Σύλλογος Καναρινιών Φωνής Ελλάδος - ΣΥΚΦΕ

Ο Σύλλογος Καναρινιών Φωνής Ελλάδος (ΣΥ.Κ.Φ.Ε.) είναι Σωματείο Εκτροφέων Πτηνών με έδρα τη Θεσσαλονίκη.

Πληροφορίες για τον ΣΥ.Κ.Φ.Ε.

Ο Σύλλογος Καναρινιών Φωνής Ελλάδος (ΣΥ.Κ.Φ.Ε.) ιδρύθηκε το 1995 στη Θεσσαλονίκη από μια ομάδα εκτροφέων Καναρινιών Harz. Οι σκοποί του Συλλόγου είναι:

Η εξάπλωση του ενδιαφέροντος για την εκτροφή, φύλαξη και συντήρηση των καναρινιών φωνής.

Η ενημέρωση των μελών σε θέματα που σχετίζονται με το ενδιαφέρον τους για την ανάπτυξη, φύλαξη και συντήρηση των καναρινιών φωνής και τη σωστή εκτροφή τους.

Η διοργάνωση εκθέσεων καναρινιών φωνής από τα μέλη του και από μέλη άλλων ομίλων που επιδιώκουν παρεμφερείς σκοπούς.

Η διοργάνωση ειδικών σεμιναρίων από εκτροφείς, ειδικούς κτηνιάτρους και αναγνωρισμένους κριτές του είδους, με απώτερο σκοπό την σωστή κατάρτιση των μελών του συλλόγου.

Η συνεργασία με ομοειδείς Συλλόγους, Ενώσεις, Σωματεία και Ομοσπονδίες, για θέματα κατάρτισης και διεύρυνσης γνώσεων.

Η επιδίωξη οποιουδήποτε άλλου σχετικού με τους πιο πάνω σκοπούς.

Το σωματείο δεν έχει κερδοσκοπικούς, εμπορικούς, συνδικαλιστικούς ή πολιτικούς σκοπούς

Ο Σύλλογος δεν μετέχει σε αγοραπωλησίες καναρινιών.

Ο ΣΥ.Κ.Φ.Ε. είναι μέλος της Ελληνικής Ορνιθολογικής Ομοσπονδίας - Ε.Ο.Ο. με κωδικό EOO-T.

Είδη Πτηνών

Καναρινια Φωνής.

Διοικητικό Συμβούλιο

Πρόεδρος: Αντώνιος Δαγδούνης
Αντιπρόεδρος: Χρήστος Πασαγιάννης
Γραμματέας: Γεώργιος Μπαντής
Ταμίας: Γεώργιος Χιονίδης
Έφορος: Θεόδωρος Τόλιας

Επικοινωνία

Μάρκου Μπότσαρη 8, Θεσσαλονίκη 546 43

Waterslager Malinois: Καραδαγλής Δημήτρης Τηλ. 6977232864
Harzer Roler: Τσακπίνογλου Συμεών Τηλ. 6978994311
Timbrados: Κιουρτίδης Κώστας Τηλ.6908093183
email: sykfe@fogr.gr
Ιστοσελίδα: http://sykfe.blogspot.gr/
FB Ομάδα: https://www.facebook.com/groups/1569320633330599/

Οι δραστηριότητες του ΣΥ.Κ.Φ.Ε.

2019
13 Ιανουαρίου: Ανασχηματισμός Δ.Σ. του Σ.Υ.Κ.Φ.Ε.

2017
23 έως 26 Νοεμβρίου: 21ος Διαγωνισμός Harz Roller 2017
28 Νοεμβρίου έως 3 Δεκεμβρίου: 21ος Διαγωνισμός Timbrado Espanol 2017

συκφε

Σχόλια

Stavros
21ος Διαγωνισμός Harz Roller 2017

Ο ΣΥΚΦΕ διοργανώνει τον 21ο διαγωνισμό του που αφορά σε καναρίνια Harz Roller. Η εκδήλωση ξεκινά την Πέμπτη στις 23 Νοεμβρίου και τελειώνει την Κυριακή στις 26 Νοεμβρίου 2017 και θα διεξαχθεί στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Συκεών.

Πρόγραμμα
Πέμπτη 23 και Παρασκευή 24/11, εγκλωβισμός των πουλιών.
Σάββατο 25 και Κυριακή 26/11, κρίσεις πουλιών.

Κριτής
Thomas Muller

Συνημμένα

Stavros
21ος Διαγωνισμός Timbrado Espanol 2017

Ο ΣΥΚΦΕ διοργανώνει τον 21ο διαγωνισμό του που αφορά σε καναρίνια Timbrado Espanol. Η εκδήλωση ξεκινά την Τρίτη στις 28 Νοεμβρίου και τελειώνει την Κυριακή στις 3 Δεκεμβρίου 2012 και θα διεξαχθεί στο ξενοδοχείο Avalon, στην περιοχή του αεροδρομίου Θεσσαλονίκης.

Κατηγορίες
C - Καναρίνια Timbrados

Πρόγραμμα
Τρίτη 28/11, εγκλωβισμός των πουλιών.
Πέμπτη 30/11 ξεκινά η κρίση των πουλιών που θα διαρκέσει μέχρι την Παρασκευή 1/11.
Σάββατο 2/12, θα γίνει σεμινάριο από τους κριτές που θα ξεκινήσει στις 11 και θα ολοκληρωθεί στις 2 το απόγευμα.
Σάββατο 2/12, ανοίγει η έκθεση για το κοινό από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 7 το απόγευμα και την Κυριακή 3/12 από τις 9 το πρωί μέχρι τις 3 το απόγευμα.

Κριτές
Manuel Rivas
Ernesto Ramos Henningsen

Κτηνίατρος
Δημήτριος Σαντοριναίος, Κτηνίατρος

Συνημμένα

Stavros
Τακτική γενική συνέλευση Συ.Κ.Φ.Ε για το 2018

Την 28/01/2018 ημέρα Κυριακή και ωρα 11:00 το πρωί στο ξενοδοχείο AVALON περιοχή αεροδρομίου Θεσσαλονίκης, θα διεξαχθεί η τακτική Γενική Συνέλευση του Συλλόγου.
Σε περίπτωση που δεν υπάρξει απαρτία, η Γενική Συνέλευση θα πραγματοποιηθεί στον ίδιο τόπο και χρόνο την επόμενη Κυριακή 04/02/2018 σύμφωνα με το καταστατικό.

Θέματα ημερησίας διάταξης
  1. Απολογισμός Διοικητικών πεπραγμένων έτους 2017 και οικονομικός απολογισμός από το Δ.Σ. Ανάγνωση της έκθεσης της Ελεγκτικής Επιτροπής , συζήτηση επ' αυτών και ψηφοφορία έγκρισης οικονομικού απολογισμού και των Διοικητικών πεπραγμένων έτους 2017.
  2. Προυπολογισμός και δραστηριότητα του συλλόγου για το έτος 2018.
  3. Τροποποίηση εσωτερικού κανονισμού διαγωνισμών εκθέσεων.
  4. Αρχαιρεσίες προς ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου και Ελεγκτικής Επιτροπής για τα έτη 02/2018 έως 02/2020.
Όποια μέλη επιθυμούν να θέσουν υποψηφιότητα για τα όργανα του συλλόγου, μπορούν να υποβάλλουν την υποψηφιότητά τους στο Δ.Σ του συλλόγου μέχρι την 22/01/2018 ημέρα Δευτέρα.

Επίσης όποιο μέλος δεν μπορέσει να παρευρεθεί στην Γενική Συνέλευση, μπορεί να εξουσιοδοτήσει εγγράφως άλλο μέλος να τον εκπροσωπήσει, η αποστέλλοντας εξουσιοδότηση σε ηλεκτρονική μορφή στο email του συλλόγου σύμφωνα με το καταστατικό.

Giannisbox
Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ ΦΩΝΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΣΥΚΦΕ ΕΟΟ) διοργανώνει τον μεγαλύτερο πανελλήνιο διαγωνισμό στα καναρίνια φωνής στην ιστορία της ΕΟΟ.
Είναι γεγονός
εγκλωβίστηκαν 483 πουλιά Timbrado Espanol
54 τετράδες
72 Δυάδες
115 Μονά
8 Εκτός διαγωνισμού .
Έπονται τα Harz Roller και τα Waterslager Malinois
Καλη επιτυχια σε ολους τους συμμετέχοντες..

Giannisbox
misalouris είπε:
Καλή επιτυχία σε όλους.
Να μας ενημερώνεις Γιάννη αν σου είναι εύκολο!!!
Πανευκολο κάθε μέρα εκεί θα είμαι...
Πάντως ακόμη και εγκλωβισμένα ορισμένα τιμπραντο με το τραγούδι, σου κλέβουν την καρδιά...

Giannisbox
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19 είπε:
Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες.

Γιάννη θα λάβεις μέρος στον διαγωνισμό ?
Ανάμεσα στα 500 ναι θα είναι και δύο δικά μου..
Αντικειμενικά όμως χωρίς δυνατότητες για διάκριση.
Σαυτη τη πρώτη φορά μου προέχει η η σωστή προετοιμασία , η συμμετοχή και να τραγουδήσουν έστω λίγο μπροστά στους κριτές για να έχω μια πρώτη γνώση των δυνατοτήτων τους...

Καναρίνι4ever
Giannisbox είπε:
Ανάμεσα στα 500 ναι θα είναι και δύο δικά μου..
Πολύ ωραία! Δύο και καλά! Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε αυτή την πρωτόγνωρη εμπειρία! Να την χαρείς!;)

Giannisbox είπε:
Μην το λες αυτό! Δεν έχει σημασία! Η προσπάθεια και η συμμετοχή σου είναι υπέραρκετα! Τα σχόλια που θα αποκομίσεις και οι γνωριμίες με άλλους εκτροφείς της ράτσας θα είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή σου!:):thumbsup:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19
Giannisbox είπε:
θα είναι και δύο δικά μου..
Ακριβώς τα ίδια και εγώ φέτος είχα την πρώτη μου συμμετοχή . Και δεν σου κρύβω ότι το ευχαριστήθηκα σαν μικρό παιδί και είχα χρόνια να νιώσω έτσι.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να το ευχαριστηθείς και εσύ γιατί αυτό είναι το ζητούμενο ανεξαρτήτου αποτελέσματος.

Giannisbox
Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΝΑΡΙΝΙΩΝ ΦΩΝΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΣΥΚΦΕ ΕΟΟ) διοργάνωσε με επιτυχία το φετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα στα καναρίνια φωνής της ΕΟΟ.
Σήμερα ήταν η μέρα κοινού.

Ακολούθησε σεμινάριο από τους κριτές Carlos Sarrais Grau και Valentin Cortes Cansano

Και τέλος το καλύτερο ...
Οι βραβεύσεις των εκτροφέων με το χειροκρότημα και τα συγχαρητήρια από όλους μας.

Αυτόματη συγχώνευση:

Όσο αφορά εμένα η συμμετοχή μου και η βαθμολογία μου για τα δύο πουλάκια που κατέβασα.

Τελευταία επεξεργασία:

Περισσότερα άρθρα