Σχάρα ή ταψάκι για τον πάτο της νεας κλουβας;

Συζήτηση με θέμα Σχάρα ή ταψάκι για τον πάτο της νεας κλουβας;, που ξεκίνησε από akisdelta, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 4 Απρ 2009.

1. akisdelta

akisdelta PB New Member

Καλησπερα
    Κατασκευαζω τιs kαινουργιεs μου κλουβεs πτησεωs και θαθελα να με διαφωτησετε σχετικα με τα ταψακια . Ειναι καλυτερα να βαλω σχαρα η σκετο ταψακι με αμμο?( για την υγιεινη των πουλιων) .Μηπωs ειναι καλυτερα να πεφτουν τα περιττωματα κατευθειαν στην αμμο και να μην μενει ενα ποσοστο στη σχαρα?:confused:

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Σκέφτηκες να βάλεις αποσπόμενες σκάρες?? Ετσι ώστε ουτε τα πόδια των πουλιών να έρχονται σε άμεση επαφή με την άμμο και τις κενώσεις τους, αλλά να μπορείς και να τις καθαρίζεις με την συχνότητα που θές!:)

3. prokroustis

prokroustis PB New Member

εγω 9α σου προτεινα σχαρα
    ειναι καλυτερα να πατανε στην αμμο,απο το να πατανε στην σχαρα...
    εγω τις εχω αφαιρεσει τις σχαρες...

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  5. savasg21

savasg21 PB New Member

Να πω και εγω τη γνωμη μου εχω φτιαξει 16 κλουβια στα οποια στην αρχη εβαλα συρταρι παρατηρησα ομως οτι σε 2 ημερες η αμμος που ειχα ριξει μεσα ειχε μαζευτει σε μια ακρη ,τα ποδια των πουλιων ειχαν λερωθει καθως επισης και οι βεργες που καθοτανε τα πουλια ετσι επιασα και κολησα πλαινα στα συρταρια με καλαϊ και εφτιαξα σχαρες με κουνελοσυρμα οι οποιες βγαινουν και καθαριζοντα πολυ ευκολα και απο τοτε ησυχασα εγω και τα πολια δεν λερωνονται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...