Ταισμα νεογνων τις πρωτες μερες

Συζήτηση με θέμα Ταισμα νεογνων τις πρωτες μερες, που ξεκίνησε από sw4laz, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 10 Φεβ 2008.

1. sw4laz

sw4laz PB New Member

Μόλις χθες το απόγευμα έγινα πατέρας για πρώτη φορά από ένα ζευγάρι άσπρων καναρινιών . Είμαι πολύ χαρούμενος αλλά και προβληματισμένος.
    Δεύτερη μέρα σήμερα και δεν έχει ταΐσει το μικρο .
    Τι κάνουμε περιμένουμε να βγει και το δεύτερο πούλι
    η αρχίζουμε το τάισμα από αύριο ?

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

τα πουλακια δεν εχουν αμεση αναγκη απο φαγητο γιατι τρεφονται με τα υπολλειματα του αυγου,τωρα αν δεις και αυριο δεν ταιζει η μανα πρεπει να κανεις κατι αμεσα,δηλαδη ή ταιζεις εσυ με συριγγα ή οδοντογλυφιδα , ή τα βαζεις σε αλλη μανα {πραγμα που δεν εχεις απο οτι καταλαβα}

3. sw4laz

sw4laz PB New Member

Μόλις σήκωσα μια γλοστερινα από άσπορα λες να κάνει τη δούλευα της {κι αυτή φετινό πουλί είναι}. ευχαριστώ πολύ.

4. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

ισως ναι ισως οχι ,η καναρα οπου θα της βαλεις τα μικρα συνηθως πρεπει να εχει μικρα ,τι να πω ισως κατσει

5. sw4laz

sw4laz PB New Member

Ευχαριστώ και πάλι .Ελπιζω αύριο να αρχίσουν το τάισμα αν όχι θα αρχίσω το τάισμα με το χέρι

6. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

οκ καλα να εισαι και καλη επιτυχια

7. nivogr

nivogr Banned

Φιλε μου μήπως ανησυχείς άδικα τις πρώτες μέρες τα μωράκια δεν έχουν ανάγκη μεγάλη ποσότητας τροφής,αφού όπως λες ήρθανε στην ζωή εχθές σήμερα θα δεις αν τα ταΐζει η καναρα(ίσως να τα τάισε και να μην το είδες) κανε λίγο υπομονή και αν δεις πως δεν τούς δίνει φαγητό δες εδω https://petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.1636/ προμηθεύσου υπομονή σύριγγα και ειδική τροφή για νεοσσούς κιόλα θα πάνε μια χαρά αν και δεν νομίζω να τα χρειαστείς... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  8. sw4laz

sw4laz PB New Member

9. nivogr

nivogr Banned

Για τις βιταμίνες δεν είμαι σίγουρος αφού αν έχεις αυγοτροφη έχει είδη τις απαιτούμενες αλλά αντιβίωση για πιο λόγο? Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες και πρόσεξε για τι το οποιοδήποτε σκεύασμα το δίνουμε για κάποιο λόγο και συγκεκριμένες ποσότητες γνώμη μου αν έχεις συσκευασμένη αυγοτροφη δώσε τους αν θες δώσε τουσ και κανένα βραστό αυγό μύλο και η μαμά θα φροντίσει ποσό και τι θα χρειαστεί να δώσει προσοχή στο αυγό μετά από δυο ώρες το αποσύρουμε για λόγους υγιεινής και κάθε μέρα φρέσκο νεράκι.

αυτές είναι οι βιταμίνες που μιλάς και προορίζονται για την αντιμετώπιση θνησιμότητας νεοσσών,εμβρύων,άγονα αυγά ίσως κάποιος γνωρίζει κάτι να μας πει

10. νικ1

νικ1 PB New Member

Tabernil cria για την αντιμετώπιση θνησιμότητας νεοσσών εως να απογαλακτιστουν δοσολογια προληψη 5 γραμαρια στο κιλο αυγοτροφη και 10 θεραπεια μπαινει και στο νερο πολυ καλο σκευμασμα το οποιο δουλευω και εγω

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Για τα πρώτα 1-2 εικοσιτετράωρα δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. Η μητέρα ταΐζει έστω και αν η τροφή που τους παρέχει είναι το γαλακτώδες έκκριμα του προλόβου (του πουλιού το γάλα) και όχι η τροφή που παρέχεις εσύ στους γονείς.

Ανησυχητικά είναι τα σημάδια πλήρους αδιαφορίας, εγκατάλειψης της φωλιάς. Παρακολούθησε διακριτικά από αύριο και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε θα πρέπει να παρέμβεις.

12. Smokie

Smokie PB Member

Φιλε μου να τα χαίρεσαι και καλή συνέχεια !

13. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

το tabernil cria απο ποιο καταστημα το παιρνετε παιδια??το ψαχνω 3 μηνες και δεν μπορω να βρω

14. τονυ

τονυ PB New Member

μενεις κοντα στο αγ στεφανο?

15. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

ναι κοντα ειμαι

16. τονυ

τονυ PB New Member

δες μια στην ζωοφιλια αγ στεφανου εχει πολλα πραγματα ειναι πανω στον κεντρικο δεν ξερω οδο γιατι ειμαι απο πειραια αλλα ειχα ανεβει να ψωνισω για τα πουλια και τα ψαρια μου και εεναι ολοκληρο syper market για ζωα

17. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

οκ θα κοιταξω και εκει ευχαριστω

18. sw4laz

sw4laz PB New Member

"http://www.e-pet.gr" αν θελης απο ιντερνετ.καλα αποτελεσματα .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...