Παρουσίαση Τα δύο αρσενικά java sparrow μου

Συζήτηση με θέμα Τα δύο αρσενικά java sparrow μου, που ξεκίνησε από Mpikis, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 25 Δεκ 2008.

1. Mpikis

Mpikis PB New Member

Κι όμως μια μικρή διαφορά στο ράμφος υπάρχει... :p!

Συνημμένα Αρχεία:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολυ ομορφα τα πουλια σου!:) Για το φυλο δεν καταλαβα αν εισαι σιγουρος η εχεις αμφιβολια αλλα υπαρχουν και αλλα μελη με java που ισως σε βοηθησουν να καταλαβεις περισσοτερα.

3. Mpikis

Mpikis PB New Member

Σ' ευχαριστώ Ανέστη!Οχι δέν έχω αμφιβολία...Τα άτομα που λές όντως σε παλιότερα ποστ ειναι σιγουρα ,όπως κι εγώ, οτι και τα δυο είναι αρσενικά!Απλα υπαρχει μια διαφορά στο ραμφος οπότε όσο μπορέι να υπάρχει διαφορα στο ράμφος μεταξυ αρσενικών και θυληκων έτσι μπορεί να υπάρχει και στα αρσενικά μεταξύ τους!'Η μπορεί να είναι μικρότερο σε ηλικία και να μην έχει αναπτυχθεί ακόμα το ράμφος του!(ολα τα λέω με κάθε επιφύλαξη καθότι δεν γνωρίζω αρκετά για τα πουλιά αυτά)!

4. Pigaki

Pigaki PB New Member

Και τι εγινε που εχουν μια μικρη διαφορα? Δεν μπορει να ειναι copy-paste ολα τα πουλια μεταξυ τους...
    Παντως τα χαρακτηριστικα του αρσενικου τα πληρουν και τα δυο

5. Pigaki

Pigaki PB New Member

Κατι αλλο που παρατηρησα...
    τι κιτρινιλες ειναι αυτες που εχει το ενα, στο μαγουλο του? Και του λειπουν και μερικα πουπουλα γυρω απο το ματι ή ειναι λευκα πουπουλακια?

6. Mpikis

Mpikis PB New Member

Σωστή η παρατήρηση σου!το ένα έχει καφέ πούπουλα γύρω απο το μάτι σαν φρείδια και στα μάγουλά του(άσπρη περιοχη)!Δε του λείπει τίποτα...:p!Ακους εκεί που θα μας πεί και κιτρινιασμένους..χαχχαχα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...