Συσκευασμένη τροφή για Ροζέλα

Συζήτηση με θέμα Συσκευασμένη τροφή για Ροζέλα, που ξεκίνησε από Erik Markus, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 12 Μαϊ 2014.

1. Erik Markus

Erik Markus PB New Member

Καλημέρα!Την Παρασκευή πήγα σε μεγάλο pet shop της Αθήνας και ζήτησα τροφή για Ροζέλα συσκευασμένη.Το έπαιζαν επιστήμονες και μου έδωσαν τροφή που τελικά θα την φάω εγώ βλέποντας κανένα αγώνα στην τηλεόραση.....Εχει πολύ μεγάλα σπόρια για την Ροζέλα.Μερικά μπορεί να τα φάει αλλά το πιό πολύ όχι.Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος μία μάρκα για να την πάρω μέσω internet??Δεν ξέρω αν επιτρέπεται στο forum να μιλάμε για μάρκες.Ευχαριστώ!

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Επιτρέπεται.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Απ' όσες γνωρίζω αυτές οι τρεις είναι εντάξει και με την σειρά που στις βάζω. Κάποιοι δίνουν και μικρά πέλετς εγώ δεν δίνω στις δικές μου γιατί για να τα φάνε τα έριχναν στο νερό να μουλιάσουν και λερωνόταν

Συνημμένα Αρχεία:

4. Erik Markus

Για να καταλάβεις Μαρία,εμένα μου έδωσαν την μάρκα της πρώτης φωτογραφίας αλλά έχει φωτογραφία ένα γκρίζο παπαγάλο....Και το ξαναλέω πήγα σε μεγάλη αλυσίδα pet shop!Aπαράδεκτοι.Εγώ είμαι άσχετος απο το θέμα,αυτοί δεν έπρεπε να ξέρουν???Το τί έχω πεί απο προχθές.....Και όλα έγιναν γιατί δεν είχε την συσκευασία της φωτογραφίας σου στο μαγαζί....Για 7,50 ευρό...

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν μπορεί να φάει η ροζέλα το φαγητό του ζακώ αδύνατον. Σκέψου την διαφορά του ράμφους τους. Αφού σου λέω τα παμπόνηρα και τα πέλετς τα έκαναν βουτήματα για να τα φάνε.

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αυτο ειναι τρανο παραδειγμα ως απαντηση για τα μελη που τρεχουν για αποριες τους σχετικα με τα πουλια/κατοκιδια τους στα πετ σοπς. Εδω δεν ξερουν τι να πουλησουν απο προιοντα με ταμπελα πανω τους ή ακομη το κανουν επιτηδες επειδη τους λειπει το αντιστοιχο προιον, αρα φανερωνεται ο μοναδικος τους σκοπος που ειναι η εισπραξη. Φαντασου ποσο κινδυνο κρυβει η ασχετοσυνη εσκεμμενη ή μη σε θεματα υγειας.

Δωστης λιγο λιγο δεν θα παθει τιποτα, οσα σκαλισει και καταφερει να φαει. Αλλα παρε και μια καταλληλη οπως σου προτεινε η Μαρια.

7. Erik Markus

Τώρα ξεδιαλέγω τα σπόρια (αν είναι δυνατόν) και του δίνω τα πιο μικρά.Ο κακομοίρης τα παλεύει και τα πιο μεγάλα.Αλλες φορές τα καταφέρνει,άλλες του πέφτουν!Θα του πάρω με την πρώτη ευκαιρία άλλη...Ευχαριστώ πολύ!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...