Συνύπαρξη ζακό με κοκατίλ-Κάνει να βλέπονται καναρίνια με κοκατίλ

Συζήτηση με θέμα Συνύπαρξη ζακό με κοκατίλ-Κάνει να βλέπονται καναρίνια με κοκατίλ, που ξεκίνησε από vagbou, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 24 Αυγ 2009.

1. vagbou

vagbou PB New Member

1. Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται να συνυπάρξουν ζακό με κοκατίλ στο ίδιο κλουβί;
    2. Όποτε έβγαζα το κοκατίλ έξω στο μπαλκόνι με τα καναρίνια αυτά βουβαινόντουσαν ενώ το κοκατίλ κούφαινε την γειτονιά!Υπερισχύει το κοκατίλ;Κάνει να βλέπονται ή σαν τα αρσενικά καναρίνια όχι καλύτερα;

2. fragos

fragos PB Member

οχι δεν γηνεται να συνηρπαξουν στο ιδιο κλουβι γιατι μπορει ο ζακο να το πληγωσει θανασιμα.
    καλο ειναι να μην τα εχεις στο ιδιο χορο γιατι μπορει τα καναρινια να κανουν και αυτα σαν το κοκατιλ.

3. Victoria

Victoria PB New Member

Υπαρχει περιπτωση αυτο που λες,εγω εχω δει στο ιδιο κλουβι ζακο με Lovebirds αλλα με την προϋποθεση πως τα εχεις απο μωρα μαζι,αμα ειναι ηδη μεγαλα εγω προσωπικα δε θα το ρισκαρα!:)

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

1) Δεν πρεπει να βαλεις κοκατιλ με ζακο στο ιδιο κλουβι.
    2) Στο σπιτι μας, ειχαμε κοκατιλ και καναρινια σε κοντινα κλουβια (τα πουλια ειχαν γνωριστει σιγα-σιγα και δεν φοβοντουσαν) Αποτελεσμα ηταν το κοκατιλ να κελαηδαει οπως τα καναρινια!

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγω προσωπικα δεν το θεωρω καθολου καλη ιδεα. Καταρχην τα πουλια προερχονται απο διαφορετικες ηπειρους. Επειτα για τι μεγεθος κλουβιου μιλας?
    Για το θεμα με τα καναρινια αφου λες οτι δεν κελαηδουσαν οταν ηταν μαζι με το κοκατιλ τοτε γιατι τα εβγαζες μαζι εξω η στο ιδιο μπαλκονι?

6. vagbou

vagbou PB New Member

Ψήνω κάποια οικογένεια που έχουν ζακό,παραμελημένο :(( να μου τον δώσουν και γι αυτό ψιλοψάχνομαι-δεν είναι σίγουρο πάντως.Να έκανε και στο ίδιο κλουβί να συνυπάρχουν με το κοκατίλ δεν λέει γιατί είναι 45x45x80cm και είναι κάπως μικρό για ζακό!
    Στο μπαλκόνι το έβγαζα το κοκατίλ με τα καναρίνια στην αρχή (ιούνης) για δοκιμή κ γι αυτό δεν το ξανάβγαλα αφού είδα ότι στρεσαρίστηκαν τα καναρίνια :(

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εαν σου τον δωσουν γιατι δεν παιρνεις ενα καταλληλο κλουβι γι αυτο το πουλι για να ειναι ανετο? Ουτως η αλλως κατα την αποψη μου ειναι καλυτερα το καθε πουλι να εχει το δικο του χωρο και τα δικα του πραγματα εφοσον δεν προκειται για ζευγαρι.

8. vagbou

vagbou PB New Member

Εάν μου δώσουν τελικά τον ζακό (μακάρι!),εννοείται θα αγοράσω μεγάλο κλουβί,κατάλληλο για μεγάλο παπαγάλο.Να δώ που θα χωρέσω στο δωμάτιο μια κλούβα (ζακό) κ το κλουβί (κοκατίλ)!Όλοι οι καλοί χωράνε όμως...

9. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

στο Αττικο Ζωολογικο παρκο ομως παιδια γιατι εχουν ζακο μαζι με κοκατιλ ?? περιεργο ...

10. vagbou

vagbou PB New Member

Μήπως επειδή είναι απο μικρά μαζί ή λόγω άπλας;;

11. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

αποκλειεται απο μικρα διοτι δεν ειναι 1 , 2 αλλα ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΑΓΕΛΗ ΚΟΚΑΤΙΛ ΚΑΙ ΖΑΚΟ.

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Οπως καταλαβαινω μιλαμε για 'κλουβια' των οποιων οι διαστασεις ειναι πολυ μεγαλες (δωματια), οποτε προκειται για εντελως διαφορετικη περιπτωση.

13. vagbou

vagbou PB New Member

Σωστά.Κάτι σαν τις φυλακές!Στην μία γωνιά οι μαύροι,στην άλλη οι λευκοί,στην άλλη οι ισπανόφωνοι κλπ :D
    Άρα ίσως πέφτει και λίγο ξύλο που και που!

14. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Κανονικα δεν θα επρεπε αλλα δυστυχως το εχουν κανει.

Το καλο ομως εκει οπως αναφερθηκε και πιο πανω ειναι οτι δεν μιλαμε για κλουβια αλλα για κλουβες πολλων τετραγωνικων μετρων.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...