Ταιζω με συριγγα καναρινακι 20 μερες και ξαφνικα δε θελει να φαει

Συζήτηση με θέμα Ταιζω με συριγγα καναρινακι 20 μερες και ξαφνικα δε θελει να φαει, που ξεκίνησε από toula, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Ιουν 2009.

mgerom
Best Answer mgerom, 27 Ιουν 2009
οταν ειδα οτι η καναρα δεν το ταιζε πηρα μια συριγκα και το ταιζα εγω μετα απο 20 μερες δεν τρωη αλλα δεν μπορει να φαει και μονο του ειμαι παρα πολυ... Ολόκληρο το Post
  1. toula

toula PB New Member

οταν ειδα οτι η καναρα δεν το ταιζε πηρα μια συριγκα και το ταιζα εγω μετα απο 20 μερες δεν τρωη αλλα δεν μπορει να φαει και μονο του ειμαι παρα πολυ λυπημενη δεν ξερω τι να κανω πηγαινε τοσο καλα γιατι ξαφνικα δεν θελει να φαει; εχω δεθει πολυ μαζι του σας παρακαλω αν μπορειτε βοηθηστε :((

2. Best Answer:
    Post #150440 by mgerom, 27 Ιουν 2009
  3. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

μπορει να θελει να φαει και λιγους σπορους προσπαθσησε να το αισεις λιγο βρεγμενο ψωμι αν παλι δεν πετυχει.. παντο σε ενα εμπειρο πετ σοπ να σου πει τι εχει... πιθανον να εχει καποιο προβλημα. αυτοι πιθανον να σε βοηθησουν περισσοτερο απο εμενα τουλαχιστον

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ψήφοι: 1
    Oταν αρνείται τροφή αυτό το πουλάκι που τάιζες μέχρι εχθές
    κάτι δεν πάει καλά.Πριν απ' όλα έχει κανονικές κουτσουλιές ;
    Η υγρασία στο μείγμα που το ταίζεις είναι επαρκής ή έχει πάθει αφυδάτωση ;
    Τρύψε κρόκο αυγού και σπάσε μ' ένα μικρό γουδί μερικούς σπόρους
    και άστους σε μια ταίστρα χαμηλά στο πάτωμα.Βάλε δίπλα νερό, να το βλέπει,
    να το φτάνει(ασε να μπει και μέσα ακόμη αν διψάει,μη φοβάσαι θα στεγνώσει σε λίγο)
    Καλύτερα να αποφύγεις το ψωμί αλλά και τα πετ-σόπ αν δεν υπάρχει κτηνίατρος. ;)

mgerom, 27 Ιουν 2009
    Best Answer
  5. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

τι να κανει ομως τι να κανει να το αφησει ετσι?? ;)

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Ενα πουλάκι που δεν σηκώνει κεφάλι
    και δεν ζητάει, δεν μπορείς να το αναγκάσεις
    να ανοίξει το στόμα και να το "μπουκώσεις".
    -Tο τί να κάνει, το γράφω λεπτομερώς.
    Εδώ εξ άλλου μιλάμε για ένα πουλάκι που κοντεύει
    στην ηλικία του απογαλακτισμού.Αν είναι απο 22 - 25 ημερών
    και θέλει, θα μπορέσει άνετα να τσιμπολογήσει και να ποτιστεί μόνο του.
    Σε μια εβδομάδα θα είναι σε θέση να σπάει και σπόρους.

7. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

εγω ρωτησα κατι και εσυ μαλον το πας με κοντρα. εγω ποτε ειπα να το μπουκωσει η κατι τετειο? απλα λεω μηπως αρωστησε... εγω εχω διαβασει και απο το φορουμ θεματα και γενικα τωρα τι να σ πω μπορει να εχω διαβασει λαθοσ στο κατω κατω το φορουμ δεν ειναι για να εμφισβητει ο ενας τον αλλον. αλλα για να μαθαινουμε απο συμβουλες.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...