Ταΐστρα μειωσε σημαντικα την τροφη που επεφτε στο πατωμα

Συζήτηση με θέμα Ταΐστρα μειωσε σημαντικα την τροφη που επεφτε στο πατωμα, που ξεκίνησε από ΑΓΓΕΛΟΣ2, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 14 Μαρ 2009.

1. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ειδα αυτη τη ταϊστρα...ειχα διαβασει εδω νομιζω οτι ειναι μονο για καναρινια παραδεισια κτλ...
    την πηρα δωκιμαστηκα και την εβαλα σε μια πορτα του κλουβιου των μπατζι...μπορω να πω οτι την χρησιμοποιουν απο τη πρωτη μερα ο αρσενικος και απο τη δευτερη η θηλυκια...ειναι βολικη μιας και μιωσε σημαντικα τη τροφη που επεφτε στο πατωμα...

Συνημμένα Αρχεία:

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πολύ ωραία ιδέα Αγγελε! Νομίζω πως θα είναι πολύ χρήσιμη για την περίοδο των διακοπών!

Τα φλόυδια πέφτουν στο συρταράκι που είναι από κατω??

Αν επιτρεπεται τη βρήκες σε πετ σόπ ή απο e- shop? και σε τι τιμή?

3. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ναι τα φλουδια μαζευονται στο συρταρακι απο κατω...
    την βρηκα σε πετ...δεν ξερω ποσο γιατι πηρα και ενα κοκαλο για το σκυλο και ενα σουπιοκοκαλο...αλλα πρεπει να ηταν γυρο στα 2,50€;;

4. mlt

mlt PB New Member

Έχει γίνει αναφορά για αυτή την ταΐστρα και εδώ (μήνυμα 19)
    https://petbirds.gr/threads/Τα-μπατζι-μου-δεν-τρωνε-αυγο-ουτε-μηλο.10039/
    Αυτή χρησιμοποιώ σχεδόν ένα χρόνο και για τα 3 τα μπάτζι μου, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Επειδή μόνον ένα pet-shop έχει αυτές τις ταΐστρες, εδώ...στοιχίζουν 4,50€ η μία.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

εγω τη πηρα ποιο φθηνα..εκτος αν μου την αφισε ετσι...εγω ολα μαζι τα πηρα 4,50..οποτε η ταϊστρα ηταν ποιο φθηνη...

6. mlt

mlt PB New Member

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αχ Μιλτιάδη μου, ξεχνάω κι εγω καμιά φορά:D...Αλλωστε παρόλο που πάνε δυό χρόνια απο εκείνο το πόστ, δεν εχω βρεί στα καταστήματα κάτι διαφορετικό απο τις κοινές ταίστρες :)

8. mlt

mlt PB New Member

Άν νομίζεις ότι σου είναι απαραίτητες, στείλε κάποια διεύθυνση με ΠΜ να σου στείλω 2.
    Η αγορά τους δώρο από εμένα, το curier πληρωμένο από εσένα :)

9. jk21

jk21 PB Member Article Writer

εγω βρηκα και αυτον τον τυπο μ ετιμη 1.90 ευρω σε γνωστο πετσοπ της περιοχης του περιστεριου (τη φωτο τη βρηκα απο καποιο e-shop)

δειχνει για πρωτη μερα να δουλευει καλα

Συνημμένα Αρχεία:

• m016.jpg
      m016.jpg
      File size:
      12 KB
      Προβολές:
      101
  10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

αυτο μπενει μονο εσωτερικα?

11. jk21

ναι αγγελε μονο εσωτερικα .με βολευει γιατι την κρεμαω στο μεσον της κλουβας μου,αεκατερωθεν η καθε μια του διαχωριστικου πλεγματος (στη φωτο υπαρχουν μονο οι οδηγοι)

ετσι και να πεταξουν σπορια πανε στο κεντρο του κλουβιου ,οχι απεξω.αν σου κανει πιθανον το αλλο σαββατο να ανεβω πανω .το συζηταμε;))

Συνημμένα Αρχεία:

• 2495.jpg
      2495.jpg
      File size:
      24,6 KB
      Προβολές:
      89
  12. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μου φενετε βολικο για κλουβες...αλλα οχι για απλες ζευγαρωστρες του εμποριου...γιατι κοβουν καποιο χωρο.

13. jk21

το οτι κοβουνε το οφειλουνε οτι ειναι εσωτερικες.αλλιως απο μεγεθος υπολογισε οτι ειναι αντε δυο φορες ή και λιγοτερο ο ογκος της εξωτερικης που ετσι κι αλλιως βαζω για αυγοτροφη που αλλαζω συχνα.επισης παρατηρησε οτι εχει δυο ανεξαρτητους χωρους για διαφορετικο μιγμα σπορων αν θες.αυτο που δεν ξερω ειναι αν ειναι καταλληλη για μεγαλοσωμα πουλια :confused:

14. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

αν εκανε για κοκατιλ ισως ηταν καλη περιπτωση για τις διακοπες..δεν βουλονει απο τα τσοφλια?

15. jk21

χθες την εβαλα .θα δειξει .προς το παρον ok

Μοιραστείτε

Φόρτωση...