεν διαβαζουν όλα τα μέλη το ίδιο θέμα και ίσως δεν εχουν όλοι τις γνωσεις να σου απαντήσουν. Υπομονή λοιπόν μιας και αυτο είναι το πιό σπουδαίο προτέρημα για όσους ασχολούνται με το χόμπυ αυτό.

Τα καναρίνια έχουν το δικό τους ηχόχρωμα φωνής και δεν μπορουν να μιμηθούν ήχους πχ από σειρήνα, ή να μαθουν τραγούδια και λέξεις όπως οι παπαγάλοι. Μπορουν όταν είναι μωρά να μαθουν να κελάηδουν υπο ορισμένες προυποθέσεις και να εκπαιδευτούν στο κελάηδημα απο τους γονείς τους.

6. 11panos04

11panos04 Banned

Ορφεα,δες αυτην τη σελιδα,κ συγκεκριμενα κατω-κατω,στο ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.Δεν νομιζω να ναι αληθεια,αλλα εχει σχεση μ αυτο που ρωτας κ ειναι ωραια ιστορια
    kanarini.net

7. dani

dani PB New Member

:)εγω ειχα 1 καναρινι που μιμουταν τον ηχο απο το σταθερο μου τηλεφωνο.

8. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Αυτό με την μίμηση στον τρόπο του κελαηδίσματος ισχύει, (έχω καναρίνι που μιμείται το κάλεσμα της καρδερίνας).
    Για τους άλλους ήχους δεν ισχύει, (σε αντίθεση με τους παπαγάλους που μπορούν να μιμηθούν τα πάντα).

Μοιραστείτε

Φόρτωση...