Τα δύο ζεμπράκια μου γέννησαν

Συζήτηση με θέμα Τα δύο ζεμπράκια μου γέννησαν, που ξεκίνησε από Stickers, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 23 Νοε 2014.

1. Stickers

Stickers PB New Member

Την περασμένη εβδομάδα τα δύο ζεμπράκια μου γέννησαν τέσσερα μικρά αυγουλάκια. Με μια έρευνα που έκανα στο διαδύκτιο είδα ότι τα ζεμπράκια γεννούν από δύο έως τέσσερα αυγά. Όμως μετά από λίγες μέρες άρχισα να ανησυχώ μήπως τα φάνε. Τι έχετε να μου προτείνετε;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Με το καλό να δεις πουλάκια. Τι σε έκανε να ανησυχήσεις; Άρχισαν να κλωσσούν τα αυγά; Ποια είναι η συμπεριφορά του ζευγαριού; Από τα λίγα που λες δεν μπορεί να βγάλει κάποιος συμπέρασμα γιατί λες κάτι τέτοιο. Όταν μάλιστα τα ζεμπράκια έχουν την φήμη καλών γονέων.
    Τι φωλιά τους έχεις; Την έχουν στρώσει ικανοποιητικά;

3. Stickers

Stickers PB New Member

Επίσης διάβασα ότι κάποια πουλιά τρώνε τα αυγά τους. Ισχύει αυτό;

4. maria p

Ελάχιστα πουλιά τρώνε τα αυγά τους καθ' έξιν από ανώμαλη συμπεριφορά. Αποτελούν μια εξαίρεση που οφείλεται σε κάποια τραυματική εμπειρία, μεγάλωμα από τον άνθρωπο και ελλειπή εκπαίδευση από τους γονείς τους κτλ. Κάποια τρώνε τα μη γονιμοποιημένα αυγά για να αντλήσουν τα ωφέλιμα στοιχεία .
    Δεν απάντησες τίποτα απ' ότι σε ρώτησα όμως.

5. Stickers

Stickers PB New Member

Η συμπεριφορά τους αρκετά φυσιολογική θα έλεγα ότι είναι. Τους έχω βάλει μία στρογγυλή ψάθινη φωλιά αρκετά ικανοποιητική γι' αυτά. Τα αυγά τα κλοσούν και τα δύο εναλλάξ (φυσικό δεν είναι αυτό;)

6. maria p

Εντάξει, όλα καλά, αναμονή, καλή τροφή και χωρίς άγχος όλα θα γίνουν στην ώρα τους . Με το καλό!

7. Stickers

Stickers PB New Member

Ευχαριστω

8. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Μου θυμησες ακρεες περιπτωσεις που ξεθαβουν καποιοι για να πουλησουν πολυξερισμο! Και φυσικα κανενα παιδι απο αυτο το φορουμ που με το καιρο θα δεις πως οι περησοτεροι ειναι πραγματικοι γνωστες γυρω απο τη φροντιδα των μικρων 'η μεγαλων φιλων τους.

κρατα μονο αυτα τα δυο πραγματα που σου εγραψε η Μαρια και...ολα καλα:)

9. smilenick

smilenick PB New Member

τα μονα αυγα που θα φανε ειναι αυτα που θα τους προσφερεις εσυ σφιχτοβρασμενα μολις βγουν οι νεοσσοι και θα ναι και πολλα γιατι χρειαζονται καλη διατροφη και κυριως ηρεμιααααα .....μην τα ενοχλεις καθολου καθαριοτητα ηρεμια και καλη διατροφη

10. Stickers

Stickers PB New Member

Χαχαχα ευχαριστώ

11. Stickers

Stickers PB New Member

Δυστυχώς σημερα το πρωί διαπίστωσα οτι τα πουλιά είχαν φάει τα αυγά. Ξέρετε τι πρεπει να κανω για να μην επαναληφθεί αυτό?

12. patilas

patilas PB Member

Έφαγαν τα αυγά δεν το έχω ακούσει κ δει ποτέ ν τα πετάξουν ναι ν τα φάνε όχι,

13. Stickers

Stickers PB New Member

Εγω πάντως οταν κοίταξα τη φωλιά τους το πρωί δεν υπήρχε τίποτα και τα πουλιά μια χαρα χαλαρά ηταν

Έχετε να μου προτείνετε κατι για να μην ξανά συμβεί αυτο;

14. maria p

Να ενισχύσεις την διατροφή τους, με αυγό και σκούρα πράσινα λαχανικά.

15. patilas

patilas PB Member

Για πιο λόγο Μαρία λες έλλειψη βιταμινών κ ασβέστιου;;

16. maria p

Οπωσδήποτε κάποια έλλειψη στοιχείων οδηγεί τα πουλιά σ' αυτή την ενέργεια. Πρέπει να δυναμώσουν. Σουπιοκόκκαλο, καλά συσκευασμένα σπόρια, καλή αυγοτροφή συσκευασμένη ή δική σου , ή σκέτο αυγό και πολλά πράσινα.

17. YannisK

YannisK PB Known Member

Πότε απέκτησες αυτά τα ζεμπράκια;

18. smilenick

smilenick PB New Member

και αφου τα εφαγαν καθαρισαν και την φωλια ...... δεν βρηκες τσοφλια??? τεσπα κανε διατροφη οπως σου πε η μαρια και χρησιμοποιησε και καμια πολυβιταμινη εγω χρησιμοποιω το μιραλ της chevita και παν ολα καλα

19. Stickers

Stickers PB New Member

Εγω όταν τα καθάρισα δεν υπήρχε τίποτα κανένα τσόφλι. Ύστερα σκέφτηκα μήπως επειδή δεν είχε έρθει η άνοιξη να συνέβει αυτό , διότι τα Παραδείσια γεννούν την άνοιξη (συνήθως) άρα τα αυγά μάλλον είναι μη γονιμοποιημένα. Ευχαριστώ Μαρία για τη συμβουλή με την τροφή.

20. maria p

Όχι δεν είναι απαραίτητο να είναι άνοιξη, κυρίως εποχή με υγρασία γεννάνε. Προετοίμασέ τα 1-2 μήνες και ύστερα βάλε πάλι φωλιά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...