Τα αρσενικα Black Cheek Zebra Finch ειναι διαφορετικη ρατσα απο τα καφε;

Συζήτηση με θέμα Τα αρσενικα Black Cheek Zebra Finch ειναι διαφορετικη ρατσα απο τα καφε;, που ξεκίνησε από smilenick, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 12 Ιουλ 2014.

1. smilenick

smilenick PB New Member

παιδια καλημερα θα θελα να μαθω αν τα αρσενικα Black Cheek Zebra Finch αποτελουν διαφορετικη ρατσα απο τα καφε Zebra Finch αν συμβιωνουν και ζευγαρωνουν με αυτα η πρεπει να ψαξω για αντιστοιχο θηλυκο ... μου δωσαν 2 ζευγαρια Zebra Finch εκ των οποιων το ενα αρσενικο ειναι Black Cheek Zebra Finch ...τι κανω σαυτη τη περιπτωση τα εχω ολα σε μια 60 αρα ζευγαρωστρα ,εχει καποιος αντιστοιχη εμπειρια?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Είναι μετάλλαξη του ίδιου είδους , μπορεί να ζευγαρώσει και με διαφορετικό τύπο.
    Πρόσεξε που τα έχεις όλα μαζί στο ίδιο κλουβί γιατί μπορεί να αναπτυχθεί επιθετικότητα κατά την αναπαραγωγή.

3. smilenick

smilenick PB New Member

αρα να μην ψαξω για θυληκο ,ειναι νωρις ακομη για αναπαραγωγη απλα ελεγχω τα πουλια ειναι η πρωτη φορα που εχω Zebra Finch ειμαι στην πρωτη βδομαδα δεν εχω κανει ουτε προετοιμασια ουσιαστικα η κλουβα λειτουργει ως καραντινα πριν μπουν στην μεγαλη κλουβα στο κηπο μου ...ενα μεγαλο ευχαριστω για την απαντηση

4. maria p

Αν επιτρέπεται στην μεγάλη κλούβα τι άλλα είδη έχεις μέσα; Πάντως καλό είναι να "δέσουν" τα ζευγάρια πριν τα βάλεις με ανοιχτό χώρο.

5. smilenick

smilenick PB New Member

εχω καναρινια αλλα μου μειναν μονο 2 οποτε θα την αδειασω και θα τα παρω στην βεραντα γιαυτο επελεξα τα Finch ωστε να ζωντανεψει ξανα δεν σκοπευω να βαλω αλλο ειδος αν ολα πανε καλα με τα ζευγαρια μου αλωστε ειναι τοσο πολυχρωμα και ζωντανα πουλια .. δηλαδη να τα χωρησω απο τωρα?

6. maria p

Επειδή είναι μονογαμικά σκέφτομαι καλύτερα να έχει δημιουργηθεί το ζευγάρι πριν βρεθούν στην μεγάλη κλούβα για την αποφυγή διενέξεων κατά την επιλογή συντρόφου.
    Και μετά με τις φωλιές, καλύτερα να βάζεις περισσότερες από τα ζευγάρια που έχεις για να έχουν την δυνατότητα της επιλογής.

7. smilenick

smilenick PB New Member

αυτο θα κανω σευχαριστω η προετοιμασια ειναι σχεδον ιδια με τα καναρινια αποτι διαβασα ... μπορω να τους δωσω πολυβιταμινες που δινω και στα καναρινια ? δινω το chevisan και αν ναι στην ιδια ποσοτητα? μπορω να κρατησω και τα καναρινια στην ιδια κλουβα? αν και αυτα ειναι κοκκινα και αρχισα να τους δινω και χρωστικη στο νερο οποτε φοβαμαι αν οι χρωστικες δημιουργησουν προβλημα στα finch

8. maria p

Δεν ξέρω αν μπορείς να δώσεις το ίδιο σκεύασμα, νομίζω πως ναι. Ωστόσο αφού θες προς το παρόν ν' αποφύγεις γέννα και λόγω της ζέστης, καλύτερα να περιμένεις να πέσει λίγο η θερμοκρασία για να δώσεις βιταμίνες.
    Δεν θα έλεγα να αφήσεις μαζί τα καναρίνια.

Ναι ίδια διατροφή, απλά πριν την αναπαραγωγή, ενισχύουμε την διατροφή. Μπορούν να γεννήσουν όποια εποχή του χρόνου αν δέσει το ζευγάρι και είναι υγιές. Καλό είναι να αποφεύγονται πάνω από τρεις γέννες το έτος.

9. smilenick

smilenick PB New Member

αυτο σκεφτομουν και γω να αρχισω να τα ενισχυω τελη αυγουστου αρχες σεπτεμβρη ωστε να φτασω οκτωβριο σε αναπαραγωγη τωρα για το κρυο ο φιλος που μου τα εδωσε τα εχει εξω ολο το χρονο απλα χρησιμοποιει πλαστικο το χειμωνα ελπιζω να ισχυει το ιδιο και για τη δικια μου κλουβα υπαρχει περιπτωση το ριχοσπερμα που εχει σκαρφαλωσει στην κλουβα να τους δημιουργησει προβλημα? σε ταλαιπωρω και ζηταω συγνωμη απλα θελω το καλυτερο για τα πουλακια μου και ψαχνω λυσεις στις αποριες μου ενα τεραστιο ευχαριστω για την ανοχη σου

10. maria p

Πριν σου απαντήσω έψαξα για πιθανή τοξικότητα του ρυγχόσπερμου αλλά δεν βρήκα κάτι.
    Οπωσδήποτε θα δημιουργεί μία κάλυψη και για τον άνεμο και για τον ήλιο το καλοκαίρι και δίνει και μια φυσική αίσθηση στα πουλιά και σ' εσάς που τα βλέπετε.
    Το θέμα είναι, πως θα σκεπάσεις με νάυλον την κλούβα τον χειμώνα αφού την αγκαλιάζει το αναρριχώμενο;
    Επίσης θα πρέπει να μαζεύονται τα φύλλα επιμελώς και τα άνθη την άνοιξη και πρέπει να φροντίσεις και την ασφάλεια των σημείων της κλούβας στην επαφή της με το έδαφος γιατί θα έλκονται τρωκτικά από την όλη κατάσταση, σποράκια, φυλλωσιές, κτλ.
    Ναι τέλη Αυγούστου ξεκίνα, χωρίζοντας τώρα τα ζευγάρια σου κατ' αρχήν.
    Δεν με ταλαιπωρείς θέλω και απαντώ :) Ξαναρώτα ό,τι θέλεις.

11. smilenick

smilenick PB New Member

ο πατος ειναι χτιστος και η κλουβα ξεκιναει στα 50 εκ ειναι πολυγωνικη 1,50 διαμετρο και 1,80 υψος με σκεπη ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε παπαγαλους Lovebird μεσα το ριχοσπερμα απλα το αφησα να μεγαλωσει για να αισθανονται ποιο οικεια τα πουλια στο περιβαλλον αλλα μαλον θα το κουρεψω για να τη ντυσω περιμετρικα με ναυλον...χωρισα τα ζευγαρια οπως μου ειπες αν και δυσκολη η επιλογη του ποιος με ποια και προς το παρον σποροι μπανιο και φρουτα ... και παλι ενα τεραστιο ευχαριστω τελη αυγουστου θα βαλω 3 4 φωλιες μεσα και θα τα ενωσω πιστευω να εχω πετυχει να γινουν ζευγαρι το καθενα .... αν και του εβαλα ηδη απο μια φωλια γιατι διαβασα οτι την χρησιμοποιουν και ως καταφυγιο για να νιωθουν ασφαλεια και να κοιμουνται μεσα με πολυ λιγο νημα να τις βγαλω?

12. maria p

Η φωλιά στέλνει μήνυμα αναπαραγωγής. Τώρα ότι την χρησιμοποιούν και για ύπνο και αυτό ισχύει. Σκέφτεσαι και πράττεις :)
    Αν η κλούβα είναι τόσο μεγάλη που μπορείς να κάνεις εργασίες και εσωτερικά της, μπορείς το νάυλον τις πολύ κρύες μέρες να το βάλεις και μέσα.
    Βάλε μας καμιά φωτογραφία να την δούμε :)

13. smilenick

smilenick PB New Member

θα προσπαθησω με το κινητο αν μπορεσω να ανεβασω εικονα αν και απο τοτε που εβαλα τα καναρινια μου φωτο δεν εμεινε κανενα ((( (γνησιος ελληνας με ολες τις προκαταληψεις μου) εσωτερικα δεν μπορω να δουλεψω ειναι σχετικα μικρες οι πορτες για να μπορεσω να σταθεροποιησω το ναυλον μονο περιμετρικα απεξω

14. maria p

χα χα τράβα μακρινές :)
    Μπορείς όμως με αυτές τις πόρτες αν χρειαστεί να πιάσεις τα πουλιά τους νεοσσούς κτλ;

15. smilenick

smilenick PB New Member

οχι αυτη ειναι η δυσκολια αυτης της κλουβας και εχω μαζεψει και 3 ζευγαρωστρες και μου γκρινιαζουν συνεχεια γιατι απο αυτη την κλουβα ξεκινησα τα πουλια εγω ενα καναρινι τον νικο ειχα και το σκυλο μου και εδινα απλα απλοχερα οση αγαπη ειχα για τα ζωα απο τοτε που πηρα αυτο το σπιτι με αυτη την κλουβα ολο προβληματα ο προηγουμενος που την εφτιαξε ειχε μεσα παπαγαλους αλλα χωρις φωλιες χωρις αναπαραγωγες κα εγω θελησα να το αναπτυξω και τελικα βρεθηκα να χασω υπεροχα πουλια που τα εψαξα πολυ και τα χρυσοπληρωσα να στεναχωρεθω πολυ και γω και η μικρη μου που ειχε δεθει μαζι τους και τελικα να τα χω παλι σε ζευγαρωστρες αν δεν πετυχουν τα finch θα την χαλασω γιατι μονο πονο μου δωσε αυτ ηη κλουβα μονο μοστρα ειναι και καθολου πρακτικη τεσπα μαρια μου ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω και παλι για ολα ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη την φορα να την γεμισω και να την ανεβασω σε φωτο δικαιομενος για ολη την προσπαθεια μου

16. maria p

Κοίτα αν ο χώρος μέσα σε χωράει να κινηθείς, απλά φτιάξε μια πόρτα μπροστά αντί να χαλάσεις την κλούβα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...