Σχετικά με την εκτροφή καναρινιών

Συζήτηση με θέμα Σχετικά με την εκτροφή καναρινιών, που ξεκίνησε από Jimmakos18, στο Forum 'Γενικά για Καναρίνια' του PetBirds, 12 Δεκ 2008.

1. Όταν προτοαπέκτησα πουλιά ήτανε 1 θηλυκό κόκκινο καναρίνι, και αργότερα ένα πράσσινο θηλυκό και 1 κίτρινο αρσενικό.Το θέμα είναι πως τα δύο θηλυκά κελαηδούσαν καταπληκτικά και το αρσενικό δέν έκανετίποτα.Ξέρω οτι ήταν θηλυκά διότι ήτανε απο εκτροφείο και αργότερα μου έκαναν και αυγά.Το καλοκαίρι όμως άν και τα πρόσεχα πολύ και τα φρόντιζα το κ΄΄οκκινο καναρινάκι μου πέθανε στα καλά του καθουμένου.Αναρωτιέμαι αν έφταιγε η ζέστη άν και το είχα σε μέρος οπόυ δέν ήτανε και πού ζεστο, και ήτανε σκιερό.Θα μπορούσε κανείς να μου πεί:1. Γιατί τα θηλυκά κελαηδάνε και το αρσενικό δέν κάνει τίποτα, και 2. Κάποιες συμβουλές για την εκτροφή καναρινιών για να δώ και να προλάβω κάτι παρόμοιο και για να είμαι πιό σίγουρος. Ευχαριστώ.:)

2. Jimmako σαν κραυγη αγωνιας μου μοιαζει το μηνυμα σου ενω τα πραγματα ειναι πιο απλα απ' οτι νομιζεις. Θα ξεκινησω απο το τελος ριξε μια και δυο και τρεις ματιες στα παρακατω και θα σου λυθουν πολλες αποριες ...
    Άρθρα και πληροφορίες που αφορούν σε καναρίνια, καρδερίνες και άλλα είδη πουλιών
    Γενικά Θέματα στο Καναρίνια όλων των τύπων PB
    Ασθένειες - Τραυματισμοί Καναρινιών στο Καναρίνια όλων των τύπων PB
    Φροντίδα - Διαμονή Καναρινιών στο Καναρίνια όλων των τύπων PB
    Τα θηλυκα σου μαλλον θα το ειχαν το τραγουδι στο αιμα τους (δεν ειναι και πολυ συνηθησμενο αλλα συμβαινει) και αν ηταν απο το ιδιο εκτροφειο πολυ πιθανον να ηταν και συγγενεις (μη σε ξεγελαει το χρωμα) ο αρσενικος εφ' οσον τον ειχες κοντα στις θηλυκες λογικο ειναι να σωπαινει πλην καποιων λιγων στιγμων κελαηδισματος αν ομως βρισκονταν σε μονιμη σιγαση τοτε κατι αλλο παιζεται...Για τον θανατο της καναρας πολλα μπορουν να ευθηνονται ολη τη νυχτα να μιλαμε με τα λιγα στοιχεια που μας δινεις ακρη δεν θα βγαλουμε , γι' αυτο σου παραθετω τα παραπανω. Ααα και το σημαντικοτερο ΥΠΟΜΟΝΗ & πολυ διαβασμα και οτι αποριες εχεις ...μετα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...