Τα ζεμπρας μου πετανε τα μικρα εξω απο τη φωλια

Συζήτηση με θέμα Τα ζεμπρας μου πετανε τα μικρα εξω απο τη φωλια, που ξεκίνησε από Eleni, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 29 Απρ 2008.

1. Eleni

Eleni PB New Member

Γεια σας, ειμαι ξενη και δεν τα καταφερνω πολυ καλα με ελληνικα αλλα ελπιζω να με καταλαβει καπιος... εχω παραδεισια ζεμπρας, εχουν κανι μικρα αλλα μετα απο μια βδομαδα μου τα πετανε εχω απο τη φολια... γιατι το κανουν και τι πρεπι να κανω εγω? Ευχαριστω για απαντιση...

2. mortal1

mortal1 PB New Member

Καλώς ήλθες στην παρέα μας Ελένη και χρόνια πολλά!Τι είδους φωλιά έχεις για τα παραδείσια?

3. Eleni

Eleni PB New Member

Η φολια ειναι εμποριου... αυτο μου εγινε για δευτερη φωρα και βεβεα σταιναχοριεμαι... παντα μου τα πετανε εξω μετα απο μια εβδομαδα... διαβασα πολλα αλλα δεν ξερω που κανω λαθος...

4. mortal1

mortal1 PB New Member

Η εμπορίου που λές εννοείς το καλαθάκι το μικρό ? Εάν ναι θα πρέπει να πάρεις το μεγάλο .

5. Eleni

Eleni PB New Member

Ναι, καπος ειναι μικρο... σκεφτομαι την αλλη φορα να παρω μεγαλυτερη... αλλα τωρα - τι να κανω?

6. pasx79

pasx79 PB New Member

Καλώς ηρθες Ελενη! θα συμφωνησω με τον προηγουμενο φιλο δοκιμασε με μεγαλητερη

7. mortal1

mortal1 PB New Member

Για μένα πίεσε το νήμα μέσα στην φωλιά να κάτσει πιο κάτω ,εν ανάγκη αφαίρεσε και λίγο ή δώσε μια κλήση αντίθετη απο την έξοδο της φωλιάς.Αυτό που σου συμβαίνει πάντως συνηθύζεται σε περιπτώσεις που οι φωλιές είναι μικρές ,καλό θα είναι να την αλλάξεις στις επόμενες γέννες.

8. Eleni

Eleni PB New Member

Θα το κανω... αλλα τωρα... λετε να τα παρω και να προσπαυισω να τα μεγαλοσω μονη μου η να τα αφισω?

9. Eleni

Eleni PB New Member

Καταλαβα... θα δοκιμασω και αυτο...

10. mortal1

mortal1 PB New Member

Εάν δεν το έχεις ξανακάνει το μεγάλωμα να ξέρεις ότι είναι μεγάλη ευθύνη και ρίσκο.Κάνε αυτα που σου είπα για την φωλιά και παρατηρησέ τα στην πορεία .

11. Eleni

Eleni PB New Member

Τα προτα τα πηρα απο τη φολια, γιατι μου πεταξε 3 και μινανε 2. Μετα απο 5 μερες ψοφισανε... Θα κανω αυτο που λες εσυ και θα περιμενω τι θα γινει

12. mortal1

mortal1 PB New Member

Είχες 5 μικρά ,επομένως φαντάσου τι συνοστησμός επικρατούσε στην φωλιά,να ξέρεις και κάτι ακόμα πως τα ζευγάρια τον παραδείσιων κουρνιάζουν τις περισσότερες φορές μαζί στην φωλιά .

13. Eleni

Eleni PB New Member

Ειναι καλο να εχεις καπιον που μπορει να σε βοηθισει... τιχεα βρηκα αυτο το web, περισι μου αγορασε η πεθερα μου τα παραδεισια και θελω να μαθω περισοτερα για αυτους... Σας ευχαριστω πολυ!

14. Eleni

Eleni PB New Member

Λιπον, εκανα αυτο που ηπες με τη φολια και τωρα ο Θεος Βοηθος... thanks

15. mortal1

mortal1 PB New Member

Κάτσε σταδιακά και παρατήρησε τα να δείς πως πάει και μετά αλλάγη φωλιάς.Όποτε θες κάποιος απο την μεγάλη παρέα του forum θα βρεθεί να σε βοηθήσει σε κάποια απορία σου!

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 16 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...