Σχετικα με τις κουτσουλιες

Συζήτηση με θέμα Σχετικα με τις κουτσουλιες, που ξεκίνησε από marilia, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 3 Νοε 2008.

1. marilia

marilia PB New Member

καλημερα! ειχα διαβασει καπου γενικα με τισ αρρωστιεσ (αλλα δε θυμαμαι που συγνωμη) οτι οι ασπρεσ κουτσουλιεσ δηλωνουν αρρωστια.
    εγω σημερα παρατηρησα τισ κουτσουλιεσ του μονκ μου κ ειδα οτι ηταν κ μαυρεσ κ ασπρεσ.σκεφτηκα οτι μπορει τα ασπρα να ειναι τα ουρα του . ισχυει?:rolleyes:

2. nikosk

nikosk PB New Member

3. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

του ζορζ ειναι πρασινες,ξερενοντε σχετικα γρηγορα και εχουν και ασπρο...δεν ειναι σε καμια περιπτωση ευκυλια ουτε εχει αχονευτη τροφη...αυτο που με παραξενευει ειναι το χρωμα...εχει και μια τροφη απο φρουτα που εχει αρκετο πρασινο,μηπως ειναι απο αυτο???

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Οι κουτσουλιές παίρνουν το χρώμα τους από την τροφή που τρώει το πτηνό, ναι είναι πολύ πιθανό το πράσινο χρώμα να οφείλεται στο ότι καταναλώνει πράσινη τροφή.:)

5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ααα εναξη τοτε...εχει ορεξη κελαηδαει συνεχεια κτλ...

6. melagio80

melagio80 PB Member

Προσοχη παιδια στις κουτσουλιες των πουλιων σας!
    Εμενα σημερα,τελευταια μερα του Μπουμπλακου μου ηταν τελειως νερο,ειχαν ενα χρωμα καφε-κοκκινο.Τι να πω...

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δες κι αυτο στη σελιδα 3. :)

Το Σιταρόχορτο

8. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Καφέ Κόκκινο Χρώμα :
    Πιθανή ύπαρξη αίματος μέσα στα κόπρανα. Αν είναι σκούρο καφέ κόκκινο προέρχεται από την αρχή του πεπτικού συστήματος έως τον «αδενώδη στόμαχο». Το αίμα «χωνεύεται» και εμφανίζεται με σκούρο χρώμα στα κόπρανα. Αν υπάρχει αιμορραγία μετά τα στομάχια τότε εμφανίζεται, στα κόπρανα, με χρώμα κόκκινο ή καφέ κόκκινο.
    Πιθανό αίτιο.
    Πληγή από κάτι που έφαγε το πουλί, βαριά μόλυνση από βακτήρια στα έντερα, παράσιτα στα έντερα.

9. melagio80

melagio80 PB Member

Και ο γιατρος αυτο μου ειπε...μαλλον μολυνση,η σαλμονελα,η δηλητηριαση

Μοιραστείτε

Φόρτωση...