Τα είδη των φασιανών

Συζήτηση με θέμα Τα είδη των φασιανών, που ξεκίνησε από triwps2014, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 18 Ιαν 2016.

1. triwps2014

triwps2014 PB New Member

Κολχικός Φασιανός
    (Phasianus colchicus)
    colchicus.jpg
    Φασιανός Lady
    lady.jpg
    Κίτρινος Φασιανός
    yellow.jpg
    Φασιανός Reeves
    reeve.jpg
    Χρυσός Φασιανός
    golden.jpg
    Ασημένιος Φασιανός
    silver.jpg

Λευκός Φασιανός
    white.jpg
    Φασιανός Melanistic
    melanistic.jpg
    Φασιανός Isabell
    isabell.jpg

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πανέμορφα πουλιά!! Θα ήταν πολυ χρήσιμο να μαθαιναμε περισσοτερες πληροφορίες για αυτα τα είδη!!

3. triwps2014

triwps2014 PB New Member

να δες εδω πληρ.

Ο φασιανός είναι γένος πτηνών, που ανήκει στην οικογένεια Φασιανίδες. Το μήκος του φθάνει τα 80 εκατοστά περίπου και έχει χαλκόχρωμο φτέρωμα, με μαύρες ραβδώσεις. Ο θηλυκός φασιανός είναι μικρότερος σε μέγεθος από τον αρσενικό και δεν έχει εντυπωσιακά χρώματα.
    Ο φασιανός είναι είδος παμφάγο. Τρέφεται με σπόρους φυτών, χυμώδεις καρπούς θάμνων όπως, κουμαριές, κρανιές, βάτα, αγριοκλήματα κλπ, χλωρά φύλλα από πόες, καθώς επίσης και με ακρίδες, σκουλήκια, μεγάλα έντομα κλπ. Οι ημερήσιες ανάγκες του σε τροφή φτάνουν τα 60 – 70 γραμμάρια.
    Ο φασιανός τρέφεται κυρίως κατά τις πρώτες πρωινές και κατά τις τελευταίες απογευματινές ώρες. Είναι είδος ημερόβιο. Είναι είδος πολυγαμικό. Στις αρχές της άνοιξης σχηματίζονται οι οικογένειες που αποτελούνται συνήθως από 1 αρσενικό και 3 – 4 θηλυκά άτομα. Η αναπαραγωγική περίοδος αρχίζει τον Φεβρουάριο – Μάρτιο. Τη φωλιά τη φτιάχνει στο έδαφος συνήθως στις παρυφές θάμνων. Το θηλυκό γεννάει συνήθως 8 –15 αυγά. Τα αυγά τα επωάζει μόνο το θηλυκό και η διάρκεια της επώασης είναι 23 – 25 ημέρες. Οι νεοσσοί αμέσως μετά την εκκόλαψή τους είναι ευθέως βαδιστικοί. Το φτέρωμά τους αποκτά το χρώμα των ενήλικων μετά την ηλικία των 5 – 6 μηνών.

πηγη:hatzinakis.gr

4. ianos

ianos Daily Active Member

Αυτός ο κίτρινος Φασιανός, αν εξαιρέσουμε οτι μοιάζει να εχει βγάλει τη χρυσή είναι πραγματικά πολυ εντυπωσιακός.

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γενικά πάντως είναι ωραία πουλιά!

6. triwps2014

triwps2014 PB New Member

εμενα μου αρεσε πολυ ο (lady)

οντως εχουν φωβερους συνδυασμους χρωματων!!

7. magdaki

magdaki PB New Member

Φασιανόυς έχω ασημενιους και του Νέστου. .. καθώς είμαι νέος σε αυτό το είδος. ..

8. Εγώ ψηφίζω τον Κολχικό :)))))

9. ianos

ianos Daily Active Member

,Αν μπορείς βάλε μας φωτό να δούμε και γράψε μας για τη φροντίδα τους.

10. magdaki

magdaki PB New Member

Ο κολχικος δεν είναι καν γνήσια ράτσα είναι υβρίδιο των κυνηγιτικων συλλογών. ... του Νέστου είναι η γνήσια ράτσα. ..

11. boukefalas

boukefalas PB New Member

ψηφιζω τον κιτρινο
    ειδα αγριους φασιανους στον Υμηττο (τελικα δεν ειναι πολυ μακρια μας)

12. magdaki

magdaki PB New Member

Αν μπορείτε βάλτε και τους tragopan να βλέπουμε!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...