Σχετικα με ποτιστρες μπιλιας

Συζήτηση με θέμα Σχετικα με ποτιστρες μπιλιας, που ξεκίνησε από vaggelis53, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 14 Μαρ 2008.

1. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Παιδια γεια σας.Αποφασισα να βαλω ποτιστρες μπιλιας στα κλουβια,για λογους υγιεινης.Αγορασα λοιπον.Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν βγαζουν νερο.Αποκλειω το να κολησαν.Μηπως χρειαζεται να βαλω καρφιτσα,οπως βαζουν στους ορους,στα νοσοκομεια?Αν γνωριζει κανεις κατι θα με βοηθουσε.

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Για να βγαλουνε νερο πρεπει να σπρωξει το πουλι με τη γλωσσα του τη μπιλια. Και τοτε παλι απλως σταζουν δεν τρεχει νερο με κανονικη ροη.Πρεπει να ξερει ενα πουλι να πιει νερο κατα αυτον τον τροπο για να το κανει. Αυτες χρησιμοποιουνται για τρωκτικα και στο εξωτερικο τις χρησιμοποιουν πολυ και για παπαγαλους. Αφησε τες να πειραματιστουν μερικες μερες...

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

και οπωςδηποτε μαζι στην αρχη και η κανονικη ποτιστρα μην πεθανουν τα πουλια απο αφυδατωση

4. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Ανεστη ευχαριστω.Θα το δοκιμασω.

5. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Ανεστη σωστα.πειραματα μονο εκ του ασφαλους.Ευχαριστω για την ανταποκριση.Καλη σου νυχτα.

6. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Λευτερη συγνωμη,σε βαφτισα Ανεστη.Βλεπεις το περασμενο της ωρας.

7. Rainbow

Rainbow Banned

Οι ποτιστρες με μπιλια μου πανε περιπου μια βδομαδα και οποτε γεμιζω πιεζω τη μπιλια 2-3 φορες για να φυγει ο αερας γιατι καμια φορα σκαλωνει και υπαρχει περιπτωση το πουλι να μεινει χωρις νερο

8. lizard

lizard PB Member Article Writer

οι ποτιστρες μπιλιας ειναι πολυ πιο υγειηνες απο τις απλες αλλα εχουν και μειονεκτηματα πολλα ενα ειναι οτι γεμιζουν αλατα εσωτερικα και μετα δεν κινητε η μπιλια με αποτελεσμα το πουλι να μεινει απο νερο και εμεις να μην καταλαβενουμε τι συμβαινει και στο τελος το πουλι να πεθανει απο αφυδατωση.

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Για όλα υπάρχει απάντηση και λύση.
    Ειναι βέβαιο οτι οι ποτίστρες με την μπίλια είναι "καθαρές".
    Για όποια πιθανά μειονεκτήματα υπάρχουν απλές λύσεις.
    Εγώ μηχανικά πλέον κάθε φορά που γεμίζω κάποια ποτίστρα
    πατάω με τον αντίχειρα την μπίλια, που έρχεται με την πίεση
    του αέρα εμπρός,και επιστρέφει στον αυλό.
    Χρόνος σχεδόν μηδενικός. Οσον αφορά την παρατήρηση
    του Αρη για άλατα στον αυλό,παραθέτω την λύση
    στην φωτό.Πάντως για να πιάσει άλατα πρέπει να μείνει
    τουλάχιστον 15 μέρες ακαθάριστος.

Συνημμένα Αρχεία:

10. lizard

ευχαριστω κυριε μακη θα ψαξω να βρω αυτο το εργαλειο γιατι εχω μερικες και απο την πολυ χρησει εχουν γεμισει αλατα θα ψαξω το εργαλειο και θα τις καθαρισω.

11. georgekouk

georgekouk PB New Member

Μάκη, καλημέρα.
    Βλέπω ότι το Γερμανικό λαϊκό πολυκατάστημα μας δίνει λύσεις, έ;
    Και φθηνές σχετικά!
    Εγώ, όπως υποθέτω κι εσύ, και αρκετοί άλλοι, έχω πάρει ολόκληρο σετ από αυτά τα βουρτσάκια.

12. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Φιλε Γιωργο.μας ανοιγεις τα ματια.Εγω τις ακριβοπληρωσα.Αλλη φορα ομως ας ειναι καλα ο Γερμανος.

13. lizard

οταν λετε γερμανος εννοειτε το supermarket το γερμανικο;

14. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Να μου επιτρέψετε να πώ και εγώ την δική μου εμπειρία με τις ποτίστρες μπίλιας. Πέρυσι και ενώ σχεδόν είχα τελειώσει τον χρωματισμό σε 4 κόκκινα μωσαικά άφησα την πόρτα του εκτροφείου μου ανοιχτή για να μπεί φρέσκος αέρας, μπαίνοντας όμως ο αέρας ''πέρασε'' και ήλιος με αποτέλεσμα την δημιουργία υποπίεσης στην ποτίστρα και τελικά να φρακάρει η μπίλια και να μην δουλεύει. Το τραγικό ήταν οτι έχασα και τα 4 πουλιά. Πολύ εύχρηστες αλλά θέλουν την κατάλληλη προσοχή. Επίσης άσχετα άν το νερό διατηρείται καθαρό πρέπει να ανανεώνεται καθημερινά.

Φιλικά

15. vaggelis53

vaggelis53 Banned

Απο τα λεγομενα του Γιωργου,αυτο καταλαβα.μονο που πρεπει να εχουν ορισμενα υποκαταστηματα του.Ψαξιμο λοιπον.

16. aslihan

aslihan PB New Member

εγω παντός για να καθαρίσω το στόμιο(το λούκι) απο την ποτίστρα
    χρησιμοποιώ μπατονετα, αυτη που χρησιμοποιούμε για των καθαρισμό
    των αυτιών μας .
    Νομίζω ειναι λίγο δύσκολο να βρούμε αυτη την βούρτσα που μας έδειξε ο φιλος!

17. georgekouk

georgekouk PB New Member

Είναι το πολυκατάστημα που
    Lαίει, Iναι, Dιά, Lαική κατανάλωση,

Αν δεν το καταλάβατε,...να...
    κάνω και...κακά!

(Που έλεγε και μιά παλιά διαφήμιση).

18. theodosia!

theodosia! PB New Member

:confused:

19. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν έχουν ανοίξει ακόμη στην Κύπρο LIDL ?

20. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...