Ταιστρα-σιλο από πλεξιγκλας

Συζήτηση με θέμα Ταιστρα-σιλο από πλεξιγκλας, που ξεκίνησε από kbibikos, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 27 Μαϊ 2008.

1. kbibikos

kbibikos PB New Member

Γεια σας φιλοι μου. Υστερα από προβληματισμο οσο αφορα το ταισμα των πουλιων σε περιπτωση που χρειαστει να λείψω για αρκετες ημέρες, σκεφτηκα να φτιαξω μια ταιστρα-σιλο από πλεξιγκλας, επειδη ειναι υλικο που τηρει τις προδιαγραφες υγειηνης, η οποια θα χωραει αρκετη ποσοτητα τροφης. Το ποση ποσοτητα θα βαλουμε εξαρτατε από εμάς, δηλ. ποσο μεγαλη θα ειναι η ταιστρα. Εφτιαξα λοιπον την πρωτη η οποια εχει καλα αποτελεσματα. Σας στελνω φωτο.

Συνημμένα Αρχεία:

2. jk21

jk21 PB Member Article Writer

πολυ εξυπνο ,μου θυμισε ξηροκαρπαδικο:).το πλεξιγκλας σωληνα ποσο και που τον ψωνισες;
    καλα ειναι απο κατω να υπαρχει καποιο πιατακι για τις ..παραπλευρες απωλειες ,γιατι τα καναρια θα τιναζουν την τροφη .ετσι δεν θα πηγαινει στον πατο του κλουβιου χαμενη ολη αλλα θα τρωνε και απο κει

3. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

δημητρη νομιζω οτι η δουλεια του κωστα ειναι τα πλεξιγκλας γιαυτο και εκανε τετοιο αριστουργημα. μπραβο κωστα

4. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

νομιζω πρεπει να σκεφτεις κατι και για τις ποτιστρες!

5. Kostas21

Kostas21 PB Member

Αν μπορεις δωσε λιγα περισσοτερα στοιχεια για την κατασκευη σου(Πως την εφτιαξες,ποση ωρα σου πηρε να την φτιαξεις,ποσο σου κοστισε).

6. valantis1

valantis1 PB New Member

Πολυ καλη κατασκευη. Μπραβο. Ποση περιπου τροφη χωραει μεσα?

7. kbibikos

kbibikos PB New Member

παιδια η κατασκευη ειναι απλη εαν γνωριζεις το υλικο οπως εγω λογω δουλειας. το κοστος πολυ χαμηλο. Το πιατακι για την τροφη θα μπει και αυτο, αν και δεν σκορπαει αρκετη τροφη. Οσο αφορα την ποσοτητα της τροφης, εγω εχω βαλει μεσα πανω απο 1/2 κιλο, αυτο εξαρτατε απο το υψος του σωληνα, οσο θελει ο καθενας τον κανει. Θα σας στειλω περισσοτερες φωτο μολις γίνουν καποιες μικροαλλαγες. Τωρα για ποτιστρα, ειναι στα σχεδια και αυτη, υπάρχουν καποια τεχνικα προβληματα με το νερο, αλλα που θα παει θα λυθουν και αυτα.
    Το μονο που χρειαζομαστε ολοι ειναι περισσοτερος ελευθερος χρονος.

8. lizard

lizard PB Member Article Writer

παρα πολυ καλη κατασκευη και απλη μπραβο.

9. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Πολύ καλή κατασκευή. Μπράβο.
    Μια σκέψη που μου ήρθε βλέποντα την ταϊστρα είναι: Μήπως θα ήταν καλύτερα το στόμιο από το όποιο θα τρώνε τα καναρίνια να έχεις μικρότερο άνοιγμα. Με αυτό το τρόπο δε θα μπορούν να σκορπίσουν εύκολα την τροφή αλλά και δε θα μπορούν να τη λερώσουν με ακαθαρσίες.

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εκείνο που έχει σημασία είναι αν την έχεις δοκιμάσει Κώστα
    (αφαιρώντας λίγο - λίγο τους σπόρους απο εμπρός) στο να
    κατεβάζει συνεχώς χωρίς να "κολλάει".Επείσης δεν ξέρω
    όταν οι πρώτοι 1-2 πόντοι θα είναι τσόφλια,τί συμπεριφορά θα
    έχουν τα πουλιά, και τί θα γίνει αν τα τσόφλια φτάσουν σε ύψος
    τους 4-5 πόντους.:confused:Πρέπει να το βάλεις σε χρήση και να δείς
    τα αποτελέσματα πριν το χρησημοποιήσεις κανονικά.

11. kbibikos

kbibikos PB New Member

Οι σπόροι δεν κολλανε στο κατεβασμα γιατι εχω δωσει αρκετο υψος με αποτελεσμα λογω βαρους να κατεβαινουν ευκολα. Τωρα για τα τσοφλια δεν υπάρχει η δυνατοτητα να συσσωρευτουν πολλα γιατι η διαμετρος του σωληνα δεν επιτρεπει στα πουλια να τρωνε ολα μαζι και ουτε το ενα να τρωει ακριβως μεσα στην ταιστρα. Οπως δεν εχει την δυνατοτητα να καθεται επανω γιατι την τοποθετω διπλα στο καλαμακι του. Καποια προβλήματα σιγουρα θα υπάρξουν αλλα πιστευω οτι θα λυθουν στην πραξη. Πιστευω να δουλεψει καλα κατα την διαρκεια του καλοκαιριου που θα χρειαζεται να λειψω μερικες ημερες για το βασικο μου χομπι το ψαρεμα.

12. mgerom

-Κώστα ,δοκίμασέ το πριν φύγεις παιδί μου,μη πάει και σου βγεί
    ξυνή η καθετούλα.!:eek:

Υ.Γ Εχεις μήνυμα.!

13. kbibikos

kbibikos PB New Member

Μακη μου ζηλευεις λιγο την καθετουλα ή μου φαινεται? Οτι και να γινει ολα καλα θα πανε απο ολες τις απόψεις.

14. mgerom

Φαίνεται ? οτι ζηλεύω ?
    Εύχομαι για όλους μας να πάει καλά το καλοκαίρι και χωρίς απώλειες.

15. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

κωστα μου εδωσες μια πολυ καλη ιδεα με την κατασκευη σου ,θα την δουλεψω κα ιθα σας δειξω σε λιγες μερες ,να κανω κανα σχεδιο να δω πως θα μου βγει κα ισε λιγο καιρο τα αποτελεσματα,αναμενεται...

16. jk21

jk21 PB Member Article Writer

μη λετε για ψαρεμα ρε παιδια και με πονατε...εχω κανενα χρονο να παω .πρεπει να κανουμε καμμια ομαδα (στις <<κοινωνικες ομαδες>> του μαλινοις) και να διοργανωσουμε εξορμηση,μονος δεν το αποφασιζεις ευκολα .το 2001 εμενα κοντα στα λουτρα ελενης και ημουνα καθε μερα σχεδον <<λυχναρι κατακαλιου>. για οσους γνωριζουν

17. alfa

alfa PB New Member

POLI KALI GIA DIAITA

Μοιραστείτε

Φόρτωση...