Τα ζεμπρακια μου γεννησαν 2 αυγα

Συζήτηση με θέμα Τα ζεμπρακια μου γεννησαν 2 αυγα, που ξεκίνησε από sak, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 25 Αυγ 2014.

1. sak

sak PB New Member

Δεν τα εχω τα ζεμπρακια μου ουτε ενα μηνα και εχθες ειδα στην φωλια τους δυο
    αυγουλακια,ξετρελαθηκα δεν το περιμενα με τιποτα!
    Τωρα πρεπει να διαβασω πολλα για να δω τη πρεπει να κανω στην συνεχεια!

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καλη διατροφη και πηγη ασβεστιου πρεπει να υπαρχει στο κλουβι οπως κι αυγοτροφη. Και ηρεμια χωρις μετακινησεις. Αν τα εχεις μεσα μην αναβοσβηνεις τα φωτα αφου νυχτωσει. Διαβασε μερικα ακομη θεματα θα βρεις τα παντα που χρειαζεσαι, για ο,τι δεν καλυφθεις ρωτα ελευθερα. ;)

3. sak

sak PB New Member

Ωραια θα τους βαλω και σουπιοκοκαλο μαζι με την πετρα ασβεστιου.
    Σημερα εκανε και τριτο ελπιζω να χωρεσουν στην μικρη καλαθωτη φωλια τους

4. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Χωρααανε μια χαρα, εδω μεγαλωνουν ολοκληρους νεοσσους εκει μεσα :p

5. sak

sak PB New Member

φτασαμε τα 4 αυγουλακια:)

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Απ οτι ξερω τα ζεβρακια γεννανε 5-8 αυγα οποτε εεχεις ακομα :p

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο με το καλό και να μας ενημερώνεις :)

8. sak

sak PB New Member

αρχες βδομαδας ειχαν βγει τα τρια πουλακια, το ενα αυγο δεν βγηκε,ηταν πολυ ωραια το κακο ειναι πως
    εχθες ψωφισαν τα δυο και πριν λιγα λεπτα και το τριτο. Δεν ξερω ακομα τη πηγε στραβα.
    Κατι που θελω να ρωτησω επειδη την φωλια την εχουν κοτσιληση μεσα να την καθαρισω να βγαλω το νημα?
    να τουσ την ξαναβαλω τη να κανω? ποια η επομενη μου κινηση?

9. YannisK

YannisK PB Known Member

Ναι, η φωλιά πρέπει να καθαριστεί εντελώς και να πεταχτούν τα παλιά υλικά.
    Αν θέλεις αναπαραγωγή πρέπει να την ξαναβάλεις. Σε αυτή την περίπτωση μην ξεχάσεις να βάλεις σκόνη Pinex μέσα στην φωλιά.

10. sak

sak PB New Member

Δευτερη γεννα παλλη τρια πουλακια,παλλη στην μια εβδομαδα επανω τα εχασα.Μπωρει καποιος να μου πει ποια πρεπει να ειναι η διατροφη των γονιων για να ταιζουν σωστα,λεω μηπως φταιει το φαγητο.

11. maria p

Πριν την αναπαραγωγή πρέπει να δίνεις ένα καλό συσκευασμένο μείγμα σπόρων, αυγοτροφή και πολλά πράσινα χορταρικά εκτός σπανακιού γι' αυτήν την περίοδο. Επίσης σουπιοκόκκαλο απαραίτητα. Όταν ολοκληρωθεί η ωοτοκία και κάτσουν μόνιμα να κλωσσούν κόβεις την αυγοτροφή για τον κίνδυνο του πάχους και την ξαναρχίζεις καθημερινά φρέσκια, όταν δεις τον πρώτο νεοσσό.
    Πρέπει να μας πεις λίγα λόγια για το παρελθόν του ζευγαριού σου, την ηλικία τους, την διατροφή τους και αν επίσης βλέπεις να ταίζουν τους νεοσσούς ή όχι.

12. sak

sak PB New Member

Δεν ξερω πολλα για το παρελθων απο τα πουλακια γιατι ηρθαν στα χερια μιυ το καλοκαιρι μεσο τριτου.Αυγοτροφη δεν
    τουσ εδινα καθημερινα. Την θυληκια την εβλεπα καπου καπυ να ταιζει εξαλου μεγαλωναν αν δεν τα ταιζαν δεν θα ζουσαν μια εβδομαδα πιστευω.

13. maria p

Μήπως έχεις το κλουβί σε ρεύματα και κρύωσαν; Μήπως ο αρσενικός προσπαθεί να ξαναζευγαρώσει; Ποια ήταν η στάση του τις πρώτες μέρες;

14. sak

sak PB New Member

φαινοντουσταν ολα καλα μωλισ εβγαινε για να φει η θυληκια η να κατσει λιγο εξω καθωνταν ο αρσενικος και τα ζεσταινε,φαινονταν να τα προσεχουν, και ξαφνικα ακριβως πανω στη βδομαδα και τις δυο φορες τα βρηκα ψωφια.Πρωτα ενα η δυο και μετα και τα αλλα μεσα στην ημερα.

Πιστευω οτι το λαθος ειναι δικο μου που τα ταιζα συνεχεια με τα σπορακια μηπως δεν μπωρουσαν να ταισουν σωστα τα μικρα

15. maria p

Ίσως... άφησέ τα τώρα να ξεκουραστούν λιγάκι, καθάρισε, τάισέ τα σωστά και σε κανένα μήνα βλέπεις πάλι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...