Τα αυγα της καναρας μου εχουν διαφορετικό χρώμα

Συζήτηση με θέμα Τα αυγα της καναρας μου εχουν διαφορετικό χρώμα, που ξεκίνησε από gkavala, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 6 Απρ 2014.

1. gkavala

gkavala PB New Member

καλημερα απο καβαλα . σημερα το πρωι πετυχα την καναρα μου εξω απο την φώλια ,και παρατήρησα οτι τα 4 αυγα της ειναι ασπρα με καφε βουλες και το ενα ειναι γαλαζιο με καφε βουλες .καπου μεσα στο site ειχα διαβασει για τους χρωματισμούς τον αυγών και έλεγε ποια ειναι γονιμοποιημενα και ποια οχι. Αλλα δεν μπορω να το ξαναβρω . ξερει καποιος αν ισχυει αυτο ?Δηλαδη αν μεσώ του χρώματος του αυγου μπορουμε να καταλαβουμε κατι .

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Συνήθως το γαλάζιο γεννιέται τελευταίο. Η σχέση γονιμότητας, χρώματος αυγού δεν ισχύει κατά την άποψή μου.

3. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

η δικια μου καναρα εκανε 5 αυγα (το ενα πριν 3 βδομαδες,πριν καν κανει φωλια) και 4 τωρα απο το σαββατο μεχρι σημερα ενα καθε μερα και ηταν ολα γαλαζια με καφε στιγματα.παιζει ρολο σε κατι αυτο?

4. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Και σε εμένα όλα είναι μπλε τα αυγά. Παίζει ρόλο???

5. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Γεια σας παιδιά! Πολύ ωραία η απορία σας! Γενικώς, τα καναρίνια γεννούν αυγά γαλάζιου ή πράσινου χρώματος με καφέ στίγματα. Πάντα το τελευταίο αυγό της γέννας είναι πιο έντονο χρωματικά από τα υπόλοιπα. Σε περίπτωση που το θηλυκό κάνει λίγα αυγά, ένας πολύ έγκυρος τρόπος να το καταλάβουμε είναι να δούμε τα χρώματα των αυγών. Αν το ένα από αυτά είναι πιο έντονο μπλε( γαλάζιο) σημαίνει ότι έχει ολοκληρωθεί η γέννα. Η γονιμότητα των αυγών δεν σχετίζεται με το χρώμα του κελύφους των αυγών. Μόνο μέσω ωοσκόπησης καταλαβαίνουμε αν ένα αυγό είναι γονιμοποιημένο ή όχι.

6. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

ωοσκοπηση δεν προκειται να κανω,ειναι η πρωτη μου φορα κ φοβαμαι μην τα κανω θαλασσα...μεχρι ποσα αυγα περιμενουμε να κανει η πουλινα μας?

7. gkavala

gkavala PB New Member

και εγω πρωτη φορα εβαλα για ζευγαρωμα δεν τα πειραζω καθολου .το αλλο το ζευγαρι που εχω νομιζα οτι η θυληκια δεν εκανε αυγα αλλα σημερα οταν καθαριζα το κλουβι ανακαληπσα 2 αυγα στον πατο του κλουβιου σπαζμενα .μαλλον ο αρσενικος την εκανε την δουλεια , νομιζω. εχει τυχη κατι τετοιο σε κανεναν?

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Από 3 μέχρι 7.

τι να έχει τύχει?? Να έχει κάνει δύο αυγά κάτω?? Της έχεις βάλει φωλιά? Την έχει στρώσει?? Αν ναι δε θα έπρεπε να στα κάνει κάτω αλλά στη φωλιά..

9. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Βασικά, τα καναρίνια γεννούν 4 με 5 αυγά. Σε σπάνιες περιπτώσεις γεννούν 6 ή 7 αυγά.

10. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

σημερα εκανε το 5ο αυγο της και ηταν πιο μπλε απο τα προηγουμενα 4!αρα σταματαει λετε?το Πασχα θα εχουμε μωρο-πουλακια????τι καλααα!

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Με το καλό !

12. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

Ευχαριστουμε! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...