Σχετικα με την αναπαραγωγη κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Σχετικα με την αναπαραγωγη κοκατιλ, που ξεκίνησε από Νίκος Χ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 2 Αυγ 2009.

1. Νίκος Χ

Νίκος Χ PB New Member

το προηγουμενο καλοκαιρι ειχα ενα ζευγαρι κοκατιλ γερους και ζωηρους.τα ειχα δει μια μερα να ζευγαρωνουν και ετσι τους εφτιαξα μια φωλια.εκαναν καθε 2 μερες απο ενα αυγο και μετα απο καμια εβδομαδα εχαν 3-4 αυγα.τελοσπαντον την επομενη ειδα 1 αυγο σπασμενο εξω απο την φωλια.το ιδιο εγινε και τις επομενες μερες και στιν φωλια δεν εμεινε ουτε ενα αυγο.Μετα απο κανα 2 μηνες ο αρσενικος μου πεθανε και ετσι πηρα εναν αλλο κατακιτρινο.τον εβαλα μαζι με την θυληκια και τους εφτιαξα μια καλυτερη φωλια,πιο μεγαλη,με ροκανιδια μεσα.τωρα αυτη οι δυο δεν μπαινουν καν μεσα στην φωλια αλλα ζουν αρμονικα.Τωρα το εγραψα αυτο για να μου πει κανεις αν ξερει γιατι δεν μου κανουν αυγα (παρολο που τα ειδα να ζευγαρωνουν)και γιατι εσπαγαν τα αυγα τους παλια το προηγουμενο ζευγαρι.Πρεπει να προσθεσω πως η παλια φωλια ηταν μικροτερη και την ειχα βαλει οριζοντια ενω η καινουργια εινε μεγαλυτερη και την εχω βαλει καθετα με ξυλαρακια γα να μπορουν να σκαρφαλωνουν. Ευχαριστω

και κατι αλλο,γιατι η εικονα που εχω βαλει στο προφιλ μου δεν εμφανιζετε???;

2. niva2gr

niva2gr PB New Member

Γειά σου Νίκο; Είσαι σίγουρος οτι το καινούριο κοκατίλ είναι αρσενικό; Ρωτάω γιατί στα lutino (έτσι λέγεται ο χρωματισμός του) δεν φαίνεται το φύλο απο κανένα χαρακτηριστικό της εμφάνισης. Δηλαδή σε αυτόν τον χρωματικό τύπο δεν έχει καμία σημασία το χρώμα στα αφτιά. Το φύλο τους μπορεί να διευκρινιστεί μόνο με εξέταση dna, ή με ψηλάφιση απο κάποιον πτηνίατρο.

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Eμενα μου εμφανιζεται.

4. niva2gr

niva2gr PB New Member

Φώτη, την εικόνα avatar πρέπει να εννοεί ο Νίκος.

5. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Aαα επειδη ειπε εικονα προφιλ.Προφανως γιατι δεν εχεις βαλει.Γι αυτο δεν την εμφανιζει.

6. Νίκος Χ

Νίκος Χ PB New Member

οχι εχω βαλλει.οταν μπαινω στο προφιλ μου την βλεπω

7. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Νίκο αυτή η φωτογραφία που έβαλες είναι η εικόνα του προφίλ σου. Αν θέλεις να βάλεις avatar για να εμφανίζεται στο μήνυμά σου θα κάνεις τα παρακάτω:

Πας στον πίνακα ελέγχου --> επεξεργασία avatar (στα αριστερά σου βρίσκεται η επιλογή) και από εκεί μέσω της αναζήτησης βρίσκεις την φωτογραφία που θέλεις, την ανεβάζεις και αποθηκεύεις τις αλλαγές.

8. Νίκος Χ

Νίκος Χ PB New Member

ευχαριστω τωρα μπηκε.αυτοι οι δυο ειναι οι κοκατιλ μου

9. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

10. Νίκος Χ

Νίκος Χ PB New Member

λοιπον τι λετε για το προβλημα μου?

11. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Νικο καταρχας δεν εχεις ανεβασει την φωτογραφια που σου ειπαμε.

Κατα δευτερον τα cockatiel σου μπορει να μην ειναι ζευγαρι.Στα lutino cockatiel ο διαχωρισμος φυλου γινεται μονο με τεστ DNA.

12. Νίκος Χ

Νίκος Χ PB New Member

να και οι κοκατιλ μου.μπορειτε να μου πειτε που μπορω να κανω τεστ DNA?

Συνημμένα Αρχεία:

13. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Τo whiteface cockatiel νομίζω πως είναι θηλυκό.

Για τα lutino: https://petbirds.gr/threads/Τι-πρέπει-να-ξέρετε-για-το-ζευγάρωμα-των-cockatiels.15294/
    Για το dna test δες εδώ:
    https://petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
    https://petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/

14. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Είναι και τα δυο θηλυκά Νικο 99%

15. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Νικο αν ειδα καλα τα κοκατιλ τα χεις με καναρινια?;Αν ναι χωρισε τα αμεσως.Ειναι πολυ επικυνδυνο αλλα και η διατροφη τους ειναι εντελως διαφορετικη.

Πωλινα απο που το καταλαβες?Για το whiteface ενταξει αλλα για το λουτινο?

16. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Φώτη, κοίτα την ουρά της... αφού δεν είναι μωρό - είναι θηλυκό.

...νομίζω δεν είναι μαζί με το καναρίνι...εχει σύρμα ανάμεσά τους.

17. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Πωλινα μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο?Σε ρωταω γιατι προσπαθω να μαθω πως ξεχωριζουμε το φυλο στα λουτινο αλλα δνε τα καταφερνω και πολυ καλα.

18. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

πωλινα ουτε εγω το καταλαβα αυτο με το λουτινο...αν μπορεις κανε ενα κοπο να το εξηγισεις!:)

19. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Στο λουτινο είναι αρκετά δύσκολο να καταλάβεις το φύλο του αν δεν θα το πάρεις στο χέρι, όμως αυτή η περίπτωση είναι μια εξαίρεση. Εδώ ειναι εύκολο.
    Φαίνονται καθαρά τα κύματα στην ουρά της. Τα αρσενικά δεν μπορούν να έχουν αυτά τα κύματα. Μπορούν να τα έχουν μόνο μωρά μέχρι 6 περίπου μηνών.

Συνημμένα Αρχεία:

20. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Παιδιά, μη νομίζετε, κι εγώ με τα λουτίνο προβληματίζομαι...
    Τη νυφούλα για των Ρικάκι θέλω να πάρω να είναι λουτίνο. Γιαυτό κάνω προπόνηση ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...