Ταχυδρομικα περιστερια

Συζήτηση με θέμα Ταχυδρομικα περιστερια, που ξεκίνησε από petros galleos, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 25 Μαρ 2014.

1. petros galleos

petros galleos PB New Member

Απο το 2010 εχω στησει 1 μικρο κουμασι στην βεραντα 2ου οροφου που μενω και διατηρω 9 ζευγαρια ταχυδρομικα περιστερια. Καθημερινως τα βγαζω εξω, πετανε , και μονα τους μπαινουν απο τον ειδικο ΄΄φεγγιτη΄΄ που υπαρχει στο κουμασι. Πολλες φορες τα παιρνω σε κλουβα στο αυτοκινητο , και τα πηγαινω σε διαφορα μερη οπου τα αμολαω και αυτα επιστρεφουν στο σπιτι, και μπαινουν στο κουμασι τους. Εχω 2 ειδη ταχυδρομων .Τους κλασσικους, και 2 ζευγαρια ταχυδρομους Μουλεμανς [ Meulemans ]. Σε αγωνες δεν πηγαινω, γιατι τα εχω μονο για το χομπι μου .

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ ωραία εμπειρία!
    Θα μας βάλεις και φωτογραφίες ; :)

3. lazaros

lazaros PB New Member

Καλώς ήρθες πάλη στην παρέα του PB Πέτρο.
    Από που πήρες τους Meulemans?
    Σου έδωσαν πετιγρί που να γράφει Meulemans ?

4. petros galleos

Πετιγρι δεν πηρα, αλλα οταν τα βαλω φωτο, θα δεις αν ειναι Μουλεμανς.

1240002_10202167137320356_1311753259_n.jpg 1240002_10202167137320356_1311753259_n.jpg 1525186_10203095518569307_1808650907_n.jpg

5. lazaros

lazaros PB New Member

Πέτρο δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ένα περιστέρι για να αποδειχτεί ότι είναι στέλεχος(ράτσα,φυλή) Meulemans,στέλεχος janssen,στέλεχος jan aarden πρέπει να έχει πετιγρί.
    Προφανώς θα είναι κάποιο σοκολατί με άσπρα σημάδια,που είχε αρκετά τέτοια περιστέρια ο Meulemans ( έχει γίνει γνωστός και όχι μόνο για τα σοκολατιά του)και οι επιτήδειοι αν τυχόν βγάλουν κανένα τέτοιο περιστέρι το πουλάνε για Meulemans με τις ανάλογες τιμές.Δεν έπαιρνα κανένα λαχείο?

6. petros galleos

Ταχυδρομικα.jpg Ταχυδρομικα.jpg 1174639_10201976476313950_68190946_n.jpg Και εγω δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα μαλλον δεν τα γνωριζεις καλα τα συγκεκριμενα περιστερια. Τελος.

7. lazaros

lazaros PB New Member

Πέτρο απ'ότι κατάλαβα παρεξηγήθηκες
    γιατί?
    Κουβέντα κάνουμε.
    Σε θεωρώ φίλο(διαδικτυακό έστω) και σαν φίλος θέλω να σε γλιτώσω όσο μπορώ από διάφορους επιτήδειους.
    Εσύ έχεις ασχοληθεί 4 χρόνια με περιστέρια και εγώ είμαι 44 χρονών και ασχολούμαι από το δημοτικό, 10-12 χρονών παιδάκι.
    Επειδή την έχω πατήσει πολλές φορές από ''λαμόγια'', γι'αυτό είμαι τόσο υποψιασμένος σε τέτοια θέματα.
    Εγώ τουλάχιστον δεν είχα κανέναν να μου δώσει κάποια συμβουλή και δεν υπήρχε και το διαδίκτυο να πάρω κάποια ιδέα για το το εστί Meulemans.
    Μην την παίρνεις ''στραβά'' μια συμβουλή-γνώμη που σου λέω,δεν θέλω ούτε να σε προσβάλω,ούτε να σε μειώσω.

8. petros galleos

Λαζαρε καλημερα. Εγω ειμαι 68 ετων, και δεν ασχολουμαι τωρα με τα περιστερια. Οταν ημουν 28 ετων και δεν εμενα σε πολυκατοικια ειχα στην ταρατσα μου , και πεταγα βουτες και παπαγαλους για πολλα χρονια. Αρα δεν ασχολουμαι τωρα με περιστερια. Τα τελευταια 4 χρονια που μενω σε πολυκατοικια [ στον 2ο οροφο ] και δεν μπορω να εχω βουτες , απο αγαπη για τα περιστερια εφτιαξα ενα μικρο κουμασι στην βεραντα και εχω βαλει ταχυδρομους. Ειναι πολυ δυσκολο για τα πουλια να κατεβαινουν στον 2ο οροφο , παρ ολα αυτα τα εχω μαθει και τα πεταω σχεδον καθημερινως, και αυτα μετα μονα τους κατεβαινουν και μπαινουν απο τον ΄΄ειδικο ΄΄ φεγγιτη στο κουμασι. Τωρα για τους ταχυδρομους που εχω [ οχι τους Μουλεμανς ] τους εχω παρει απο τον Γιαννη Νικολοπουλο [ μελος του συλλογου 09] , ολα τα πιτσουνια που πηρα εχουν το πετιγκρι τους που αναφερει γονεις παππουδες, καιι προπαπουδες. Τα μουλεμανς τα εχω παρει απο τον Θοδ. Πισσιμιση [ μελος του ιδιου συλλογου] και τα πουλια του τα εχει φερει απο το εξωτερικο [ ολα με χαρτια ], και πηρα 2 ζευγαρια πιτσουνια ΓΝΗΣΙΑ χωρις να παρω πετιγκρι. Αν λοιπον τα γνωριζεις τα Μουλεμανς , και βλεποντας τα δικα μου στις φωτο νομιζεις οτι δεν ειναι καθαροαιμα , λυπαμαι αλλα νομιζω οτι εαν μπεις στο Facebook, και δεις τα μουλεμανς μεγαλων ξενων εκτροφεων , π.χ [ Τheo Tromp ] θα διαπιστωσεις οτι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια. Θα δεις και τα σχολια και τα like αυτων για τα πουλια μου. Αυτα ηθελα να σου πω για να μην νομιζεις οτι ειμαι ΄΄ χθεσινος΄΄ περιστερας.

9. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Kαλημέρα παιδιά .
    Για να μαθαίνουμε κι εμείς οι αδαείς, όταν λέμε Μeulemans για τι τιμές μιλάμε ανά ζευγάρι ?
    Έχει κάτι ιδιαίτερο αυτή η ράτσα που τα κάνει να ξεχωρίζουν ?..διακρίνονται σαν ταχυδρομικά ?

10. lazaros

lazaros PB New Member

Καλησπέρα πέτρο.
    Είχες πει ότι έβαλες ταχυδρόμους το 2010 και συμπέρανα ότι τότε ξεκίνησες τα περιστέρια.
    Συγνώμη δεν ήξερα.(Δεν ρώταγα).
    Όταν θέλω να μάθω για μια ράτσα ταχυδρόμων δεν ψάχνω στο φειςμπούκ.(Δεν έχω σελίδα άρα δεν μου επιτρέπει να ψάξω).
    Ψάχνω να βρω αν έχει ιστοσελίδα ο εκτροφέας ή διαβάζω γι'αυτόν από τον καλύτερο ιστότοπο που υπάρχει πάνω στα ταχυδρομικά περιστέρια PIPA | Racing pigeons for sale | Pigeon news | Pigeon race results | Pigeon Paradise
    Αν δεν υπάρχει εκεί δεν υπάρχει πουθενά.
    Meulemans-Damen Karel, "6de National Champion KBDB long distance 2007. 6de National Champion KBDB Very long distance 2007." | Pigeon Paradise
    Είπες ότι σου έχουν κάνει like για τα περιστέρια σου.
    Και εγώ θα σου είχα κάνει 100 like αν μπορούσα,γιατί τα περιστέρια σου είναι πα-νέ-μο-ρφα.
    Και αν ήμουν σε άλλες εποχές θα σου ζητούσα να μου πουλήσεις.
    Δεν κατάλαβες της ενστάσεις μου.
    Ο Meulemans έβγαλε και κόκκινα περιστέρια,τα πιο πολλά όμως δεν ήταν κόκκινα.
    'Οταν βλέπουμε έναν κόκκινο ταχυδρόμο δεν είναι αναγκαστικά Meulemans.
    Υπήρχε και πριν αυτό το χρώμα.
    Μάλιστα στο πρώτο και καλύτερο ζευγάρι του (κανένα από τα δύο δεν ήταν κόκκινο) υπήρχε ο κόκκινος παράγοντας από την μητέρα του αρσενικού.
    http://pigeonracingpigeon.com/wp-content/uploads/2011/03/Golden-Couple.jpg
    Έχεις αγοράσει τα περιστέρια σου από πολύ αξιόλογους ανθρώπους ειδικά ο Γιάννης Νικολόπουλος.

Αν έχετε μπει στην ιστοσελίδα του pipa που σας παραθέτω πιο πάνω και διαβάσατε τι εστί Meulemans και άλλη μία Schaerlaeckens
    (αν δεν έχετε όρεξη να διαβάσετε και οι δύο λένε ότι το ζευγάρι το συγκεκριμένο http://pigeonracingpigeon.com/wp-content/uploads/2011/03/Golden-Couple.jpg
    του Meulemans ήταν ίσως το καλύτερο ζευγάρι του κόσμου όλων των εποχών.)

Και άλλη μια σελίδα για το πόσο πουλιούνται περίπου τα περιστέρια Meulemans.
    Top pigeons for sale • Herbots • Herbots
    (Μην μου πει κανένας ΔΕΝ γράφει Meulemans αλλά γράφει Meulemans-Damen -Linda και είναι άλλα περιστέρια-άλλος εκτροφέας.
    Είναι ο Meulemans με τον γαμπρό του Damen και την κόρη του Linda.)

Μετά από αυτά, πείτε μου όχι μόνο όσοι ασχολείστε με περιστέρια,αν είχατε στα χέρια σας τέτοια περιστέρια θα τα δίνατε χωρίς πετιγρί.
    Εννοείται ότι όταν ένα ζώο(περιστέρι-σκύλος-καναρίνι) δεν έχει πετιγρί πωλείται πιο φθηνό και δεν μπορείς να αποδείξεις την γνησιότητα του.

Το ότι δεν πήρες τα χαρτιά του Πέτρο δεν κακίζω εσένα αλλά αυτόν που στα πούλησε.
    Γιατί δείχνει ότι δεν σέβεται τα περιστέρια και την ιστορία που κουβαλάνε.

11. petros galleos

Λαζαρε καλησπερα. Διαβασα ολα αυτα που γραφεις και ειναι σωστα. Εγω οταν ενδιαφερθηκα να παρω ταχυδρομους, εψαξα και εμαθα ποιοι εχουν καλα πουλια, και γι αυτο αγορασα απο τον Γ. Νικολοπουλο [ με πετιγκρι]. Οταν αργοτερα θελησα να βαλω στο κουμασι μου και 2 ζευγαρια Μουλεμανς παλι ρωτησα και πηρα απο τον προαναφερομενο περιστερα. Τα πουλια που εχει φερει απ εξω εχουν πετιγκρι, αλλα στα πιτσουνια που βγαζει και τα πουλα δεν βγαζει χαρτια. Εμενα ομως δεν με πειραζε κι ετσι τα πηρα , και οπως λες κι εσυ ειναι πανεμορφα.
    Οπως προανεφερα εγω δεν ενδιαφερομαι για αγωνες [ γιατι το κουμασι μου ειναι μικρο] και τα περιστερια τα εχω ειναι λιγα , και τα εχω απο αγαπη, και για χομπυ. Οποτε δεν εχω κανενα προβλημα.

12. petros galleos

Ενας αρσενικος ταχυδρομος Μουλεμανς με τα 6 ημερων πιτσουνια του. 1017469_10203787605871057_6764399334517404210_n.jpg

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ τρυφερή σκηνή, να σου ζήσουν!
    Οι αρσενικοί συμμετέχουν στο μεγάλωμα των νεοσσών καθώς φαίνεται;

14. petros galleos

Βεβαιως, και στο κλωσσημα των αυγων, και στο μεγαλωμα των νεοσσων.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...